2-3 iyun 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Yunus Əmrə institutu və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə I Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu təşkil olunmuşdur. Tədbirin təşkil olunmasında məqsəd müxtəlif türkdilli dövlətlərdə və regionlarda naxışların tanıdılması, uzaq regionlarda yaşayan türk mənşəli xalqların naxışlarının ortaq bir şəkildə istifadə olunduğunu göstərmək, bu naxışların türk dünyası incəsənətindəki “ortaq dil” olduğu həqiqətini vurğulamaqdır.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət müəssisələri və xalq yaradıcılığı şöbəsinin müdiri Fikrət Babayev, Milli Məclisin deputatı Nizami Cəfərov, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru İbrahim Yıldırım, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri İsmayıl Alper Coşqun, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Qırğızıstan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Mədəni işlər komitəsinin direktoru Dinara Çoçunbayeva, Əhməd Yəsəvi Universitetinin rektor müavini Mustafa Nursoy və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi Ağəli İbrahimov çıxış etdilər.
Daha sonra qonaqlar simpoziumun çərçivəsində, Lətif Kərimovun anadan olmasının 110 illiyi münasibəti ilə onun əvvəllər nümayiş olunmamış müəllif eskizlərindən və Mübariz Əkbərovun dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrindən ibarət “Metalda həkk olunmuş gözəllik” adlı sərgisinə baxmağa dəvət olundular.
Simpozium çərçivəsində keçirilən akademik sessiyalarda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistandan xalça üzrə mütəxəssislər iştirak etdilər. Sessiyalar iki gün davam etmiş və bu müddət ərzində 6 türk ölkəsindən (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və Türkmənistan) simpoziuma qatılan 21 natiq məruzələrlə çıxış etmişdir. Onlar ilk dəfə keçirilən simpoziumun mahiyyətindən danışdılar və türkdilli xalqların ortaq incilərinin öyrənilməsi, təbliği və xalça ornamentləri barədə müzakirələr etdilər.

1st International Symposium of Common Language of the Turkic world – Patterns
On June 2-3, 2016 was held 1st International Symposium of Common Language of the Turkic world – Patterns with the joint organization of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, the Baku Yunus Emre Institut and the Azerbaijan Carpet Museum. The aim of the symposium was to widely promote patterns throughout Turkic-speaking countries and regions, show the patterns that are jointly used by Turkic people living in remote locations and emphasize the fact that these patterns are common language in the art of Turkic world.
At the opening ceremony Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum; Fikret Babayev, Head of Cultural Institutions and Folk Art Department of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan; Nizami Jafarov, member of Milli Majlis; Ibrahim Yildirim, Director of the Baku Yunus Emre Institute; Ismayil Alper Joshkun, Turkish Ambassador to Azerbaijan; Gunay Afandiyeva, President of Turkic Culture and Heritage Foundation; Dinara Chochunbayeva, Director of Cultural Affairs Committee, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Kyrgyzstan; Mustafa Nursoy, Deputy rector of the Ahmed Yasavi University, and Aghali İbrahimov, Secretary of the Union of Azerbaijan Artist made speeches.
Later, the guests participated at the exhibition Beauty hammered on metal in the framewok of the symposium. The exhibition of previously unpublished author sketches of Latif Karimov and artifacts of decorative and applied art belonging to Mubariz Akberov was organized on the occasion of the 110th anniversary of Latif Karimov.
The Symposium’s Academic Sessions was attended by carpet experts from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan. The sessions lasted two days and during this period, 21 speakers from 6 Turkic countries (Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Turkmenistan), read their theses.
The speakers talked about the essence of the 1st symposium and discussed studying, promoting of common heritage, as well as carpet patterns of the Turkic-speaking people.