27 sentyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Türkün inancı, tarixin qazancı” adlı xalçanın kəsim mərasimi keçirildi. Qeyd edək ki, 2-3 iyun tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Azərbaycan Xalça Muzeyinin dəstəyi, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə I Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili − naxışlar” adlı simpozium keçirilmişdir.
Simpoziumun simvolu olan xalça muzeyin xalçaçı-rəssamı Taryer Bəşirovun eskizi əsasında, muzeyin toxucuları tərəfindən toxunmuşdur. Mərasimdə Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru İbrahim Yıldırım, Azərbaycan Xalça Muzeyinin xalçaçı-rəssamı Taryer Bəşirov, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin millət vəkili Haluk İpek, TürkPa Baş katibi Jandos Asanov çıxış etmiş və mərasim xalçanın kəsimi ilə başa çatmışdır.

Event Turkun inanji, tarikhin gazanji
On September 27, 2016 at the Azerbaijan Carpet Museum was held the opening ceremony of the carpet Turkun inanji, tarikhin gazanji (“Belief of the Turkics, Gain of the History”).
It should be noted that on June 2-3, 2016 was held 1st International Symposium of Common Language of the Turkic world – Patterns with the joint organization of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, the Baku Yunus Emre Institute and the Azerbaijan Carpet Museum. As a symbol of the symposium, the carpet was woven by the museum’s weavers, based on the sketch of the museum’s carpet-weaver Taryer Bashirov. At the ceremony, Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum; Ibrahim Yildirim, Director of Baku Yunus Emre Institut; Taryer Bashirov, carpet-weaver of the Azerbaijan Carpet Museum; Haluk Ipek, MP of Grand National Assembly of Turkey; Jandos Asanov, Secretary General of TURKPA made speeches. The ceremony ended with the removal of carpet from the loom.