"Xalçaçılıq sənəti" üzrə beynəlxalq konfrans
16 noyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyi və Ümumrusiya Dekorativ-tətbiqi və Xalq Sənəti Muzeyi arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən, uzun illər davam edən “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənə” kompleks proqramı çərçivəsində görkəmli alim və xalçaçı-rəssam Lətif Kərimovun 110 illik yubileyi münasibəti ilə “Xalçaçılıq sənəti” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans Azərbaycan Xalça Muzeyi və Beynəlxalq Muzeylər Şurası Rusiya Milli Komitəsinin (İCOM Rusiya) təşkilati və MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
Beynəlxalq Konfransda Azərbaycan, Rusiya, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistanın aparıcı mədəniyyət ocaqlarının − Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpası Mərkəzi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Rusiya Dövlət Ermitaj Muzeyi, A.S. Puşkin adına Dövlət Təsviri İncəsənət Muzeyi, Rusiya Dövlət Bərpa üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Dövlət Şərq Xalqları Muzeyi, Fyodor Şalyapinin ev-muzeyi, Gürcüstan Milli Muzeyi, Q. Aytiyev adına Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyi, “UZ Datkalar” Qırğız İctimai Təşkilatı, Qazaxıstan Respublikası Milli Muzeyi və digər muzeylərin əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfrans ərzində iştirakçılar xalça və parçaların tədqiqatı, saxlanması, konservasiyası, bərpası və sərgilənməsi məsələləri üzrə müzakirələr və fikir mübailəsi apardılar.

International Conference Carpet Weaving Art
On November 16, 2016, based on the contract signed between the Azerbaijan Carpet Museum and the All-Russian Museum of Decorative-Applied and Folk Art, as part of a multi-year integrated program Heritage of Unity. Traditions for the Future, in honor of the 110th anniversary of the outstanding scientist and the artist on the carpet Latif Karimov, was organized an international conference Carpet Weaving Art. The conference was conducted with the organizational support of the Azerbaijan Carpet Museum and the Russian Committee of the International Council of Museums (ICOM Russia), as well as with the financial support of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS countries (IFESCCO).
The conference was attended by leading cultural centers of Azerbaijan, Russia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Tajikistan - Science Center of Restoration of Museum Treasures and Relics, the National Museum of History of Azerbaijan, The State Hermitage Museum, The Pushkin State Museum of Fine Arts, Russian State Research Institute of Restoration, The State Museum of Oriental Art, house-museum of Feodor Chaliapin, the Kyrgyz public organization "Uz datkalar", National Museum of the Republic of Kazakhstan, as well as by the staff of other museums.
During the meetings were discussed the issues of research, storage, conservation, restoration and exhibition of carpets and fabrics.