17 noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illiyi, eləcə də muzeyin yaradıcısı, xalçaçı-rəssam və xalça sənəti nəzəriyyəçisi Lətif Kərimovun doğum günü və Azərbaycan Kəlağayısı Günü ərəfəsində kəlağayı diyarı olan Basqal şəhərinə tur təşkil olundu. Turun təşkilatçıları – Azərbaycan Xalça Muzeyi və “Kəlağayı” ipəkçilik mərkəzidir.
Səfərdə muzeyin əməkdaşları ilə yanaşı, Drezden Dövlət Sənət Kolleksiyasının konservatoru Kristina Müller-Radlof və Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının Q. İbrahimov adına Dil, Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun elmi işçisi Lüdmila Şklayeva iştirak etdilər.
Basqalda qonaqlar “Kəlağayi” ipəkçilik mərkəzi ilə yaxından tanış oldular. Burada qonaqları salamlayan mərkəzin təsisçisi və rəhbərləri Rəna İbrahimbəyova və Cəlil Tarverdiyev kəlağayının hazırlanma prosesinin bütün mərhələləri haqqında ətraflı məlumat verdilər. Mərkəzin nəzdində “Kəlağayı” muzeyi də fəaliyyət göstərir. Qonaqlar kəlağayının tarixi və ənənələri ilə əyani şəkildə tanış olub, özləri də bu prosesdə iştirak etdilər.
Qeyd edək ki, 26 noyabr Azərbaycan Kəlağayısı Günü bütün dünyada beynəlxalq səviyyədə qeyd olunur. 2014-cü il noyabrın 26-da Azərbaycan kəlağayı sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin keçirilən iclasında “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun “Bəşəriyyətin Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilmişdir.
Artıq ikinci ildir ki, Azərbaycan Xalça Muzeyi Azərbaycan Kəlağayısı Gününü qeyd edir. Həmin gün kəlağayının istehsal mərkəzlərinə səfərlər təşkil olunur, qonaqlara bu sənətin tarixi və ənənələri haqqında ətraflı məlumat verilir, ustad dərslər təşkil olunur.

On November 17, 2017, on the 50th anniversary of the Azerbaijan Carpet Museum, as well as Latif Karimov’s birthday, founder, artist, carpet weaver, theorist of carpet weaving art, and on the eve of the Day of Azerbaijani Kelagai, trip to Basgal, the land of kelagai, was organized. The Azerbaijan Carpet Museum and “Kelagai” Silk Center are the tour organizers.
Christine Mueller-Radloff, Conservator of the Dresden State Art Collection, and Ludmila Shklayeva, Researcher at the Institute of Language, Literature, and Arts named after G. Ibrahimov of the Academy of Science of the Republic Tatarstan, together with the museum staff participated in the trip.
In Basgal, the guests got acquainted with the “Kelagai” Silk Center.
Here, Rena Ibrahimbeyova and Jalil Tarverdiyev, Founders and Heads of the Center, welcomed the guests and gave them detailed information about the all stages of kelagai preparation. There also operates the Kelagai Museum in the center. The guests got acquainted with the history and traditions of the kelagai, and also participated in this process.
It should be noted that November 26, Day of Azerbaijani Kelagai, is internationally celebrated. On November 26, 2014, the Traditional Art and Symbolism of Kelagai was included in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity at the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
The Azerbaijan Carpet Museum celebrates the Day of Azerbaijani Kelagai for the second consecutive year. On that day, master classes and tours to the kelagai production centers are organized, guests obtain information about the history and traditions of this art.