Azərbaycan Xalça Muzeyində “Xalça sənəti və yeni təsviri imkanlar” adlı mühazirə
Azərbaycan Xalça Muzeyində tanınmış rəssam, heykəltəraş, sənətşünas CHINGIZ-in “Xalça sənəti və yeni təsviri imkanlar” adlı mühazirəsi keçirildi. O, öz çıxışında xalça sənətinin inkişafından, yeni təsviri imkanların bu qədim yaradıcı sənət sahəsinin fərqli baxış bucağından müasir tərzdə çatdırılmasından danışdı. CHINGIZ öz sənət təcrübəsindən söz açaraq, məhz bu istiqamət üzrə fəaliyyətindən, yaradıcılığından da bəhs etdi.
İştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan məruzənin sonunda müzakirə və sual-cavab oldu. Memar Elçin Əliyev, sənətşünas Rəfael Gülməmmədov və digərləri mövzu ilə bağlı öz fikirlərini bölüşdülər.
Auditoriya üçün maraqlı təqdimatla çıxış etdiyinə, fikir və mülahizələrinə görə CHINGIZ-ə təşəkkür edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova Azərbaycan xalça sənətinin geniş auditoriyaya çatdırılması, o cümlədən bu mədəni irsin ölkəmizdə və ölkədən kənarda təbliğinin əhəmiyyətini vurğuladı. Bununla bağlı muzeydə görülən işlərdən də söz açan Şirin Məlikova CHINGIZ-ə muzeylə əməkdaşlığı üçün təşəkkür edərək, bu əməkdaşlığın davamlı olacağına əmin olduğunu dedi.
Tanınmış rəssam, heykəltəraş, sənətşünas CHINGIZ Azərbaycanda və xaricdə bir sıra layihələrin kuratoru olub. Onun əsərləri Avropa, Asiya və Şimali Amerikanın şəxsi kolleksiyalarında saxlanılır. Əsərləri Azərbaycan, Gürcüstan, Fransa, Rusiya, İsveçrə, Almaniya, İtaliya, Avstriya və digər ölkələrdəki fərdi və qrup sərgilərində iştirak edib. CHINGIZ-in Azərbaycan Xalçası üzrə V Beynəlxalq Simpoziumun çərçivəsində muzeyimiz tərəfindən hazırlanan “Müasir incəsənət xalçalarda” adlı sərgi-layihənin iştirakçısıdır. Bu sərgi üçün xüsusi olaraq toxunulan “Müqavimət” xovlu xalçası hazırda muzeydə nümayiş olunan, ziyarətçilərin böyük marağını qazanan xalçalardan biridir.

Carpet Art and New Descriptive Opportunities
The lecture “Carpet Art and New Descriptive Opportunities” by CHINGIZ, famous artist, sculptor and art critic, was held at the Azerbaijan Carpet Museum. In his speech, he focused on the development of carpet weaving art and the new descriptive opportunities of this creative ancient art from a different modern aspect. Speaking about his art experience, CHINGIZ told about his creativity in this direction.
Lecture, which was greeted with participants’ great interest, was accompanied by the question-answer discussion. Architect Elchin Aliyev, art critic Rafael Gulmammadov, and others shared their views on the subject.
Shirin Melikova, Director of Azerbaijan Carpet Museum, thanked CHINGIZ for his speech and sharing his opinion, and emphasized the importance of promoting the Azerbaijani Carpet Weaving Art to a wide audience both in our country and abroad. Speaking of museum works, Shirin Melikova expressed her appreciation to CHINGIZ for his cooperation with the museum and expressed confidence in further collaboration.
CHINGIZ, famous artist, sculptor, art critic, was the curator of a number of art projects in Azerbaijan and abroad. The artist’s works are kept in private collections in Europe, Asia and North America. He participated in solo and group exhibitions in Azerbaijan, Georgia, France, Russia, Switzerland, Germany, Italy, Austria and other countries. CHINGIZ is the participants of the exhibition project “Contemporary Art in Carpets” held by our Museum as part of the 5th International Symposium. The “Resistance” pile carpet, specifically designed for this exhibition, is currently exhibited in the museum exposition and is of great interest for visitors.