Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə sərgi və ustad dərslər
Azərbaycan Xalça Muzeyi “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi – unudulmaqda olan Azərbaycan xalq sənətkarlıq növlərini dirçəltmək və onlara yeni həyat verməkdir. Ölkəmizə xas olan tikmə növləri, xovsuz xalçaların toxunması, misgərlik, zərgərlik, dulusçuluq və digər sənət növləri bu layihəyə daxildir.
Bu ilin 5-21 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə mühazirələr və ustad dərslər təşkil olunacaq. Dərslər tikmə və geyim üzrə bərpaçı-mütəxəssis, kolleksioner, müstəqil sərgi kuratoru Raisa İsmayılova tərəfindən keçiriləcək. R. İsmayılova 1996-cı ildən A. Taxo-Qodi adına Dağıstan Dövlət Birləşmiş Tarix və Memarlıq Muzeyində, 2011-2015-ci illərdə P.S. Həmzətova adına Dağıstan Təsviri İncəsənət Muzeyində və Etnik Mədəniyyət Mərkəzində çalışıb, bir sıra sərgilərin kuratoru və nəşr layihələrə rəhbərlik edib.
Hal-hazırda bacısı, sənətşünas və sərgi kuratoru Cəvqərət Monakova ilə birgə müxtəlif sərgilərdə iştirak edir, bərpa edilən dargin “Kaytaq” tikmə növü üzrə ustad dərslər keçirir. Antikvar toxuculuq və XIX əsrə aid nadir tikmə növlərindən ibarət zəngin kolleksiyaya malikdir.
Ustad dərslər Azərbaycan və rus dillərində təşkil olunacaq. Ustad dərslər tam pulsuzdur. Kursda iştirak edən şəxslər sonda sertifikatla təltif olunacaqlar. Dərslərdə bərpa və konservasiya ilə məşğul olan mütəxəssislər, muzey işi və bərpa, dekorativ-tətbiqi sənət sahələri üzrə təhsil alan tələbələr, müəllimlər və bu sahələrə aidiyyatı olan şəxslər iştirak edə bilərlər.
İştirak etməkdənötrü qeydiyyatdan keçmək üçün bu elektron ünvana müraciət etməyiniz xahiş olunur: carpetmuseum.baku@gmail.com
***
Ustad dərslərlə yanaşı, 5-21 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində kaytaq və usişin tikmə nümunələrindən ibarət sərgi təşkil olunacaq. Burada müasir müəllif işləri ilə yanaşı, XIX əsrə aid bir neçə tikmə nümunəsi də təqdim olunacaq.
Parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin bir proqramıdır. Proqram YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Proqramın məqsədi bu sahə üzrə yeni kadrların hazırlanması və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasıdır.

Exhibition and Master classes on the Dargin Kaitag embroidery from Dagestan
Azerbaijan Carpet Museum implements the Cultural Wealth of Azerbaijan project. The goal of the project is to revive the popular Azerbaijani folk crafts and give them a new life. Embroidery, pile carpet weaving, copper, jewelry, pottery and other types of art also apply to this project.
On September 5-21, the Azerbaijan Carpet Museum within the Cultural Wealth of Azerbaijan project, will host lectures and master classes on the Dargin Kaitag embroidery from Dagestan.
Classes will be held by the restorer-specialist, collector, and independent exhibition curator Raisa Ismailova. Since 1996, she worked in the Dagestan State United History and Architecture Museum named after A.Takho-Godi, and between 2011-2015 in the Dagestan Museum of Fine Arts named after P.S. Gamzatova and in the Center of Ethnic Culture in Makhachkala. Currently, together with her sister, art critic and curator of exhibitions, Javgarat Monakova, she participates in various exhibitions, and also holds master classes on the revived Dargin Kaitag embroidery. She owns a rich collection of antique textiles and rare 19th-century embroideries.
Master classes will be held in Azerbaijani and Russian languages. Master classes are completely free. At the end of the course participants will receive a certificate. Specialists and students on restoration and conservation, students of decorative and applied arts, teachers and those people who relate to these sphere can take part in the lecture.
For registration, please contact: carpetmuseum.baku@gmail.com
Within the framework of the project, on September 5-21 in the Azerbaijan Carpet Museum, will be held kaytag and usishin exhibition. Here will be exhibited 19th-century examples, along with contemporary author works.
Restoration of the textile, embroidery and national costumes is a program of the Cultural Wealth of Azerbaijan project. The program is jointly organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Carpet Museum and ICOM Azerbaijan National Committee. The purpose of the program is the training of professionals in this field and the establishment of the museum restoration center that meets international standards.