“Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər
26 oktyabr 2016-cı il tarixində UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası üzrə mühazirələr və ustad dərslər təşkil olunub.
Parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin bir proqramıdır. Proqramın məqsədi unudulmaqda olan əl sənəti işlərini qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmaq, bu sahə üzrə yeni kadrların yetişdirilməsi və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasıdır.
Leksiyalar və dərslər Almaniyanın Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyasının parça, tikmə və geyim üzrə bərpaçı-mütəxəssisi Kristina Müller-Radloff tərəfindən keçirilib. Xanım Müller-Radloff 1982-2009-cu illərdə Leypsiq Etnoqrafiya Muzeyində, 2010-cu ildən etibarən Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyasında tekstsil konservatoru vəzifəsində çalışır. O bir sıra təşkilat və müəssisələr tərəfindən keçirilmiş təlimlərdə iştirak etmiş və dünyanın bütün qitələrindən olan tekstil kolleksiyalarının bərpası və konservasiyası ilə məşğuldur.

Master classes on revival of the forgotten textile, embroidery and traditional costume in the framework of the project “Cultural Wealth of Azerbaijan”
On October 26, 2016 with the joint organization of the Azerbaijani National Commission for UNESCO and the Azerbaijan Carpet Museum, at the Azerbaijan Carpet Museum was held lectures and master classes on restoration of the forgotten textile, embroidery and traditional costume in the framework of the project Cultural Wealth of Azerbaijan.
Master classes on revival of the forgotten textile, embroidery and traditional costume are one of the programs of the project Cultural Wealth of Azerbaijan. The aim of the program is to preserve the handiworks for future generations, build capacity in the field of restoration and create a restoration center that meets international standards.
These lectures and master classes were conducted by Christine Mueller-Radloff, a professional restorer of the textile, embroidery and costume in the Dresden State Art Collections. Mrs. Mueller-Radloff is an experience textile conservator in the Ethnographic Museum of Leipzig (1982-2009) and in the Dresden State Art Collections (since 2010). She took part in a number of training courses held by professional organizations and institutions and she is involved in restoration of different textile collections from all over the world.