Azərbaycan Xalça Muzeyi 50: “Muzeylərdə tekstil kolleksiyaları” adlı dəyirmi masa
16 noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illiyi, eləcə də muzeyin yarıdıcısı, xalçaçı-rəssam və xalça sənəti nəzəriyyəçisi Lətif Kərimovun doğum günü ərəfəsində muzeydə silsilə tədbirlər keçirildi.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin yubiley tədbirlərindən biri, çoxlu sayda yerli və xarici mütəxəssisləri toplamış “Muzeylərdə tekstil kolleksiyaları” adlı dəyirmi masa oldu. Tədbirdən öncə iştirakçılar Fəxri Xiyabanı ziyarət edərək ümummilli lider Heydər Əliyev və muzeyin banisi Lətif Kərimovun məzarları üzərinə gül dəstələri qoymuşlar.
Dəyirmi masanın açılışında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyət müəssisələri və xalq yaradıcılığı şöbəsinin müdiri Fikrət Babayev çıxış etdi.
Tədbirdə Azərbaycanın 20-dən artıq tarix-diyarşünaslıq muzeylərinin, eləcə də, paytaxtın Milli İncəsənət Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və əlbəttə ki, Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşları iştirak etdi.
Xarici qonaqlardan Mərkəzi Asiya Xalq Sənətinə Dəstək Şəbəkəsi (Qırğızıstan), Drezden Dövlət Sənət Kolleksiyası (Almaniya), Dövlət Ermitajı (Rusiya), Rusiya Federasiyası Elmlər Akademiyasının Sibir Filialının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu (Rusiya), V.N.Karazin adına Xarkov Milli Universitetinin (Ukrayna) nümayəndələri var idi.
Dəyirmi masa iştirakçıları xalça, xalça məmulatları, tikmə, milli geyim nümunələrinin mühafizəsi, nümayişi, bərpası və konservasiyasına dair məsələləri müzakirə etdilər.
Öz çıxışlarını Qırğız xalq toxuculuq sənəti nümunələrinin nümayişi ilə müşayiət edən Mərkəzi Asiya Xalq Sənətinə Dəstək Şəbəkəsinin nümayəndələrini xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Tədbirin sonunda qərara alındı ki, Azərbaycan Xalça Muzeyi regional muzeylərlə hal-hazırda böyük ehtiyac duyulan tekstil eksponatlarının düzgün atribusiyası sahəsində sıx əməkdaşlıq edəcəkdir.

Azerbaijan Carpet Museum is 50: Roundtable on the theme “Textile Collections in Museums”
On November 16, 2017, the museum hosted a number of events to celebrate the 50th anniversary of the Azerbaijan Carpet Museum and the eve of the birthday of its founder, carpet artist and carpet art theorist Latif Karimov.
Roundtable “Textile Collections in Museums”, which brought together specialists from all over the country and from abroad was one of the anniversary events of the Azerbaijan Carpet Museum. Before the commencement of the event, its participants visited the Alley of Honor, where they laid flowers on the graves of the national leader Heydar Aliyev and Latif Karimov, the founder of the Azerbaijan Carpet Museum.
Fikret Babayev, the Head of the Cultural Institutions and Folk Art Department of the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan made a speech at the opening of the roundtable.
The event was attended by employees of more than 20 museums of history and local lore museums of Azerbaijan, as well as employees of the capital museums ‒ the National Museum of Art, the National Museum of History and, of course, the Azerbaijan Carpet Museum.
Among the foreign guests were representatives of the Central Asian Crafts Support Association, the Dresden State Art Collections, the State Hermitage Museum, the Institute of Archeology and the Institute of Archaeology and Ethnography of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences, the Kharkov State University named V.N. Karazin.
The participants of the roundtable discussed the issues of storage, display, conservation, and restoration of carpet and carpet products, textile and traditional clothing. The speech of representatives of the Central Asian Crafts Support Association, who accompanied their performance with a small exhibition of Kyrgyz folk weaving artworks, should be noted.
At the event, it was decided that the Azerbaijan Carpet Museum will closely cooperate with regional museums in the field of proper attribution of textile exhibits, which is currently in great need.