2-3 iyun 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Yunus Əmrə institutu və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə I Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu təşkil olunmuşdur. Tədbirin təşkil olunmasında məqsəd müxtəlif türkdilli dövlətlərdə və regionlarda naxışların tanıdılması, uzaq regionlarda yaşayan türk mənşəli xalqların naxışlarının ortaq bir şəkildə istifadə olunduğunu göstərmək, bu naxışların türk dünyası incəsənətindəki “ortaq dil” olduğu həqiqətini vurğulamaqdır.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət müəssisələri və xalq yaradıcılığı şöbəsinin müdiri Fikrət Babayev, Milli Məclisin deputatı Nizami Cəfərov, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru İbrahim Yıldırım, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri İsmayıl Alper Coşqun, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Qırğızıstan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Mədəni işlər komitəsinin direktoru Dinara Çoçunbayeva, Əhməd Yəsəvi Universitetinin rektor müavini Mustafa Nursoy və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi Ağəli İbrahimov çıxış etdilər.
Daha sonra qonaqlar simpoziumun çərçivəsində, Lətif Kərimovun anadan olmasının 110 illiyi münasibəti ilə onun əvvəllər nümayiş olunmamış müəllif eskizlərindən və Mübariz Əkbərovun dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrindən ibarət “Metalda həkk olunmuş gözəllik” adlı sərgisinə baxmağa dəvət olundular.
Simpozium çərçivəsində keçirilən akademik sessiyalarda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistandan xalça üzrə mütəxəssislər iştirak etdilər. Sessiyalar iki gün davam etmiş və bu müddət ərzində 6 türk ölkəsindən (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Türkmənistan) simpoziuma qatılan 21 natiq məruzələrlə çıxış etmişdir. Onlar ilk dəfə keçirilən simpoziumun mahiyyətindən danışdılar və türkdilli xalqların ortaq incilərinin öyrənilməsi, təbliği və xalça ornamentləri barədə müzakirələr etdilər.

I Международный Симпозиум "Общий язык тюркского мира – орнаменты"
2-3 июня 2016 года, Министерство культуры и туризма Азербайджана, совместно с институтом имени Юнуса Эмре и Азербайджанским музеем ковра организовал I Международный симпозиум "Общий язык тюркского мира – орнаменты". Основной целью мероприятия является внедрение различных орнаментов в тюркоязычные государства и регионы, показать совместное использование орнаментов среди народов туркского происхождения, живущих в отдаленных регионах, подчеркнуть тот факт, что эти орнаменты в искусстве тюркского мира являются "общим языком".
На церемонии открытия выступили Ширин Меликова, директор Азербайджанского музея ковра; Фикрет Бабаев, заведующий отделом культурных учреждений и народного искусства Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики; Низами Джафаров, член Милли Меджлиса; Ибрагим Йылдырым, директор Бакинского института имени Юнуса Эмре; Исмаил Алпер Джошкун, посол Турции в Азербайджане; Гюнай Эфендиева, президент Фонда тюркской культуры и наследия; Динара Чочунбаева, директор Комитета по вопросам культуры Министерства культуры и туризма Кыргызской Республики; Мустафа Нурсой, заместитель ректора Университета имени Ахмеда Ясави и Агали Ибрагимов, секретарь Союза художников Азербайджана.
Далее, гостей пригласили посетить выставку, в рамках симпозиума, под названием "Красота, выгравированная на металле", посвященной 110-летней годовщине Лятифа Каримова, состоящей из ранее неопубликованных авторских эскизов мастера и образцов декоративно-прикладного искусства Мубариза Акбаров.
На симпозиуме приняли участие эксперты по ковру из Азербайджана, Турции, Казахстана, Киргизии и Узбекистана. Встреча продолжалась два дня и в течение этого периода на симпозиуме выступили 21 докладчик из 6 тюркоязычных стран (Азербайджан, Турция, Казахстан, Узбекистан, Киргизия и Туркменистан).
Они впервые говорили о характере симпозиума, обсудили изучение общего наследия тюркских народов, его продвижение и ковровые орнаменты.