“Əşyaların toplanması, hekayələrin danışılması”
9 dekabr 2016-cı il tarixindəAzərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurası və Beynəlxalq Təlim Mərkəzi (ICOM-ITC) tərəfindən Pekində (Çin Xalq Respublikası) keçirilən təlim-seminarda iştirak etmiş Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşı Rəma Zeynalovanın “Əşyaların toplanması, hekayələrin danışılması” adlı mühazirəsi keçirilib. Mühazirədə muzeyin əməkdaşları ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri də iştirak ediblər.
Mühazirədə kolleksiyaların toplanmasında yeni yanaşmalar, toplanma prosessində əşyaların əhəmiyyəti, kolleksiyalarda riskin idarə edilməsi, mədəni dəyərlərin qeyri-qanuni ticarəti və eksponatların oxunması haqqında danışılmışdır.

Collecting objects, telling stories
On December 9, 2016 in the Azerbaijan Carpet Museum was held the lecture entitled “Collecting objects, telling stories” by Rama Zeynalova, employee of the Azerbaijan Carpet Museum who participated in the training workshop held in Beijing (China) by the ICOM International Training Centre for Museum Studies (ICOM-ITC). The lecture was attended by both employees of the Museum and students of the Azerbaijan State University of Culture and Art.
In the lecture were talked about new approaches to collecting objects, signification of objects in the process of collecting, risk management of collections, illicit traffic in cultural goods and reading artifacts.