Azərbaycan Xalça Muzeyi növbəti “Ailə günü” tədbirini təşkil etdi. Tədbir “Açıq qapı” günündə keçirildi. Tədbirin məqsədi – valideyn-uşaq arasında ümumi maraqları birləşdirmək, ünsiyyət körpüsünü möhkəmləndirmək və ən əsası – ölkəmizin mədəniyyət və incəsənətini tanıtmaqdır.
Bu səfər “Uşaq muzeyi” şöbəsi 21 növdə müxtəlif biri-birindən maraqlı müsabiqələr, oyunlar, ustad dərslər və digər əyləncəli və maarifləndirici proqramlar təşkil etdi. “Ailə günü”ndə muzey əməkdaşları ilə yanaşı, uşaqlar tanınmış uşaq yazıçısı Gülzar İbrahimova ilə birlikdə sehirli nağıllar aləminə səyahət etdilər. HUMEL Psixologiya Mərkəzi ailələrdə yaşanan psixoloji problemlərin təyin edilməsi və art-terapiya metodu ilə onların aradan qaldırılması üçün “Gözləntilər ağacı” adlı proqram təşkil etdi.
“Azərbaycan Kəlağayısı Günü” ərəfəsində təşkil olunan “Ailə günü”ndə bu milli sənətə xüsusi önəm verildi. Ustad dərsin iştirakçılarına kəlağayının tarixi və ənənələri, hazırlanma prosesinin bütün mərhələləri haqqında ətraflı məlumat verildi. Daha sonra onlar özləri də bu prosesdə – ipək parçanın üzərinə naxışvurma ustad dərslərində iştirak etdilər.
Xəbər verdiyimiz kimi, 26 noyabr Azərbaycan Kəlağayısı Günü bütün dünyada beynəlxalq səviyyədə qeyd olunur. 2014-cü il noyabrın 26-da Azərbaycan kəlağayı sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin keçirilən iclasında “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun “Bəşəriyyətin Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, bu il Azərbaycan Xalça Muzeyi “Azərbaycan Kəlağayısı Günü”nə həsr etdiyi ikinci tədbirdir. Belə ki, birinci tədbir 17 noyabr tarixində keçirilmişdir. Həmin gün kəlağayının diyarı olan Basqal şəhərinə tur təşkil olunmuşdur.

В Азербайджанском музее ковра состоялся очередной «День семьи». Мероприятие было организовано в рамках «Дня открытых дверей». Цель мероприятия «День семьи» - объединить интересы родителей и детей, укрепить мосты общения и, самое главное - рассказать о культуре и искусстве нашей страны.
На этот раз отделом детского музея были организованы более 20 конкурсов, игр, мастер-классов и других развлекательных и образовательных программ. Наряду с персоналом музея, в «День семьи» дети путешествовали в мир, полный волшебства, вместе с детской писательницей Гюльзар Ибрагимовой. Психологический центр HUMEL организовал мероприятие «Дерево ожиданий» с целью выявления психологических проблем в семьях и устранения их с помощью арт-терапии.
В «День семьи», организованный в преддверии Дня азербайджанского келагаи, национальному искусству было уделено особое внимание. Участникам мастер-классов была представлена подробная информация об истории, традициях и всех этапах процесса изготовления келагаи. Они также приняли участие в процессе вышивания на шелковой ткани.
Как мы сообщали, 26 ноября, День азербайджанского келагаи, отмечается в международном масштабе. Азербайджанское искусство келагаи под названием «Символизм и традиционное искусство келагаи» было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО на состоявшемся 26 ноября 2014 года на заседании Межправительственного комитета по нематериальной культуре ЮНЕСКО.
Азербайджанский музей ковра второй год подряд отмечает День азербайджанского келагаи. Первое мероприятие состоялось 17 ноября. В этот день был организован тур в край келагаи - в Басгал.