“Əşyaların toplanması, hekayələrin danışılması”
9 dekabr 2016-cı il tarixindəAzərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurası və Beynəlxalq Təlim Mərkəzi (ICOM-ITC) tərəfindən Pekində (Çin Xalq Respublikası) keçirilən təlim-seminarda iştirak etmiş Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşı Rəma Zeynalovanın “Əşyaların toplanması, hekayələrin danışılması” adlı mühazirəsi keçirilib. Mühazirədə muzeyin əməkdaşları ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri də iştirak ediblər.
Mühazirədə kolleksiyaların toplanmasında yeni yanaşmalar, toplanma prosessində əşyaların əhəmiyyəti, kolleksiyalarda riskin idarə edilməsi, mədəni dəyərlərin qeyri-qanuni ticarəti və eksponatların oxunması haqqında danışılmışdır.

"Собери коллекцию и расскажи историю"
9 декабря 2016 года в Азербайджанском Музее Ковра состоялась лекция сотрудника музея Ремы Зейналовой, принявшей участие в Пекине в тренинге-семинаре, организованном в Пекине Международным Советом Музеев и Международным Центром Тренинга (ICOM-ITC). В лекции "Собери коллекцию и расскажи историю" приняли участие сотрудники Азербайджанского Музея Ковра и студенты Азербайджанского Государственного Университета Культуры и Искусства.
На лекции обсуждались новые методы в коллекционировании экспонатов, важность предметов в процессе коллекционирования, обеспечение сохранности и безопасности коллекций, незаконная торговля культурными ценностями, а также вопрос изучения экспоната в его культурном контексте.