"Xalçaçılıq sənəti" üzrə beynəlxalq konfrans
16 noyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyi və Ümumrusiya Dekorativ-tətbiqi və Xalq Sənəti Muzeyi arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən, uzun illər davam edən “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənə” kompleks proqramı çərçivəsində görkəmli alim və xalçaçı-rəssam Lətif Kərimovun 110 illik yubileyi münasibəti ilə “Xalçaçılıq sənəti” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans Azərbaycan Xalça Muzeyi və Beynəlxalq Muzeylər Şurası Rusiya Milli Komitəsinin (İCOM Rusiya) təşkilati və MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
Beynəlxalq Konfransda Azərbaycan, Rusiya, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistanın aparıcı mədəniyyət ocaqlarının − Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpası Mərkəzi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Rusiya Dövlət Ermitaj Muzeyi, A.S. Puşkin adına Dövlət Təsviri İncəsənət Muzeyi, Rusiya Dövlət Bərpa üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Dövlət Şərq Xalqları Muzeyi, Fyodor Şalyapinin ev-muzeyi, Gürcüstan Milli Muzeyi, Q. Aytiyev adına Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyi, “UZ Datkalar” Qırğız İctimai Təşkilatı, Qazaxıstan Respublikası Milli Muzeyi və digər muzeylərin əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfrans ərzində iştirakçılar xalça və parçaların tədqiqatı, saxlanması, konservasiyası, bərpası və sərgilənməsi məsələləri üzrə müzakirələr və fikir mübailəsi apardılar.

Международная конференция "Ковровое искусство"
16 ноября 2016 года, на основе контракта, заключенного между Азербайджанским музеем ковра и Всероссийским музеем декоративно-прикладного и народного искусства, в рамках многолетней комплексной программы "Наследие единства. Традиции для будущего", в честь 110-летия видного ученого и художника по ковру Лятифа Керимова, была организована международная конференция "Ковровое искусство". Данная конференция была осуществлена при организационной поддержке Азербайджанского музея ковра и Российского комитета международного совета музеев (ИКОМ России), а также при финансовом содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран-участниц СНГ (МФГС).
В работе конференции приняли участие ведущие очаги культуры Азербайджана, России, Грузии, Казахстана, Киргизии, Узбекистана и Таджикистана - Научный центр реставрации музейных ценностей и реликвий, Национальный музей истории Азербайджана, Государственный Эрмитаж России, Государственный музей изобразительного искусства имени А.С. Пушкина, Российский государственный научно-исследовательский Институт Реставрации, Государственный музей народов востока, дом-музей Федора Шаляпина, Киргизская Общественная организация "Уз даткалар", Национальный музей Республики Казахстан, а также сотрудники других музеев.
В ходе заседаний обсуждались вопросы исследования, хранения, консервации, реставрации и экспонирования ковров и тканей.