Bakıda “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi”nin 25 illiyi qeyd olundu
Dekabrın 15-də “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi – 25” adlı tədbir çərçivəsində ICOM (Beynəlxalq Muzeylər Şurası) Azərbaycan Milli Komitəsinin illik plenar konfransı keçirildi. Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin bütün üzvləri iştirak edirdilər.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova konfransın plenar iclasında çıxış edərək, qurumun 25 illik tarixindən danışdı. O, bildirdi ki, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən muzey işçilərinin qurultayında təsis edilib, həmin il təşkilatın nizamnaməsi qəbul olunub və sədri seçilib. Postsovet məkanında ilk milli komitənin məhz Azərbaycanda yaradıldığını vurğulayan Şirin Məlikova 8 iyun 1993-cü il tarixində ICOM-un İcraiyyə Şurasının 78-ci toplantısında ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin rəsmi olaraq təsdiq edildiyini dedi. Milli Komitənin 25 il ərzində fəaliyyətinin genişləndiyini bildirən Şirin Məlikova 1993-1996-cı illərdə 10 nəfər həqiqi üzvü olan qurumun hazırda 106 nəfər fərdi və 2 institutsional üzvü olduğunu diqqətə çatdırdı. Onların 39 muzeyi, o cümlədən Bakıda 26, regionlarda 13 muzeyi və 17 digər təşkilatı təmsil etdiyini də bildirdi. “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi ictimai təşkilat olaraq Azərbaycan muzeylərinin, elm, mədəniyyət, incəsənət xadimlərini, muzey işi ilə bilavasitə əlaqəsi olan və ICOM təşkilatının üzvü olan şəxsləri birləşdirir” - deyə Şirin Məlikova qeyd etdi. O, Milli Komitənin əsas vəzifələrinin muzey işi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək və xarici muzeylərin mütərəqqi təcrübələrinin öyrənilməsindən ibarət olduğunu nəzərə çatdırdi. Milli Komitənin prioritetlərindən biri silahlı toqquşmalar zamanı mədəni dəyərlərin xilas olunması, onların qeyri-qanuni ticarətinə qarşı mübarizə aparılması, mədəni irsin qorunması və ölkədə muzey menecmentinin inkişafından ibarətdir.
Şirin Məlikova bildirdi ki, ICOM hər şeydən əvvəl muzeyə, eləcə də əməkdaşlara praktiki xeyir gətirən məsləhətlər, dəstəklər, birgə layihələrin keçirilməsi, bir-biri ilə əlaqədə olaraq, birgə əməkdaşlıqdan bir çox imkanlar əldə edən, muzey işində çalışan peşəkarların cəmiyyətidir. Milli komitə bütün Azərbaycanda muzey işində peşəkarları bir-biri ilə birləşdirir və eyni zamanda, bir-birinə kömək edərək inkişaf edə, bilik və təcrübə mübadiləsi aparıla bilər, kadrların hazırlanması üzrə birgə proqramlar, sərgi, maarifləndirici və digər sferalarda muzey layihələri həyata keçirilə bilər. Bu istiqamətdə Milli Komitənin fəaliyyətinə toxunan Şirin Məlikova dedi ki, beynəlxalq arenada biz öz ölkəmizi təqdim etməli, muzey fəaliyyətimizin keyfiyyətini göstərməli, kolleksiyamızı nümayiş etdirməli, Azərbaycan mədəniyyət və incəsənətini təbliğ etməli, ölkəmizin müsbət imicini formalaşdırmalıyıq. Beynəlxalq mütəxəssisləri ölkəmizə cəlb etmək, Bakıda və ölkənin regionlarında illik konfransların keçirilməsinə imkan yaratmaq məqsədi ilə beynəlxalq konfransların işində təşəbbüs göstərmək, beynəlxalq komitələrin heyətinə seçilməyə çalışmaq lazımdır. O, vurğuladı ki, muzeylər bu gün öz ölkəsinin ictimai həyatında aktiv iştirak etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin “İçərişəhər” tarixi muzeyinin direktoru Cavid Kazımov plenar iclasda çıxış edərək, konfransın işində və Milli Komitənin gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladılar.
Tədbirdə İCOM-un prezidenti Suay Aksoyun və Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi”nin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu səsləndirildi.
Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin yenilənmiş veb-saytının təqdimatı oldu.
Sonra ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin üç nəfər fəal üzvü diplomlarla təltif edildilər.
Plenar iclasdan sonra konfrans öz işini davam etdirdi. Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin ən fəal üzvləri təqdimatlarla çıxış etdilər. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova “25 il ərzində fəaliyyətimin nəticəsi: iki beynəlxalq komitənin idarə heyətinin üzvü necə seçildim”, “İçərişəhər” Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruğunun əməkdaşları İradə Qasımova və Həcər Alxasova “Arxeologiya və Tarix Muzeyləri və Kolleksiyaları üzrə Beynəxlaq Komitənin (ICMAH) İllik Konfransının Bakıda keçirilməsinin tarixçəsi (4-6 oktyabr 2017)”, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktor müavini Məhfuzə Zeynalova “Tarix Muzeyi və ICOM”, “QALA” Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun direktoru Məlahət Fərəcova “Çəkinmə, özünü bir daha sına!”, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin baş mühafizi Nailə Rəhimova “Şəhər Muzeylərinin Kolleksiya və Fəaliyyətləri üzrə Beynəlxalq Komitə (CAMOC) ilə uzun və faydalı əməıkdaşlığım”, “QƏSR Mədəni İrsin və Tarixi Abidələrini Qoruyaq” İctimai Birliyinin sədrinin birinci müavini Pərvin Gözəlov “Mədəni irsin tədqiq və təbliğində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin əhəmiyyəti”, Azərbaycan Xalça Muzeyinin baş mütəxəssisi Rəma Zeynalova “ICOM-un qrantları haqqında məlumat” mövzularında çıxışlarını təqdim etdilər.
Konfrans zamanı ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin yenilənmiş Nizamnaməsinin müzakirəsi, 2019-cu ildə Yaponiyanın Kioto şəhərində keçiriləcək ICOM-un Baş Konfransında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin hazırlanması üçün işçi qrupun müəyyənləşdirilməsi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi tərəfindən “İlin ən yaxşı muzey layihəsi” və “Komitənin ən fəal üzvü” nominasiyalarda təqaüdün verilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Konfransın sonunda Azərbaycanın milli musiqi aləti olan kamançanın YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi ilə əlaqədar Muzey Mərkəzində “Kamança simli musiqi alətinin hazırlanması və ifaçılıq sənəti” adlı tədbir və Muzey Mərkəzinin sərgi qalereyasında “Mələyin qanadları” adlı gürcü kukla rəssamlarının sərgisi keçirildi.

On December 15, the State Historical and Architectural Reserve Icherisheher hosted an annual plenary session within the framework of the event “ICOM Azerbaijan National Committee is 25”. All members of ICOM Azerbaijan National Committee participated in the event. The letters of Suay Aksoy, President of ICOM, and Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan were read at the conference.
Shirin Melikova, Chairman of ICOM Azerbaijan National Committee, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, PhD in Arts, took part at the plenary session and spoke about the organization’s 25-year background. She noted that ICOM Azerbaijan National Committee was established in 1992 by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan at the Museum Workers Congress. In the same year, the organization charter was adopted and the chairman was elected. Shirin Melikova emphasized that the first National Committee in the post-Soviet space was established in Azerbaijan. And on June 8, 1993, ICOM Executive Board formally endorsed ICOM Azerbaijan National Committe at its 78th meeting. Shirin Melikova noted that ICOM National Committee which counted 10 members in 1993-1996, today increased to 106 individual and 1 institutional members. She informed that they represent 43 museums (including 30 Baku museums and 13 regional museums), as well as 14 other organizations. She also added that ICOM Azerbaijan National Comittee as a public organization unites Azerbaijani museums, scientists, artists, art representatives, people assosiated with the museum sphere, and ICOM members. The main aims of the National Committee are to strengthen cooperation in museum work and culture, as well as to study the progressive experiences of foreign museums.
One of the priorities of ICOM National Committee is the salvation of cultural wealth during armed conflicts and their protection from illegal trade, the preservation of cultural heritage, and the development of museum management in the country. Shirin Melikova said that as a result of the Nagorno-Karabakh conflict, Azerbaijan, as a country suffering from the occupation policy of Armenia, has lost part of its territory. The national and spiritual heritage of our people, our cultural monuments were victims of Armenian vandalism and destroyed in these areas, including Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions. She also added that Carpet Museum and ICOM Azerbaijan National Committee is actively working in the direction of protection and promotion of Azerbaijan’s cultural heritage.
Sevda Mammadaliyeva, Deputy Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Asker Alekberov, Head of State Historical-Architectural Reserve Icherisheher, and the representative of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO made a speech at the plenary session and wished success to the working process of conference and National Committee’s future activities.
The updated website of ICOM National Committee was presented at the conference. Then, three most active members of ICOM Azerbaijan National Committee were awarded diplomas.
After the plenary session, the conference continued its work. The active members of ICOM Azerbaijan National Committee made presentations at the conference.
The upcoming updated version of ICOM National Committee Charter, determination of the Azerbaijani delegation’s working groups for ICOM General Conference 2019 in Kyoto, issues related to giving grants to the nominees in “Best Year Museum Project” and “Most Active Member” were discussed during the conference.
At the end of the conference, at the Museum Center, on occasion of including Kamancha, a national musical instrument of Azerbaijan, into UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage, was held a concert “Kamancha as a stringed musical instrument, and its performing art”. In addition, at the evening, the opening of an exhibition of Georgian puppet artists entitled “Under the Wings of an Angel” was held in the exhibition hall of the Museum Center.