27 sentyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Türkün inancı, tarixin qazancı” adlı xalçanın kəsim mərasimi keçirildi. Qeyd edək ki, 2-3 iyun tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Azərbaycan Xalça Muzeyinin dəstəyi, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə I Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili − naxışlar” adlı simpozium keçirilmişdir.
Simpoziumun simvolu olan xalça muzeyin xalçaçı-rəssamı Taryer Bəşirovun eskizi əsasında, muzeyin toxucuları tərəfindən toxunmuşdur. Mərasimdə Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru İbrahim Yıldırım, Azərbaycan Xalça Muzeyinin xalçaçı-rəssamı Taryer Bəşirov, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin millət vəkili Haluk İpek, TürkPa Baş katibi Jandos Asanov çıxış etmiş və mərasim xalçanın kəsimi ilə başa çatmışdır.

Презентация ковра "Тюркюн инанджи, тарихин газанджи" ("Вера тюрков, усиление истории")
27 сентября 2016 года в Азербайджанском музее ковра состоялось церемония открытия ковра, "Тюркюн инанджи, тарихин газанджи" ("Вера тюрков, усиление истории"). Отметим, что 2-3 июня в Азербайджанском Музее Ковра, при организационной поддержке Министерства Культура и Туризма Азербайджанской Республики, Азербайджанского Музея Ковра, а также Бакинского Института Юнус Эмре, был проведен I Международный симпозиум "Орнаменты – единый язык тюркского мира".
Ковер, который является символом симпозиума, был соткан ткачихами музея на основе эскиза художника-ковроткача музея Тариера Баширова. На церемонии выступили директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова, директор Бакинского института имени Юнуса Эмре Ибрагим Йылдырым, художник-ковроткач Азербайджанского музея ковра Тариер Баширов, депутат Великого Национального Собрания Турции Халюк Ипек и генеральный секретарь ТюркПа Джандос Асанов. Церемония завершилась снятием ковра со ткацкого станка.