Azərbaycan Xalça Muzeyində “Muzey və könüllülər” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 5-də Azərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə “Muzey və könüllülər” adlı tədbir keçirildi. Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirdi ki, Beynəlxalq Könüllülər Gününün qeyd edilməsi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 17 dekabr 1985-ci il tarixli 40/212 saylı Qətnaməsinə əsasən təsis edilib. O, dedi ki, 2016-cı ildən Azərbaycan Xalça Muzeyi bütün dünyada geniş yayılmış “Könüllülər hərəkatı”na qoşulub. Şirin Məlikova bütün dünyada muzeylərdə könüllülərin çalışdığını vurğuladı. O, qeyd etdi ki, könüllülərin əsas fəaliyyəti insanların muzeylərə marağının artırılması, muzey işində təcrübə, bacarıq və qabiliyyətlərinin inkişafına yönəldilir. Azərbaycan Xalça Muzeyinin bir çox ali təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq etdiyini deyən Şirin Məlikova əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin bu gün daha da qətiyyətlə davam etdirildiyini bildirdi. “Ölkəmizdə Vətənə bağlı olan gənclərin könüllülük hərəkatında fəal iştirak etməsi sevindirici haldır. Azərbaycanda keçirilən müxtəlif beynəlxalq və ölkədaxili tədbirlərin təşkilində könüllülərin xüsusi rolu vardır. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Bakı Humanitar Kollecinin 40-a yaxın tələbəsi muzeyin könüllüləri sırasına qoşulublar” – deyə Şirin Məlikova vurğuladı. O, bildirdi ki, könüllülər arasından altı nəfər artıq muzeydə işlə təmin edilib. Muzeyin ilk iş yeri kimi könüllülərin yaddaşlarında qalacağı və bir kadr kimi formalaşmalarında əhəmiyyətli rol oynayacağını dedi.
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) Rəssamlıq fakültəsinin dekanı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Kərimova Azərbaycan Xalça Muzeyinin təmsil etdiyi ali məktəbin tələbələri üçün təcrübə və istehsalat bazası rolunu oynadığını bildirdi. ADMİU-nun tələbələrinin muzeyin layihələrində iştirak edərək öz yaradıcılıq potensiallarını göstərdiklərini dedi.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) İncəsənət tarixi kafedrasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Sevil Sadıxova bildirdi ki, Azərbaycan Xalça Muzeyi bir çox gənc rəssamlar üçün geniş imkanlar açır. Sevil Sadıxova muzeyin “Uçan xalça” layihəsində iştirak edən tələbələrin uğurlu fəaliyyətindən söz açdı. O, dedi ki, Azərbaycanın maddi-mənəvi sərvətləri ilə, mədəni irsimizlə tələbələr burada yaxından tanış olurlar.
“Asan könüllüləri” Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov Azərbaycanda könüllülük hərəkatının vüsət almasında Azərbaycan dövlətinin gənclərə qayğısı və bu sahəyə verdiyi önəmin nəticəsi olduğunu vurğuladı.
Sonra könüllülər tərəfindən muzeydə təcrübə keçdikləri dövrə həsr olunmuş video çarx və təqdimat göstərildi.
Tədbirin sonunda könüllü gənclərə sertifikatlar təqdim olundu.
Azərbaycanın mədəni irsinin qorunub saxlanması, nümayiş etdirilməsi, təbliğ olunması, bütün dünyaya çatdırılması missiyası Azərbaycan Xalça Muzeyinin əsas məqsəd və vəzifələrindən biridir. Bu istiqamətdə muzey müxtəlif maarifləndirici işlər aparır. Könüllülük dövründə gənclər Azərbaycan Xalça Muzeyinin “Ekspozisiya”, “Fond”, “Mədəniyyət və təhsil”, “Kitabxana”, “Uşaq muzeyi” və digər şöbələrində çalışıb muzey işi ilə yaxından tanış olaraq, mədəniyyət ocağımızın əsas fəaliyyət sahəsi olan milli irsimizin qorunub saxlanması və geniş tamaşaçı kütləsinə çatdırılmasında zəngin təcrübə toplayırlar. Bu ilin 16 may tarixində “Beynəlxalq Muzeylər Günü” ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Xalça Muzeyi və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin “Muzeyşünaslıq” kafedrasının birqə layihəsi olan “Muzey könüllüləri” adlı seminar da keçirilib.
Onu da qeyd edək ki, son illərdə Azərbaycan Xalça Muzeyi irimiqyaslı maarifləndirmə və tədris ocağına çevrilib. Bir sıra ali təhsil ocaqlarının tələbələrinin təmənnasız olaraq tədris təcrübəsi keçmələrinə muzeydə hər zaman şərait yaradılır. Eyni zamanda, xarici ekspertlərin keçirdiyi tikmə sənətinin ayrı-ayrı texnikaları və bərpa-konservasiya üzrə ustad dərsləri təşkil olunur.

“Museum and Volunteers” event was held at the Azerbaijan Carpet Museum
On December 5, at the Azerbaijan Carpet Museum on the International Volunteer Day, the event entitled “Museum and Volunteers” was held. Shirin Melikova, Director of the Museum, President of ICOM Azerbaijan National Committee, docent of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts, PhD in Arts, in her speech noted that the United Nations General Assembly Resolution 40/212 was adopted on December 17, 1985, to celebrate the International Volunteer Day. She added that since 2016, the Azerbaijan Carpet Museum has joined to the widespread volunteer movement around the world. Shirin Melikova underlined the activities of volunteers in museums all over the world. She noted that the main activity of museum volunteers is to increase people’s interest in museums, experience in museum work, developing their skills and abilities. Speaking about the fact that the Azerbaijan Carpet Museum cooperates with many higher educational institutions, Shirin Melikova said, “The youth policy, established by the great leader Heydar Aliyev, is still resolutely continued. It is pleasant to see in our country, growing interest in youth volunteering who wedded to the Homeland. In Azerbaijan volunteers’ role in organizing various international and local events is especially important. Approximately 40 students from Azerbaijan State University of Culture and Arts, Azerbaijan State Academy of Fine Arts, Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan State University of Economics, and Baku Humanitarian College have joined the museum volunteers.” She announced that six of the volunteers were provided with jobs in the museum. She said that the museum will play an important role for volunteers. For them, this place will remain as their first workplace. The experience gained here will play an important role in their formation as personnel working.
Sevil Kerimova, Dean of the faculty of Fine Art of the Azerbaijan State University of Culture and Art (ASUCA), PhD in Arts, said that this museum is the basis for students’ experience and production. She also mentioned that, the participation in different museum projects, helps the students of the ASUCA to show their creative potential.
Sevil Sadikhova, Head of the Department of Art History of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts (AGRA), Doctor in Arts, said that the museum opens wide opportunities for many young artists. She mentioned students’ successful participation in Flying Carpet project, and how here they got acquainted with the material and spiritual values of Azerbaijan.
Bakhtiyar Islamov, Chairman of the "ASAN Volunteers” Youth Organization, noted that the rapid development of the movement of volunteers in the country is the result of the state's concern for young people and attention to this area.
Then video and presentation, dedicated to the period of practice of volunteers in the museum, was shown.
At the end of the event, certificates were presented to the volunteers.
One of the major objective and challenge facing the Azerbaijan Carpet Museum is preservation, demonstration, promotion, and representation of the cultural heritage of Azerbaijan to the world. The museum conducts different educational works in this field. During the volunteering, the youth worked closely in the Azerbaijan Carpet Museum’s Exposition Department, Culture and Education Department, Fund, Library, Children’s Museum Department, and others. Thus, volunteers obtained rich experience in the main activity area of our cultural center ‒ preservation of our national heritage and its attraction to a wider audience.
On May 16 of the current year as part of the International Museum Day, the “Museum Volunteers” seminar, which is a joint project of the Azerbaijan Carpet Museum and the Museology Department of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, was held.
It should be noted that in recent years the Azerbaijan Carpet Museum has become a large-scale educational center. Thus, all conditions for free of charge practice for students.
At the same time, master classes on various embroidery techniques, as well as on restoration and conservation leading by foreign experts, are organized.