Bakıda “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi”nin 25 illiyi qeyd olundu
Dekabrın 15-də “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi – 25” adlı tədbir çərçivəsində ICOM (Beynəlxalq Muzeylər Şurası) Azərbaycan Milli Komitəsinin illik plenar konfransı keçirildi. Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin bütün üzvləri iştirak edirdilər.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova konfransın plenar iclasında çıxış edərək, qurumun 25 illik tarixindən danışdı. O, bildirdi ki, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən muzey işçilərinin qurultayında təsis edilib, həmin il təşkilatın nizamnaməsi qəbul olunub və sədri seçilib. Postsovet məkanında ilk milli komitənin məhz Azərbaycanda yaradıldığını vurğulayan Şirin Məlikova 8 iyun 1993-cü il tarixində ICOM-un İcraiyyə Şurasının 78-ci toplantısında ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin rəsmi olaraq təsdiq edildiyini dedi. Milli Komitənin 25 il ərzində fəaliyyətinin genişləndiyini bildirən Şirin Məlikova 1993-1996-cı illərdə 10 nəfər həqiqi üzvü olan qurumun hazırda 106 nəfər fərdi və 2 institutsional üzvü olduğunu diqqətə çatdırdı. Onların 39 muzeyi, o cümlədən Bakıda 26, regionlarda 13 muzeyi və 17 digər təşkilatı təmsil etdiyini də bildirdi. “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi ictimai təşkilat olaraq Azərbaycan muzeylərinin, elm, mədəniyyət, incəsənət xadimlərini, muzey işi ilə bilavasitə əlaqəsi olan və ICOM təşkilatının üzvü olan şəxsləri birləşdirir” - deyə Şirin Məlikova qeyd etdi. O, Milli Komitənin əsas vəzifələrinin muzey işi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək və xarici muzeylərin mütərəqqi təcrübələrinin öyrənilməsindən ibarət olduğunu nəzərə çatdırdi. Milli Komitənin prioritetlərindən biri silahlı toqquşmalar zamanı mədəni dəyərlərin xilas olunması, onların qeyri-qanuni ticarətinə qarşı mübarizə aparılması, mədəni irsin qorunması və ölkədə muzey menecmentinin inkişafından ibarətdir.
Şirin Məlikova bildirdi ki, ICOM hər şeydən əvvəl muzeyə, eləcə də əməkdaşlara praktiki xeyir gətirən məsləhətlər, dəstəklər, birgə layihələrin keçirilməsi, bir-biri ilə əlaqədə olaraq, birgə əməkdaşlıqdan bir çox imkanlar əldə edən, muzey işində çalışan peşəkarların cəmiyyətidir. Milli komitə bütün Azərbaycanda muzey işində peşəkarları bir-biri ilə birləşdirir və eyni zamanda, bir-birinə kömək edərək inkişaf edə, bilik və təcrübə mübadiləsi aparıla bilər, kadrların hazırlanması üzrə birgə proqramlar, sərgi, maarifləndirici və digər sferalarda muzey layihələri həyata keçirilə bilər. Bu istiqamətdə Milli Komitənin fəaliyyətinə toxunan Şirin Məlikova dedi ki, beynəlxalq arenada biz öz ölkəmizi təqdim etməli, muzey fəaliyyətimizin keyfiyyətini göstərməli, kolleksiyamızı nümayiş etdirməli, Azərbaycan mədəniyyət və incəsənətini təbliğ etməli, ölkəmizin müsbət imicini formalaşdırmalıyıq. Beynəlxalq mütəxəssisləri ölkəmizə cəlb etmək, Bakıda və ölkənin regionlarında illik konfransların keçirilməsinə imkan yaratmaq məqsədi ilə beynəlxalq konfransların işində təşəbbüs göstərmək, beynəlxalq komitələrin heyətinə seçilməyə çalışmaq lazımdır. O, vurğuladı ki, muzeylər bu gün öz ölkəsinin ictimai həyatında aktiv iştirak etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin “İçərişəhər” tarixi muzeyinin direktoru Cavid Kazımov plenar iclasda çıxış edərək, konfransın işində və Milli Komitənin gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladılar.
Tədbirdə İCOM-un prezidenti Suay Aksoyun və Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun “ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi”nin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu səsləndirildi.
Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin yenilənmiş veb-saytının təqdimatı oldu.
Sonra ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin üç nəfər fəal üzvü diplomlarla təltif edildilər.
Plenar iclasdan sonra konfrans öz işini davam etdirdi. Konfransda ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin ən fəal üzvləri təqdimatlarla çıxış etdilər. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova “25 il ərzində fəaliyyətimin nəticəsi: iki beynəlxalq komitənin idarə heyətinin üzvü necə seçildim”, “İçərişəhər” Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruğunun əməkdaşları İradə Qasımova və Həcər Alxasova “Arxeologiya və Tarix Muzeyləri və Kolleksiyaları üzrə Beynəxlaq Komitənin (ICMAH) İllik Konfransının Bakıda keçirilməsinin tarixçəsi (4-6 oktyabr 2017)”, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktor müavini Məhfuzə Zeynalova “Tarix Muzeyi və ICOM”, “QALA” Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun direktoru Məlahət Fərəcova “Çəkinmə, özünü bir daha sına!”, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin baş mühafizi Nailə Rəhimova “Şəhər Muzeylərinin Kolleksiya və Fəaliyyətləri üzrə Beynəlxalq Komitə (CAMOC) ilə uzun və faydalı əməıkdaşlığım”, “QƏSR Mədəni İrsin və Tarixi Abidələrini Qoruyaq” İctimai Birliyinin sədrinin birinci müavini Pərvin Gözəlov “Mədəni irsin tədqiq və təbliğində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin əhəmiyyəti”, Azərbaycan Xalça Muzeyinin baş mütəxəssisi Rəma Zeynalova “ICOM-un qrantları haqqında məlumat” mövzularında çıxışlarını təqdim etdilər.
Konfrans zamanı ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin yenilənmiş Nizamnaməsinin müzakirəsi, 2019-cu ildə Yaponiyanın Kioto şəhərində keçiriləcək ICOM-un Baş Konfransında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin hazırlanması üçün işçi qrupun müəyyənləşdirilməsi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi tərəfindən “İlin ən yaxşı muzey layihəsi” və “Komitənin ən fəal üzvü” nominasiyalarda təqaüdün verilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Konfransın sonunda Azərbaycanın milli musiqi aləti olan kamançanın YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi ilə əlaqədar Muzey Mərkəzində “Kamança simli musiqi alətinin hazırlanması və ifaçılıq sənəti” adlı tədbir və Muzey Mərkəzinin sərgi qalereyasında “Mələyin qanadları” adlı gürcü kukla rəssamlarının sərgisi keçirildi.

В Баку было отмечено 25-летие Азербайджанского национального комитета ИКОМ
15 декабря в Государственном историко-архитектурном заповеднике «Ичеришехер» состоялось ежегодное пленарное заседание под названием «Азербайджанский национальный комитет ИКОМ – 25». В конференции приняли участие все члены Азербайджанского национального комитета ИКОМ.
Председатель Азербайджанского национального комитета ИКОМ, директор Азербайджанского музея ковра, доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова, выступая на пленарном заседании конференции, рассказала о 25-летней истории этой организации. Она отметила, что Азербайджанский национальный комитет ИКОМ был учрежден в 1992 году Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики на конгрессе музейных работников. Тогда же был принят устав организации и избран ее председатель. Таким образом, именно в Азербайджане был создан первый национальный комитет ИКОМ на постсоветском пространстве. 8 июня 1993 года на своем 78-м заседании Исполнительный совет ИКОМ официально утвердил Азербайджанский национальный комитет ИКОМ. В Азербайджанском национальном комитете ИКОМ, объединяющем в 1993–1996 годах 10 действительных членов, сегодня насчитывается 106 индивидуальных членов и 1 институциональный. Они представляют 43 музея (в том числе 30 музеев Баку и 13 – региональных), а также 14 иных организаций. «Азербайджанский национальный комитет ИКОМ как общественная организация объединяет азербайджанские музеи, ученых, художников, представителей искусства, лиц, связанных с музейной сферой, и членов ИКОМ. Основными задачами национального комитета ИКОМ являются укрепление сотрудничества в области музейной работы и культуры, а также изучение прогрессивного опыта зарубежных музеев» – добавила Ширин Меликова. Одним из приоритетов национального комитета ИКОМ является спасение культурных ценностей во время вооруженных конфликтов и защита их от незаконной торговли, сохранение культурного наследия и развитие музейного менеджмента в стране.
Ширин Меликова отметила, что ИКОМ – это сообщество профессионалов, которое в первую очередь помогает музеям и их сотрудникам советами, поддержкой, организацией совместных проектов и предоставлением других возможностей для сотрудничества. Национальный комитет объединяет профессионалов музейного дела по всей стране, помогая им развивать музеи, обмениваться знаниями и опытом, реализовывать совместные выставки, программы для подготовки кадров, просветительские и другие проекты в музейной сфере. Говоря о деятельности Национального комитета в этом направлении, Ширин Меликова сказала, что мы должны достойно представлять культуру и искусство нашей страны на международной арене, демонстрируя качество нашей музейной деятельности и наши коллекции и формируя тем самым позитивный имидж нашей страны. Для привлечения в Азербайджан международных экспертов и проведения ежегодных конференций в Баку и регионах страны необходимо участвовать в работе международных конференций и быть избранными в международные комитеты. Она подчеркнула, что сегодня музеи должны принимать активное участие в общественной жизни своей страны.
Заместитель министра культуры и туризма Азербайджанской Республики Севда Мамедалиева, директор музея истории «Ичеришехер» управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Джавид Казымов и представитель Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, выступая на пленарном заседании, пожелали успехов в делах конференции и в будущей деятельности Национального комитета.
На конференции были озвучены письма от президента ИКОМ Суай Аксой и министра иностранных дел Эльмара Мамедъярова.
На мероприятии также состоялась презентация обновленного сайта Азербайджанского национального комитета ИКОМ.
Затем три активных члена Азербайджанского национального комитета ИКОМ были награждены дипломами.
После пленарного заседания конференцию продолжили выступления наиболее активных членов Азербайджанского национального комитета ИКОМ. Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова выступила с докладом «Результат моей 25-летней деятельности: как я была избрана членом двух международных комитетов совета», сотрудники Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Ирада Касумова и Хаджар Алхасова – с докладом «История проведения в Баку ежегодной конференции Международного комитета археологии и истории (ICMAH) (4-6 октября 2017 года)».
Также представили свои выступления заместитель директора Национального музея истории Азербайджана Махфуза Зейналова – «Музей истории и ИКОМ», директор Государственного Историко-этнографического заповедника «Гала» Малахат Фараджева – «Не отступай, попробуй еще раз!», главный хранитель Национального музея искусств Азербайджана Наиля Рагимова – «Мое долгосрочное и полезное сотрудничество с Международным комитетом коллекций и деятельности городских музеев CAMOC», первый заместитель председателя общественного объединения «Сохранение культурного наследия и исторических памятников QƏSR» Парвин Гозалов – «Роль Азербайджанского национального комитета ИКОМ в изучении и поощрении культурного наследия», главный специалист Азербайджанского музея ковра Рема Зейналова – «Информация о грантах ИКОМ».
На конференции были обсуждены вопросы, касающиеся определения рабочей группы для подготовки к участию азербайджанской делегации в генеральной конференции ИКОМ 2019 года, которая пройдет в Киото (Япония), и материального поощрения Азербайджанским национальным комитетом ИКОМ победителей номинаций «Лучший музейный проект года» и «Самый активный член комитета».
В конце конференции, в связи с включением национального музыкального инструмента Азербайджана кяманчи в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, в Музейном центре состоялось мероприятие под названием «Изготовление струнного музыкального инструмента кяманча и искусство исполнения» и открытие выставки кукол грузинских художников «Под крылом ангела».