“Naxışlarda yaşayan Şuşa” tədbiri
8 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Şuşa şəhərinin işğalının 24-cü ildönümünə həsr olunmuş “Naxışlarda yaşayan Şuşa” adlı tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycan Xalça Muzeyinin və Şuşa Rayon İcra Hakimiyyəti Mədəniyyət və Turizm şöbəsi ilə birgə təşkil olunmuşdu.
Tədbirdə Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi Şuşa filialının keçmiş müdiri, icra hakimiyyətinin əməkdaşları və xalçaçı-alimlər çıxış ediblər. Onlar Şuşa filialının eksponatlarını işğal ərəfəsində Şuşadan necə və hansı şəraitdə çıxarılaraq xilas edilməsi barədə danışaraq öz xatirələrini bölüşüblər.
Tədbirin bədii hissəsində Şuşa Musiqili Dram teatrının aktyorları tərəfindən yazıçı Hüseynbala Mirələmovun “Güllələnmiş heykəllərin fəryadı” adlı tamaşası, vətənpərvərlik mövzüsunda mahnılar, “Şuşa xatirələri” adlı rəsm sərgisi təqdim olunub.
Tədbirin sonunda “Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi Şuşa filialı” adlı kataloq qonaqlara təqdim olunub. Kataloqda Şuşanın və filialın tarixindən, o cümlədən, Qarabağ sənətkarlığından bəhs olunmuşdur. Albom hissəsində xilas edilmiş eksponatlar – xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, milli geyim, tikmə, zinət əşyaları və silahlar dərc olunmuşdur.

"Шуша, живущая в узорах"
8 мая 2016 года в Азербайджанском музее ковра, при организационной поддержке музея и Департамента культуры и туризма исполнительной власти города Шуши, прошло мероприятие "Шуша, живущая в узорах", посвященное 24-летию со дня захвата города.
Мероприятие сопровождалось выступлениями директора Азербайджанского музея ковра, бывшего заведующего Шушинским филиалом Азербайджанского государственного музея ковра и народно-прикладного искусства, сотрудников исполнительной власти, а также ученых в области коврового искусства.
В художественной части мероприятия, в исполнении актеров Шушинского музыкального драматического театра, гостям был представлен спектакль писателя Гусейнбалы Мираламова "Крик расстрелянных памятников", исполнены патриотические песни, была представлена выставка "Воспоминания о Шуше".
В конце мероприятия гостям был представлен каталог под названием "Шушинский филиал Азербайджанского государственного музея ковра и народно-прикладного искусства". В каталоге дается информация об истории Шуши и Шушинского филиала, а также о карабахском ремесленничестве. Кроме того, каталог дает возможность ознакомиться с экспонатами, которые удалось спасти во время захвата Шушинского филиала. Среди экспонатов - ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия, одежда и вышивка, ювелирные изделия и кинжалы.