“Zərgərlik sənəti muzey məkanında: dünən, bu gün, sabah” adlı regional seminar
25-27 yanvar 2017-ci il tarixlərində İCOM Azərbaycan Milli Komitəsi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, İCOM Gürcüstan Milli Komitəsi və P.S. Həmzətova adına Dağıstan Təsviri İncəsənət Muzeyinin (Mahaçqala, Rusiya) birgə təşkilatçılığı ilə “Zərgərlik sənəti muzey məkanında: dünən, bu gün, sabah” adlı regional seminar keçirildi.
Seminarın ilk günü Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirildi. Akademik sessiyalarda ölkəmizi Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasından Sevil Sadıxova, Azərbaycan Xalça Muzeyindən Şirin Məlikova, Mira Məmmədxanova və Fəxri Əyyubov, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyindən Nailə Rəhimova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyindən Məhfuzə Zeynalova, “YARAT” Müasir İncəsənət Mərkəzindən Fərid Abdullayev, “Rəsm” zərgərlik brendinin sahibi Rəsminə Qürbətova təmsil etdilər. Bundan əlavə, Gürcüstan Dövlət Xalq-Tətbiqi Sənət Muzeyindən İzolda Melikişvili, Batumi Arxeologiya Muzeyindən Tamar Şalikadze və İzolda Dumbadze, Gürcüstan Milli Muzeyindən Ermili Maqradze, P.S. Həmzətova adına Dağıstan Təsviri İncəsənət Muzeyindən Salixat Həmzətova (direktor) və Aişat Maqomedova öz məruzələri ilə çıxış etdilər.
Seminar ərzində zərgərlik nümunələrinin muzey fondlarında saxlanılması və təhlükəsizliyi, bərpası və konservasiyası, müasir zərgərlərin muzeylərlə əməkdaşlığı, ənənəvi üslub və texnika ilə hazırlanmış müasir zərgərlik nümunələrinin və ya qədim tarixə malik milli-mədəni ənənələrdən uzaq üsluba müraciət edən sənətkarların hazırladığı məhsulların muzeylər tərəfindən satın alınması, zərgərlik kolleksiyaları üzrə kuratorluq işi, marketinqlə bağlı məsələlər müzakirə olundu. Akademik sessiyanın sonunda məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olundu.
Növbəti günlərdə seminar iştirakçıları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini və onun nəzdində fəaliyyət göstərən bərpa mərkəzini, İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzini, “Azərsuvenir” MMC və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyini ziyarət etdilər. Burada seminar iştirakçıları ekspozisiya ilə yanaşı, zərgərlik fondları ilə də yaxından tanış oldular.
25-27 yanvar 2017-ci il tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Zərgərlik sənəti muzey məkanında: dünən, bu gün, sabah” adlı regional seminar çərçivəsində zərgərlik sərgisi təşkil olundu.
Sərgidə Azərbaycan, Gürcüstan və Dağıstan zərgərlərinin əl işləri nümayiş olundu. Burada ölkəmizi zərgərlərdən Mehriban Sadıqova, Eduard Şamarayev, Vüqar Xudaverdiyev, Elçin Kərimov, İslam Həzrətov, Samir Misirov, Şahin Əlipənahov, Cəmaləddin Əyyubov, Füzuli Seyidzadə, İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzi və “Rəsm” zərgərlik brendi təmsil etmişdir. Tədbir zamanı zərgərlərə sertifikatlar təqdim olundu.
Azərbaycan zərgərlik məmulatları həm ənənəvi texnika, həm də müasir dizayn üslubları ilə hazırlanmışdır. Gürcüstanın ənənəvi zərgərlik sənəti gümüş üzərində minasazlıq texnikasında hazırlanmış əsərlərdə öz əksini tapmışdır. Dağıstan ənənəvi zərgərlik sənəti Rabadan Kişevin böyük məharətlə hazırladığı nümunələrlə təmsil olundu.

Regional seminar “Jewelry Art in the Museum Space: Yesterday, Today, Tomorrow”
On January 25-27, 2017 with the joint organization of the National Committee of the ICOM Azerbaijan, the Azerbaijan Carpet Museum, the National Committee of ICOM Georgia, and Museum of Fine Arts named after P.S. Gamzatova, (Makhachkala, Russia) was held regional seminar Jewelry Art in the Museum Space: Yesterday, Today, Tomorrow.
The first day of the seminar was held at the Azerbaijan Carpet Museum. During the academic session our country was represented by Sevil Sadikhova (Azerbaijan State Academy of Arts); Shirin Melikova, Mira Mammadkhanova and Fakhri Eyyubov (Azerbaijan Carpet Museum); Naila Rahimova (Azerbaijan National Art Museum); Mahfuza Zeynalova (National Museum of History of Azerbaijan); Farid Abdullayev (YARAT Contemporary Art Space); Rasmina Gurbatova (Founder of “Resm” Jewelry Brand). Moreover, Isolda Melikishvili (Georgian State Museum of Folk and Applied Art); Tamar Shalikadze and Isolda Dumbadze (Batumi Archaeological Museum); Ermine Magradze (Georgia National Museum); Salikhat Hamzatova and Aishat Magomedova (Dagestan Museum of Fine Arts named after P.S. Gamzatova) have lectures.
During the seminar was discussed issues on storage and security of jewelry in Museum collections; restoration and conservation of the jewelry; the interaction of contemporary jewelers with museums; the purchase by museums of contemporary jewelry in the style and technique, designated by tradition or the products of artists working outside the context of a national cultural historical past; curatorial work with jewelry collections; and museum marketing. At the end of the session, the speakers received their certificates.
On two days of seminar, the participants visited the National Museum of History of Azerbaijan and its Restoration Center, Icherisheher Center of Traditional Art, “Azersuvenir” LLC, and the National Art Museum of Azerbaijan. Here they got acquainted with expositions and jewelry fund.
On January 25-27 2017, at the Azerbaijan Carpet Museum was held jewelry exhibition in the framework of the regional seminar Jewelry Art in the Museum Space: Yesterday, Today, Tomorrow.
At the exhibition were demonstrated handicrafts of jewelers from Azerbaijan, Georgia and Dagestan. Here, our country was represented by jewelers such as Mehriban Sadigova, Eduard Shamarov, Vugar Khudaverdiyev, Elchin Karimov, Islam Hazratov, Samir Misirov, Shahin Alippanahov, Jamaladdin Eyyubov, Fuzuli Seyidzadeh, Icherisheher Center of Traditional Art, and “Resm” Jewelry Brand. During the exhibition, the jewelers were given certificates.
Azerbaijani jewelry handicrafts were made in traditional and contemporary techniques. Georgian handicrafts made in the glittering enamel laid on silver, reflects the ancient traditions. Dagestan traditional jewelry was represented by jeweler Rabadan Kishev.