“Müasir incəsənət xalçalarda” və “Uçan xalça” sərgilərinin açılışı
Azərbaycan Xalçası üzrə V Beynəlxalq Simpoziumun çərçivəsində muzeyimiz tərəfindən hazırlanan “Müasir incəsənət xalçalarda” və “Uçan xalça” adlı iki sərgi-layihənin açılışı oldu.
“Müasir incəsənət xalçalarda” adlı sərgi layihəsinin kuratoru Şirin Məlikovadır. Burada dörd tanınmış rəssamın – Faiq Əhməd, Fərid Rəsulov, CHINGIZ və Butunay Haqverdiyevin müəllifi olduğu beş əsər təqdim olunur. Rəssamların hər biri son on ildə Azərbaycan incəsənətini xaricdə – xüsusilə də məşhur Venesiya Biennalesində iştirak edərək uğurla təmsil etmişlər.
“Uçan xalça” sərgisi “Crossing” (“Kəsişmə nöqtəsi”) layihəsinin yekun hissəsidir. Layihənin məqsədi – Azərbaycan və Avstriyanın müasir incəsənət sahəsində əlaqələrini göstərməkdir.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova bu layihənin də kuratorudur. Avstriya tərəfindən layihənin art-məsləhətçisi rəssam, Vyana Tətbiqi Sənət Universitetinin müəllimi Barbara Qrafdır. Lahiyənin hazırlanmasında rəssam və müəllim Tatia Sxirtladze və Vyana Tətbiqi Sənət Universitetinin “Tekstil – azad tətbiqi və eksperimental bədii dizayn” fakültəsinin dekanı Barbara Putz-Pletsko köməklik göstərmişlər.
Layihədə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının beş tələbəsi – Fərəc Yusubov, Əsmər Yusubova, Firəngiz Məcidzadə, Ləman Hətəmli və Könül Cavadova, Vyana Tətbiqi Sənət Universitetindən isə üç tələbə – Afra Kirxdorfer, Anka Qaya Nidzqorska və Eva-Mariya Şerl iştirak etdilər.
Sərgilərin açılışında Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Azərbaycanın Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov çıxış etdilər.

Открытие выставок «Современное искусство в коврах» и «Ковер-самолет»
К V Международному симпозиуму по азербайджанскому ковру наш музей подготовил два выставочных проекта – «Современное искусство в коврах» и «Ковер-самолет».
Проект «Современное искусство в коврах», куратором которого является директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова, объединил работы четырех известных художников – Фаига Ахмеда, Фарида Расулова, CHINGIZ и БутунаяХагвердиева. Все они за последнее десятилетие с успехом представляли современное азербайджанское искусство за рубежом, в частности, принимали участие в знаменитой Венецианской биеннале.
Проект «Ковер-самолет» организован Министерством культуры и туризма Азербайджана, Азербайджанским музеем ковра, Азербайджанской государственной академией художеств в сотрудничестве с Венским университетом прикладных искусств при финансовой поддержке Азербайджанского культурного центра в Австрии и Венского университета прикладных искусств.
Выставка «Ковер-самолет» стала итоговой частью проекта «Crossing» («Пересечение»), цель которого – отразить связь между азербайджанским и австрийским современным искусством.
Куратор проекта – директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова. Арт-консультант – художница Барбара Граф, лектор Венского университета прикладных искусств. Им помогали художница и лектор Тати Схиртладзе и декан факультета текстиля Венского университета прикладных искусств Барбара Путц-Плеско.
В проекте принимали участие пятеро студентов Азербайджанской государственной академии художеств – ФараджЮсубов, АсмарЮсубова, ФирангизМеджидзаде, ЛяманХатамли и Кёнуль Джавадова, а также трое студенток Венского университета прикладных искусств – АфраКирхдорфер, Анка-Гая Нидзгорска и Ева-Мария Шерл.
На вернисаже выступили директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова и председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов.