Beynəlxalq Xalça Festivalı - Tiflis / Axaltsixe
28 iyun – 2 iyul tarixlərində Gürcüstan Xalq və Dekorativ-tətbiqi Sənət Muzeyinin təşkilatçılığı, Gürcüstan Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, İCOM Azərbaycan və İCOM Gürcüstan Milli Komitələri və “HALI” jurnalının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Beynəlxalq Xalça Festivalı keçiriləcək. Festival Tiflis şəhərində fəaliyyət göstərən Gürcüstan Xalq və Dekorativ-tətbiqi Sənət Muzeyi və Axaltsixe şəhərində yerləşən Rabat Qalasında baş tutacaq.
Burada Azərbaycan, Türkiyə, İran, Türkmənistan, Qırğızıstan, Hindistan və digər ölkələrdən dəvət olunmuş xalçaçı rəssamlar, toxucular və bu sahədə çalışan mütəxəssislər iştirak edəcəklər.
Festivalın ilk günü, 28 iyun tarixində Gürcüstan Xalq və Dekorativ-tətbiqi Sənət Muzeyində “Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından xalça məmulatları” sərgisinin açılış mərasimi keçiriləcək. Sərginin kuratoru Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikovadır. Burada xüsusi zövqlə toxunmuş 24 ədəd XIX-XX əsrlərə aid xalça məmulatı nümayiş olunacaq. Onlar xalçalar kimi əhalinin məişətində və gündəlik həyatında geniş istifadə edilirdi. Xalça məmulatlarından ən çox yarımköçəri maldarlıqla məşğul olan əhalinin istifadə etməsinə baxmayaraq, bu əşyalar şəhər sakinləri arasında da geniş yayılmışdı. Bu cür məmulatları qadın ustaları əsasən öz ailələrinin ehtiyacı üçün toxuyurdular. Sərgi 28 iyul tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki, sərgi bu il keçirilən Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərdən biridir.
Festivalın proqramı 29 iyun – 3 iyul tarixlərində Axaltsixe şəhərində keçirəcək. Burada xalçaların sərgisi, satışı və onların texnologiyaları üzrə ustad dərslərinin təşkili nəzərdə tutulub. Festivalda Azərbaycan Xalça Muzeyinin dəstəyi ilə Azərbaycan pavilyonu təşkil olunacaq. Burada ölkəmizdə istehsal olunan xalça və zərgərlik nümunələrinin sərgi satışı, həmçinin Azərbaycan Xalça Muzeyinin xalçaçı rəssamı Taryer Bəşirov tərəfindən çətən toxuma texnologiyası üzrə ustad dərsi keçiriləcək.

International Carpet Festival - Tbilisi / Akhaltsikhe
On July 28-July 2, the International Carpet Festival will be held by organization of the State Museum of Georgian Folk and Applied Arts, financial support of the Ministry of Culture of Georgia and with the joint cooperation of the Azerbaijan Carpet Museum, the National Committee of ICOM Azerbaijan, the National Committee of ICOM Georgia, and the HALI magazine. The festival will take place at the State Museum of Georgian Folk and Applied Arts in Tbilisi and Rabat Castle in Akhaltsikhe.
International Carpet Festival will be attended by carpet artists, weavers and experts from Azerbaijan, Turkey, Iran, Turkmenistan, Kyrgyzstan, India and other countries.
On 28 June, the State Museum of Georgian Folk and Applied Arts will host the opening ceremony of the Carpet Products from the Collection of the Azerbaijan Carpet Museum exhibition. Curator of the exhibition is PhD in Art Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, and Chairman of the ICOM Azerbaijan National Committee. The exhibition showcases 24 carpets products from the 19th-20th centuries. They were widely used as carpets in everyday life and daily lives of the population. Although carpet products were widely used by semi-nomadic people, they were common among people of city. These items were mainly made by women for their families. The exhibition will last until July 28.
It should be noted that the exhibition is one of the series of events dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan Carpet Museum.
On June 29-July 3, the festival will continue in Akhaltsikhe. During the festival an exhibition, sale and master classes of carpets will be held. Azerbaijani Pavilion will be organized with the support of the Azerbaijan Carpet Museum. Here will be fairy-exhibition of carpets and jewelry items, as well as master classes on Cheten weaving techniques by Taryer Bashirov, the carpet artist of the Azerbaijan Carpet Museum.