27 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Ailə günü” keçirildi.
“Ailə günü” tədbirinin keçirilməsində əsas məqsəd valideyn-uşaq arasında ümumi maraqları birləşdirmək, ünsiyyət körpüsünü möhkəmləndirmək və ən əsası ölkəmizin mədəniyyət və incəsənətini tanıtmaq və təbliğ etməkdir.
Tədbirin proqramında müxtəlif yaş hədləri nəzərə alınıb. İştirakçılar Azərbaycan xalçaçılığının, dekorativ-tətbiqi sənətinin inkişafı və tarixi ilə yaxından tanış olublar. Onlar muzeydə təşkil olunan ustad dərslərində iştirak edib, öz yaradıcı bacarıqlarından istifadə edərək incəsənət nümunələrini hazırlayıblar.
Tədbir iştirakçıları üçün müxtəlif növ müsabiqələr, oyunlar, əyləncələr və ustad dərslər təşkil olunmuşdur. Müsabiqələrdən biri “İstedad sənsən” adlanır. Burada Bakı şəhər məktəblilərinin iştirakı ilə müxtəlif nominasiyalar (xalq mahnıları, rəqs, bədii qiraət, rəsm) üzrə müsabiqələr keçirilir. Proqrama daxil olan digər əyləncələrə “Öz xalçanı yarat” kompüter proqramı, xalça pazlı, “Qrand Bazar” masaüstü oyunu, “Xalçalarda yaşayan əfsanələr” mövzusunda tematik ekskursiyalar, uşaq yazarı Gülzar İbrahimova ilə nağıl saatında uşaqlar müxtəlif nağıllar söylənilir. “HUMEL” psixologiya mərkəzi ilə birlikdə “Ailə gerbini yarat”, Azərbaycan cizgi filmlərinin nümayişi, “Özün rənglə”, həmçinin Kukla teatrında “Şəngülüm, şüngülüm, məngülüm” adlı tamaşa təqdim olunub. Həmçinin “Arzu ağacın” üzərində qonaqlarımızın arzuları yapışdırılır. Əgər arzu qeyri adidisə onda növbəti istənilən proqramda pulsuz iştirak edəcək. “Dekorativ əl işləri hazırla” proqramında iştirakçılar yumşaq oyuncaqlardan müxtəlif aksesuarlarla yanaşı həmçinin “Dekorativ bəzək əşyaların”dan saç aksesuarları da düzəltdilər.
Tədbirdə məhşur memar Elçin Əliyevlə görüş keçirildi. Görüşdən sonra “Azərbaycan memarlığı” rəsm müsabiqəsi təşkil olundu və ən yaxşı rəssamlar mükafatlandırıldı. Rəngli kağızlardan “Sehirli gül və açıqcalar”, “Gülməli papaqları” iştirakçılar tərəfindən böyük həfəslə hazırladılar.
Qeyd edək ki, “Ailə günü” hər ayın son şənbəsi – аçıq qapı günü təşkil olunur. Bu tədbir Azərbaycan Xalça Muzeyinin təhsil sahəsində təşkil etdiyi layihələrindən biridir.

27- го мая 2017- го года в Азербайджанском Музее Ковра прошел «День Семьи».
Основными целями проведения мероприятия «День Семьи» являются объединение интересов между родителями и детьми, укрепление связи в их взаимоотношениях, а также, продвижение и распространение искусства и культуры нашего народа.
В программе мероприятия учитываются различные возрастные категории. Участники ознакомились с историей и развитием азербайджанского ковроделия и декоративно-прикладного искусства. Приняв участие в мастер-классах, организованных музеем, наши гости, применяя свои творческие способности, создавали свои собственные образцы искусства.
Для участников мероприятия были организованы различные конкурсы, развлечения, игры и мастер-классы. Один из проведенных конкурсов называется “Ты - талант”. В этом конкурсе участвовали ученики школ города Баку, которые соревновались в различных номинациях (народные песни, танцы, художественное прочтение, живопись). Также в программу вошли другие развлечения, такие как: компьютерная программа «Cоздай свой ковер», «Собери пазл ковра», настольная игра «Гранд Базар», тематические экскурсии на тему «Карабахская школа ковроделия», а, также, «Время сказки» с детской писательницей Гюльзар Ибрагимовой. Помимо этого, гости, вместе с психологическим центром «Humel», занимались созданием семейного герба, наслаждались просмотром азербайджанских мультфильмов, раскрашивали и побывали на спектакле кукольного театра «Шангюлюм, Шунгюлюм, Мангюлюм». Также на «Древо желаний» помещали желания наших участников. Если желание оказывалось необычным, то его автор получал бесплатный билет в очередной «День семьи». В мастер – классе по изготовлению декоративных ручных изделий научились делать мягкие игрушки и другие аксессуары.
На мероприятии была проведена встреча с известным архитектором Эльчином Алиевым. После встречи, на конкурсе живописи «Архитектура Азербайджана», были награждены авторы наилучших работ. Затем, участники с большой охотой создавали «Волшебные и цветочные открытки» и «Смешные шапки» из цветной бумаги.
Отметим, что «День Семьи» проводится каждую последнюю субботу месяца в день открытых дверей. Это мероприятие, проведенное Музеем Ковра, является одним из проектов в сфере образования.