Azərbaycan Xalça Muzeyinin Uşaq Muzeyi şöbəsinin 1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiə gününə həsr edilmiş “Sabahın ulduzları ” adlı tədbir keçirilib
1 iyun 1950-ci il tarixində BMT –nin Baş Assambleyası tərəfindən “1 iyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” kimi qeyd olunması qərara alındı.
Qərar “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı müzakirədən sonra öz təsdiqini tapdı. Beləliklə, dünyanın əksər ölkələrində “1 iyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” qeyd edilir.
Bir çox beynəlxalq konvensiyalara qoşularaq fəal iştirak edən Azərbaycan da “1 iyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” geniş şəkildə qeyd edir.
Azərbaycan Xalça Muzeyi hər il olduğu kimi bu ildə öz ənənəsinə sadiq qalaraq, uşaqları diqqətdən kənar qoymayıb onlar üçün geniş bayram tədbiri təşkil edib.
1 İyun 2017- ci il tarixində saat 16:00-da Muzeyin qarşısında onların böyük sevincinə səbəb olan “Sabahın ulduzları” adlı bayram tədbirini keçirildi. Müxtəlif proqramlarlar çərçivəsində qeyd olunub bayramda muzeyin Uşaq Muzeyi şöbəsinin dərnək üzvlərinin “Sabahın ulduzları” rəsm sərgisi nümayiş olundu, həmçinin “Sən istedadsan” layihəsinin iştirakçısı olan Aydan İlxaslı musiqi nömrəsi ilə çıxış etdilər. Tədbirin bədii hissəsində Respublika Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzi Təbəssüm rəqs qrupunun çıxışı, vokal musiqi kompoziyaları və şən klounlar, nağıl qəhrəmanları ilə viktorinalar keçirildi.

In the Azerbaijani Carpet Museum was held an event under the name of "Stars of tomorrow", organized by the Children's Museum of the Azerbaijan Carpet Museum, dedicated to June 1 - the International Children's Day.
On June 1, 1950, by the UN General Assembly was decided to hold "June 1 - International Children's Day". The decision was confirmed at the "International Women's Conference" after discussions related to ensuring the rights of children.
Azerbaijan, which has joined many world conventions, also celebrates the International Children's Day.
Adhering to the traditions Azerbaijan Carpet Museum did not leave the children without attention and prepared a holiday for them.
June 1, 2017 at 16:00 on the initiative of the children's museum of the Azerbaijan Carpet Museum was held the event "The Stars of Tomorrow". There was presented an exhibition, consisting of works of children attending the drawing group of Children’s Museum.
At the event also performed the participant of the contest "You are a talent" Aidan Ilkhasly. The artistic part of the event was accompanied by performances of the "Tabassum" dance group of the children's creative center and by various quizzes.