“Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan tikmələrin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər
Cari ilin 9-14 dekabr tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində unudulmaqda olan tikmələrin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər keçirilir. Ustad dərslər özbək süzanə tikmələri üzrə mütəxəssis Madina Kasımbayeva tərəfindən keçirilir. İxtisasça tikmə ustası olan Madina Kasımbayeva 2005-ci ildən Özbəkistan İşgüzar Qadınlarının “Tadbirkor Ayol” adlı assosiasiyasında peşəkar təlim üzrə təlimçi işləyir. O, bir sıra təşkilat və müəssisələr tərəfindən keçirilmiş təlimlərdə, eyni zamanda sərgilərdə iştirak etmişdir. Onun “Bahar nəfəsli süzanə” adlı ilk fərdi sərgisi 2008-ci ildə keçirilmişdir. M. Kasımbayeva 2015-ci ildə “Daşkənd palakları” adlı Daşkənd tikmə məktəbini bərpa etmiş və elə həmin ildə YUNESKO və YUNESKO-nun Yüngül Sənaye Assosiasiyası tərəfindən keçirilmiş “Tekstil məhsulları” sərgisində “Keyfiyyət nişanı” sertifikatı ilə təltif olunmuşdur.
Unudulmaqda olan tikmələrin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin bir proqramıdır. Proqram YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Proqramın məqsədi bu sahə üzrə yeni kadrların yetişdirilməsi və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasıdır.

В рамках проекта "Культурное наследие Азербайджана" организованы мастер-классы по восстановлению забытых видов вышивки
С 9 по 14 декабря 2016 года в Азербайджанском Музее Ковра в рамках проекта "Культурное наследие Азербайджана" организованы мастер-классы по восстановлению забытых видов вышивки. Мастер классы проводятся специалистом по национальной узбекской вышивке сюзане Мадиной Касымбаевой. Мастер вышивки Мадина Касымбаева с 2005 года работает тренером профессионального обучения в Ассоциации деловых женщин Узбекистана "Тадбиркор Аел". Она также участвовала в тренингах, выставках, организованных различными предприятиями. В 2008 году прошла ее первая индивидуальная выставка "Весеннее дыхание сюзане". В 2015 году М. Касымбаева восстановила ташкентскую школу вышивки "Ташкентские палаки" и в том же году на выставке "Текстильной продукции", организованной ЮНЕСКО и Ассоциацией легкой промышленности ЮНЕСКО была награждена сертификатом "Знак качества". Мастер-классы по восстановлению забытых видов вышивки являются программой проекта "Азербайджанское культурное наследие". Программа осуществляется при совместной организации Национальной Комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО и Азербайджанского Музея Ковра. Целью программы является подготовка новых кадров в этой области и создание в музее современного, отвечающего международным стандартам центра реконструкции.