Azərbaycan Xalça Muzeyi növbəti “Ailə günü” tədbirini təşkil etdi. Tədbir “Açıq qapı” günündə keçirildi. Tədbirin məqsədi – valideyn-uşaq arasında ümumi maraqları birləşdirmək, ünsiyyət körpüsünü möhkəmləndirmək və ən əsası – ölkəmizin mədəniyyət və incəsənətini tanıtmaqdır.
Bu səfər “Uşaq muzeyi” şöbəsi 21 növdə müxtəlif biri-birindən maraqlı müsabiqələr, oyunlar, ustad dərslər və digər əyləncəli və maarifləndirici proqramlar təşkil etdi. “Ailə günü”ndə muzey əməkdaşları ilə yanaşı, uşaqlar tanınmış uşaq yazıçısı Gülzar İbrahimova ilə birlikdə sehirli nağıllar aləminə səyahət etdilər. HUMEL Psixologiya Mərkəzi ailələrdə yaşanan psixoloji problemlərin təyin edilməsi və art-terapiya metodu ilə onların aradan qaldırılması üçün “Gözləntilər ağacı” adlı proqram təşkil etdi.
“Azərbaycan Kəlağayısı Günü” ərəfəsində təşkil olunan “Ailə günü”ndə bu milli sənətə xüsusi önəm verildi. Ustad dərsin iştirakçılarına kəlağayının tarixi və ənənələri, hazırlanma prosesinin bütün mərhələləri haqqında ətraflı məlumat verildi. Daha sonra onlar özləri də bu prosesdə – ipək parçanın üzərinə naxışvurma ustad dərslərində iştirak etdilər.
Xəbər verdiyimiz kimi, 26 noyabr Azərbaycan Kəlağayısı Günü bütün dünyada beynəlxalq səviyyədə qeyd olunur. 2014-cü il noyabrın 26-da Azərbaycan kəlağayı sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin keçirilən iclasında “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun “Bəşəriyyətin Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, bu il Azərbaycan Xalça Muzeyi “Azərbaycan Kəlağayısı Günü”nə həsr etdiyi ikinci tədbirdir. Belə ki, birinci tədbir 17 noyabr tarixində keçirilmişdir. Həmin gün kəlağayının diyarı olan Basqal şəhərinə tur təşkil olunmuşdur.

The Azerbaijan Carpet Museum hosted another Family Day. The event was organized as part of the Open Door Day. The primary goals of the event are to unite common interests between parents and children, strengthen the communication bridge, and mainly promote the country’s culture and art.
This time, the Children's Museum Department organized 21 various competitions, games, master classes and other entertainment and educational programs. On the Family Day, the children together with the museum staff traveled to the writer Gulzar Ibrahimova’s world full of magic. HUMEL Psychology Center organized “Tree of Desires” program to identify psychological problems in families and eliminate them through art-therapy.
On the Family Day, organized on the eve of the Day of Azerbaijani Kelagai, special attention was paid to national art. The participants of the master classes obtained detailed information about the history, traditions, and all stages of kelagai preparation. They also participated in the process of embroidering the silk fabric.
As we reported, November 26, Day of Azerbaijani Kelagai, is internationally celebrated. On November 26, 2014, the Traditional Art and Symbolism of Kelagai was included in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity at the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
It should be noted that the Azerbaijan Carpet Museum celebrates the Day of Azerbaijani Kelagai for the second consecutive year. Thus, the first event was held on November 17. On that day, a trip to Basgal, land of kelagai, was organized.