“Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər
26 oktyabr 2016-cı il tarixində UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası üzrə mühazirələr və ustad dərslər təşkil olunub.
Parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin bir proqramıdır. Proqramın məqsədi unudulmaqda olan əl sənəti işlərini qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmaq, bu sahə üzrə yeni kadrların yetişdirilməsi və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasıdır.
Leksiyalar və dərslər Almaniyanın Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyasının parça, tikmə və geyim üzrə bərpaçı-mütəxəssisi Kristina Müller-Radloff tərəfindən keçirilib. Xanım Müller-Radloff 1982-2009-cu illərdə Leypsiq Etnoqrafiya Muzeyində, 2010-cu ildən etibarən Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyasında tekstsil konservatoru vəzifəsində çalışır. O bir sıra təşkilat və müəssisələr tərəfindən keçirilmiş təlimlərdə iştirak etmiş və dünyanın bütün qitələrindən olan tekstil kolleksiyalarının bərpası və konservasiyası ilə məşğuldur.

Мастер-классы по возрождению национальной одежды, тканей и вышивки в рамках проекта "Культурное наследие Азербайджана"
26 октября 2016 года, при организационной поддержке Азербайджанского национального комитета по делам ЮНЕСКО и Азербайджанского музея ковра, были организованы мастер-классы по возрождению национальной одежды, тканей и вышивки.
Возрождение национальной одежды, тканей и вышивки, является одной из программ проекта "Культурное наследие Азербайджана". Цель данной программы - сохранить и передать будущему поколению образцы прикладного искусства, подготовить новые кадры в этой области, а также создать в музее современный центр реставрации, отвечающий международным стандартам. Лекции и занятия проводились специалистом-реставратором по тканям, вышивке и одежде Государственных художественных собраний Дрездена Кристиной Мюллер-Радлофф.
В 1982-2009 годах Кристина Мюллер-Радлофф работала консерватором по текстилю в Лейпцигском музее этнографии, а с 2010 года в Государственных художественных собраниях Дрездена. Она является участником многих тренингов, организованных различными предприятиями и занимается консервацией текстильных коллекций из разных точек земного шара.