Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşı Rəma Zeynalova Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Etnoqrafiya muzeyləri və kolleksiyaları üçün beynəlxalq komitənin (ICME) illik konfransında iştirak etdi
2017-ci il 17-22 oktyabr tarixlərində ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton şəhərində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Etnoqrafiya muzeyləri və kolleksiyaları üçün beynəlxalq komitənin (ICME) illik konfransı keçirildi.
Konfransda 17 ölkədən (Azərbaycan, Almaniya, Böyük Britaniya, Norveç, İsveç, Yaponiya, Kanada, ABŞ, və s.) 50 nümayəndə iştirak etdi.
Konfransda muzeyin əməkdaşı Rəma Zeynalova “Azərbaycan xalçasının etnoidentikliyi köç, məskən və mənsubiyyət kontekstində” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, burada Azərbaycan xalçasının insanların məişət və ənənlərində rolu, Böyük İpək Yolu ilə səfərə çıxan xalçalarımızın dünyanın bir çox ölkələrinin məşhur muzeylərinin, şəxsi kolleksiyalarının nadir incisinə çevrilməsi və sonda xalçalarımızın, köçsə də, məskənini dəyişsə də, yenidən məhz mənsub olduğu torpağa qaytarılması haqqında məlumat verdi.
Konfrans çərçivəsində Vaşınqton və Nyu-Yorkun Amerika hindluları milli muzeyləri və fondları, Azadlıq heykəli və Ellis adası milli mühacirət muzeyi, Mashantucket Pequot Muzey və Araşdırma Mərkəzi, Metropoliten İncəsənət Muzeyi, Müasir İncəsənət Muzeyi, George Washington Universiteti Muzey və Tekstil Muzeyi, Afrikalı-Amerikalıların Tarix muzeyi ziyarət edilmişdir.

A representative of the Azerbaijan Carpet Museum at ICOM ICME’s annual conference
On 17-22 October 2017, the annual conference of ICOM International Committee for Museums and Collections of Ethnography (ICME) was held at the National Museum of the American Indian (NMAI) in Washington, DC, USA.
50 representatives from 17 countries (Azerbaijan, Germany, UK, Norway, Sweden, Japan, Canada, USA, etc.) participated in the conference.
At the conference Rema Zeynalova, representative of the Azerbaijan Carpet Museum, gave a presentation about 'Ethnoidentity of Azerbaijani Carpets in the Context of Migration, Home, and Belonging'. In this presentation she talked about the role of carpets in the household and traditions of the Azerbaijani people, the migration of Azerbaijani carpets over the world, and returning of the carpets back home.
Additionally, the participants visited the following cultural institutions in Washington and New York - the National Museum of the American Indian (NMAI) and its storages, the Ellis Island National Museum of Immigration, the Mashantucket Pequot Museum & Research Center, the Metropolitan Museum of Art, the Museum of Modern Art, the George Washington University Museum, the Textile Museum, and the National Museum of African American History and Culture.