Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Memarlıq və Muzey Texnologiyaları üzrə Beynəlxalq Komitənin (ICAMT) 43-cü illik konfransında iştirak etdi
2017-ci il 14-16 sentyabr tarixlərində Belçikada ICAMT-ın (Memarlıq və Muzey Texnologiyaları üzrə Beynəlxalq Komitə) 43-cü illik konfransı keçirildi. Konfransın məqsədi innovativ memarlıq dizaynı ilə diqqəti çəkən yeni və rekonstruksiya prosesində olan muzeylərı, bu sahədə geniş istifadə olunan müasir texnologiyaları, ekspozisiyaların qurulmasının yeni metodlarını göstərmək idi.
Konfransda Belçika, Böyük Britaniya, Misir, Niderland, Finlandiya, İsveç, Tayvan, Braziliya, Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, Yaponiya, Fransa və ABŞ-dan olan 80 nümayəndə iştirak etdi. Onların arasında memarlar, dizaynerlər, muzey direktorları, kuratorlar, kolleksiya mühafizləri, marketing menecerlər, muzeyləri avadanlıqla təchiz edən şirkətlərin nümayəndələri və s. var idi.
Konfransda ölkəmizi ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova təmsil etdi. Şirin Məlikova “Ənənə ilə müasirlik üzləşəndə” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, burada Azərbaycan Xalça Muzeyinin binasının unikal memarlıq həlli, tikintidə istifadə olunan müasir texnologiyalar, eksponatların nadir təqdimetmə üsulu və saxlanılması üçün qabaqcıl metodların işlənməsindən söz açdı.
Konfransın davam etdiyi üç gün ərzində Belçikanın dörd şəhərində yerləşən beş muzeyi ziyarət etmək mümkün oldu. Bunlar arasında həm hal-hazırda təmir olunan, həm də təzəlikcə qapılarını ictimaiyyətə açan muzeylər var idi – Brüsseldə “Royal Museum for Central Africa” (Mərkəzi Afrika Kral Muzeyi), Löven şəhərində “Museum M”, Mexelen şəhərində “Hof van Busleyden” və “Dossin Kazerne” muzeyləri, Antverpendə “Diva Home of Diamonds” və “M KHA” (Müasir İncəsənət Muzeyi).
Konfrans iştirakçıları öz bilik və təcrübələrini bölüşdülər, muzey işi sahəsində qarşıda duran məsələləri müzakirə etdilər.

Director of the Azerbaijan Carpet Museum took part in the 43rd Annual Conference of the International Committee for Architecture and Museum Techniques (ICAMT)
On September 14-16, 2017, the 43rd Annual Conference of ICAMT (International Committee for Architecture and Museum Techniques) was held in Belgium. The aim of the conference was to show new and reconstructed museums with remarkable architectural design, modern technologies widely used in this field, and new methods of exposition construction.
The conference was attended by 80 delegates from Belgium, UK, Egypt, the Netherlands, Finland, Sweden, Taiwan, Brazil, Azerbaijan, Georgia, Russia, Japan, France and USA. Among them were architects, designers, museum directors, curators, collection curators, marketing managers, representatives of companies equipping museums, and others.
Our country was represented by Shirin Melikova, President of ICOM Azerbaijan National Committee, and Director of the Azerbaijan Carpet Museum. She made a speech titled When tradition meets modernity. She spoke about the unique architectural solution of the building of the Azerbaijan Carpet Museum, the modern technologies used in construction, and the use of advanced methods for unique presentation and storage of exhibits.
During the three days of the conference, five museums in four cities of Belgium were visited. Among them there were museums that were currently repaired and recently opened to the public – The Royal Museum of Central Africa in Brussels, the M Museum in Leuven, Kazerne Dossin and Hof van Busleyden in Mechelen, DIVA Home of Diamonds and M KHA (Museum of Modern Art) in Antwerp.
The conference participants shared their knowledge and experience, and discussed issues related to museums.