“Kitabi-Dədə Qorqud-12 boy-12 xalça” sərgisi
13 fevral 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Kitabi-Dədə Qorqud – 12 boy-12 xalça” adlı sərgi keçirilib.
Sərgi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 fevral 2015-ci il tarixli sərəncamını əsas tutaraq, “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun alman şərqşünas alim Henrix Fridrix Fon Dits tərəfindən üzə çıxarılması, tərcüməsi, ilk nəşri və elm dünyasına tanıdılmasının 200 illiyi ilə əlaqədar təşkil olunub.
Sərgidə 12 türk boyunu təmsil edən 12 xalça sərgilənib və Azərbaycan milli musiqi alətlərində ifalar təqdim olunub.

On February 13, 2016 the Azerbaijan Carpet Museum hosted an exhibition Kitabi-Dede Gorgud – 12 stories, 12 carpets.
The exhibition was organized according to the Decree dated February 20, 2015 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of 200th anniversary of the translation of the epic and its distribution in scientific sphere by German scientist-orientalist Heinrich Friedrich von Diez. At the exhibition were displayed 12 carpets, symbolizing 12 stories from the epic. Moreover, on national instruments was performed folk music.