“ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi”nin 25 illiyi qeyd olunacaq
Bu il ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi öz 25 illiyini qeyd edir. Bu münasibətlə 15 dekabr 2017-ci il tarixində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi – 25” adlı tədbir keçiriləcək. Tədbirdə ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin bütün üzvləri iştirak edəcəklər.
Tədbir çərçivəsində 15 dekabr tarixində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin illik plenar konfransı olacaq. Konfransda Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, YUNESKO üzrə Azərbaycan Milli Komissiyası, diplomatlar və rəsmi şəxslərin iştirakı nəzərdə tutulur. Tədbirdə ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin yenilənmiş saytının təqdimatı da olacaq. Konfrans zamanı 2019-cu ildə Yaponiyanın Kioto şəhərində keçiriləcək ICOM-un Baş Konfransında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin hazırlanması üçün işçi qrupun müəyyənləşdirilməsi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi tərəfindən “İlin ən yaxşı muzey layihəsi” və “Komitənin ən fəal üzvü” nominasiyalarda təqaüdün verilməsi məsələləri müzakirə olunacaq. Konfrans mədəni və əyləncəli proqramlarla başa çatacaq.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən muzey işçilərinin qurultayında təsis edilib, həmin ildə təşkilatın nizamnaməsi qəbul olunub və sədri seçilib. Beləliklə, postsovet məkanında ilk milli komitə məhz Azərbaycanda yaranıb. 8 iyun 1993-cü il tarixində ICOM-un İcraiyyə Şurası 78-ci toplantısında ICOM Azərbaycan Milli Komitəsini rəsmi olaraq təsdiq edib. 1993-1996-cı illərdə 10 nəfər həqiqi üzvü olan Milli Komitənin hazırda 106 nəfər fərdi və 1 institutsional üzvü var. Onlar 43 muzeyi, o cümlədən Bakıda 30, regionlarda 13 muzeyi və 14 digər təşkilatı təmsil edirlər.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi ictimai təşkilat olaraq Azərbaycan muzeylərinin, elm, mədəniyyət, incəsənət xadimlərini, muzey işi ilə bilavasitə əlaqəsi olan və ICOM təşkilatının üzvü olan şəxsləri birləşdirir.
Milli Komitənin əsas vəzifələri muzey işi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək, xarici muzeylərin mütərəqqi təcrübələrinin öyrənilməsindən ibarətdir.
Milli Komitənin prioritet işlərindən biri silahlı toqquşmalar zamanı mədəni dəyərlərin xilas olunması, onların qeyri-qanuni ticarətinə qarşı mübarizə aparılması, mədəni irsin qorunması və ölkədə muzey menecmentinin inkişafından ibarətdir

Празднование 25-летия Азербайджанского национального комитета ИКОМ
В этом году Азербайджанский национальный комитет ИКОМ отмечает свое 25-летие. В связи с этим 15 декабря 2017 года в Государственном историко-архитектурного заповеднике «Ичеришехер» состоится мероприятие под названием «Азербайджанский национальный комитет ИКОМ - 25». В мероприятии примут участие все члены Азербайджанского национального комитета ИКОМ.
В рамках мероприятия, 15 декабря пройдет ежегодное пленарное заседание Азербайджанского национального комитета ИКОМ. Ожидается, что в конференции примут участие Министерство культуры и туризма Азербайджанской Республики, Национальная комиссия Азербайджана по делам ЮНЕСКО, дипломаты и официальные лица. На мероприятии также состоится презентация обновленного сайта Азербайджанского национального комитета ИКОМ. На конференции будут обсуждены вопросы, касающиеся определения рабочей группы для подготовки к участию азербайджанской делегации вгенеральной конференции ИКОМ 2019 года, которая пройдет в Киото (Япония), и материального поощрения Азербайджанским национальным комитетом ИКОМ победителей номинаций «Лучший музейный проект года» и «Самый активный член комитета». Конференция завершится культурно-развлекательной программой.
Азербайджанский национальный комитет ИКОМ был учрежден в 1992 году Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики на конгрессе музейных работников. В тот же год был принят устав организации и избран председатель. Таким образом, именно в Азербайджане был первый национальный комитет ИКОМ на постсоветском пространстве. 8 июня 1993 года на своем 78-м заседании Исполнительный совет ИКОМ официально утвердил Азербайджанский национальный комитет ИКОМ. В национальном комитете ИКОМ, объединяющем в 1993–1996 годах 10 действительных членов, сегодня насчитывается 106 индивидуальных членов и 1 институциональный.Они представляют 43 музея (в том числе 30 музеев Баку и 13 – региональных), а также 14 иных организаций.
Азербайджанский национальный комитет ИКОМ как общественная организация объединяет азербайджанские музеи, ученых, художников, представителей искусства, лиц, связанных с музейной сферой и членов ИКОМ.
Основными задачами национального комитета ИКОМ являются укрепление сотрудничества в области музейной работы и культуры, а также изучение прогрессивного опыта зарубежных музеев.
Одним из приоритетов национального комитета ИКОМ является спасение культурных ценностей во время вооруженных конфликтов и защита их от незаконной торговли, сохранение культурного наследия и развитие музейного менеджмента в стране.