Azərbaycan Xalça Muzeyi 50: “Muzeylərdə tekstil kolleksiyaları” adlı dəyirmi masa
16 noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illiyi, eləcə də muzeyin yarıdıcısı, xalçaçı-rəssam və xalça sənəti nəzəriyyəçisi Lətif Kərimovun doğum günü ərəfəsində muzeydə silsilə tədbirlər keçirildi.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin yubiley tədbirlərindən biri, çoxlu sayda yerli və xarici mütəxəssisləri toplamış “Muzeylərdə tekstil kolleksiyaları” adlı dəyirmi masa oldu. Tədbirdən öncə iştirakçılar Fəxri Xiyabanı ziyarət edərək ümummilli lider Heydər Əliyev və muzeyin banisi Lətif Kərimovun məzarları üzərinə gül dəstələri qoymuşlar.
Dəyirmi masanın açılışında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət müəssisələri və xalq yaradıcılığı şöbəsinin müdiri Fikrət Babayev çıxış etdi.
Tədbirdə Azərbaycanın 20-dən artıq tarix-diyarşünaslıq muzeylərinin, eləcə də, paytaxtın Milli İncəsənət Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və əlbəttə ki, Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşları iştirak etdi.
Xarici qonaqlardan Mərkəzi Asiya Xalq Sənətinə Dəstək Şəbəkəsi (Qırğızıstan), Drezden Dövlət Sənət Kolleksiyası (Almaniya), Dövlət Ermitajı (Rusiya), Rusiya Federasiyası Elmlər Akademiyasının Sibir Filialının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu (Rusiya), V.N.Karazin adına Xarkov Milli Universitetinin (Ukrayna) nümayəndələri var idi.
Dəyirmi masa iştirakçıları xalça, xalça məmulatları, tikmə, milli geyim nümunələrinin mühafizəsi, nümayişi, bərpası və konservasiyasına dair məsələləri müzakirə etdilər.
Öz çıxışlarını Qırğız xalq toxuculuq sənəti nümunələrinin nümayişi ilə müşayiət edən Mərkəzi Asiya Xalq Sənətinə Dəstək Şəbəkəsinin nümayəndələrini xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Tədbirin sonunda qərara alındı ki, Azərbaycan Xalça Muzeyi regional muzeylərlə hal-hazırda böyük ehtiyac duyulan tekstil eksponatlarının düzgün atribusiyası sahəsində sıx əməkdaşlıq edəcəkdir.

Азербайджанский музей ковра – 50: круглый стол «Текстильные коллекции музеев»
В честь 50-летия Азербайджанского музея ковра и в преддверии дня рождения его основателя, художника-ковродела и теоретика коврового искусства Лятифа Керимова, 16 ноября 2017 года в музее прошел ряд мероприятий.
Одним из юбилейных мероприятий Азербайджанского музея ковра стал «круглый стол» «Текстильные коллекции музеев», собравший специалистов со всей страны и из-за рубежа. Перед началом мероприятия его участники посетили Аллею почетного захоронения, где возложили цветы к могилам общенационального лидера Гейдара Алиева и основателя Азербайджанского музея ковра Лятифа Керимова.
На открытии «круглого стола» выступил завсектором учреждений культуры и народного творчества Министерства культуры и туризма Азербайджана Фикрет Бабаев.
В мероприятии приняли участие сотрудники более 20 историко-краеведческих музеев Азербайджана, а также сотрудники столичных музеев – Национального музея искусств, Национального музея истории и, конечно, Азербайджанского музея ковра.
В числе иностранных гостей были представители Центрально-Азиатской сети по поддержке ремесел, Государственных художественных собраний Дрездена, Государственного Эрмитажа, Института археологии и этнографии Сибирского отделения Российской академии наук, Харьковского Государственного Университета имени В.Н.Каразина.
Участники «круглого стола» обсудили вопросы хранения, экспонирования, консервации и реставрации ковров, ковровых изделий, образцов тканей и национальной одежды. Стоит отметить выступление представителей Центрально-Азиатской сети по поддержке ремесел, которые сопроводили свое выступление небольшой выставкой произведений киргизского народного ткацкого искусства.
На мероприятии было принято решение о том, что Азербайджанский музей ковра будет плотно сотрудничать с региональными музеями в сфере правильной атрибуции текстильных экспонатов, в чем в данное время наблюдается большая необходимость.