Şirin Məlikova: “2017-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyini 80 min nəfərdən artıq şəxs ziyarət edib”
Bu sözləri Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova 2017-ci ilin yekunları ilə bağlı söylədiyi fikirlərində bildirib. O, deyib ki, 2017-ci il muzey üçün xüsusilə əlamətdar bir il olub. Bu il muzeyin 50 illiyinin qeyd olunduğunu vurğulayan muzeyin direktoru bu münasibətlə ilboyu çoxsaylı beynəlxalq simpozium, konfrans və seminarlar, həmçinin ustad dərsləri, müxtəlif mövzularda mühazirələr, dəyirmi masalar, təlimlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illik yubileyi münasibətilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən xaricdən hərrac evindən XVIII əsrə aid qədim örtük alınıb muzeyə hədiyyə edilib. Azərbaycan Xalça Muzeyinin tarixində ilk dəfə 2017-ci ildə nadir “Şamaxı xalçası” xarici hərracda Avstriya auksion şirkətindən əldə edilib və muzeyiə gətirilib. “Hərracdan öncə Fransada şəxsi kolleksiyada saxlanılan ”Şamaxı" xalçası hal-hazırda muzeyin xovlu xalça kolleksiyasının ən qədim eksponatları siyahısındadır. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Xalça Muzeyi son iki il ərzində xalça, milli geyim, zərgərlik, batika və tikmə nümunələri, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan əşyaların daxil olduğu 44 eksponat əldə etmişdir ki, bunların bir qismi satın alınmış və ya hədiyyə olaraq qəbul edilmişdir. Bu da muzeyin ekspozisiyasının ildən-ilə zənginləşərək, eksponatların sayının artmasına, muzeyin ziyarətçiləri və xarici turistlər üçün daha maraqlı və cazibədar olmasına şərait yaratmışdıt” - deyə Şirin Məlikova bildirib.
Şirin Məlikova onu da deyib ki, 2017-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyi “TripAdvisor” saytının ilin ən yaxşı muzeyi kimi “Mükəmməllik serifikatı”nı alıb. Həmçinin, bu il Azərbaycan Xalça Muzeyi “Avropanın ən yaxşı muzeyi” nominasiyası üzrə 40 məşhur muzeyin sırasında yer alıb və 2018-ci ildə bu mükafatı qazanmaq üçün böyük şansı var.
Azərbaycan mədəniyyətinin, maddi-mənəvi irsimizin, milli sərvətimiz olan xalçaların həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə tanıdılması ilə bağlı işlərin davam etdirildiyini bildirən Şirin Məlikova il ərzində Azərbaycan xalçaları haqqında xaricdə dünyaca məşhur dərgi və jurnallarda, mediada materiallar təqdim olunduğunu da deyib.
Xatırladaq ki, Avropanın məşhur “Euronews” kanalında, Rusiyanın НТВ kanalının populyar ”Поедем, поедим” verilişində Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə bağlı maraqlı süjetlər təqdim olunub, bütün dünyada böyük maraqla izlənilən “National Geographic” kanalında yayımlanan Bakı haqqında filmdə də Azərbaycan Xalça Muzeyi diqqət mərkəzində olub. Həmçinin, muzeyin direktoru Şirin Məlikovanın məqaləsi dünyaca məşhur “Carpet Collector” jurnalında dərc olunub. Qədim xalça, tekstil və islam incəsənətinə aid dünyanın aparıcı nəşri olan “Halı” jurnalında, eyni zamanda “Баку“ jurnalında Şirin Məlikovanın müsahibələri də nəşr olunub. Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) saytında, həmçinin ABŞ, İtaliya və digər ölkələrin mediasında və ölkə mətbuatında il ərzində muzey haqqında materiallar dərc olunub. “Nargiz” jurnalında Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illiyi ilə bağlı keçirilən beynəlxalq xalça simpoziumu geniş işıqlandırılıb.

Ширин Меликова: «В 2017 году Азербайджанский Музей Ковра посетило более 80 000 человек»
«В 2017 году Азербайджанский музей ковра посетило более 80 000 человек», - такими словами подвела итоги 2017 года директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова. Она отметила, что 2017 год стал замечательным годом для музея – его 50-летие было отмечено многочисленными международными симпозиумами, конференциями и семинарами, а также мастер-классами, лекциями по различным предметам, «круглыми столами» и тренингами.
К 50-летию Азербайджанского музея ковра его коллекция пополнилась еще одним экспонатом - редкой красоты азербайджанской вышивкой XVIII века, купленной на зарубежном аукционе Фондом Гейдара Алиева и подаренной музею. А также впервые в истории Азербайджанского музея ковра в 2017 году один из экспонатов был куплен самим музеем на зарубежном аукционе. Это уникальный ковер «Шамахы», приобретенный у Австрийской аукционной компании - ранее он хранился во Франции в личной коллекции. Он принадлежит на данный момент к числу наиболее древних экспонатов в коллекции ворсовых ковров музея. «За последние два года Азербайджанский музей ковра приобрел 44 экспоната, в том числе ковры, национальные костюмы, украшения, батик и вышивки, предметы из археологических раскопок. Одни из них были куплены, другие – подарены музею. Это позволило музею ежегодно расширять экспозицию, увеличивать количество экспонатов, становиться все более привлекательным для отечественных и иностранных туристов », - сказала Ширин Меликова.
Ширин Меликова также сообщила, что в 2017 году Азербайджанский музей ковра получил «Сертификат качества» как лучший музей года на сайте «TripAdvisor», а также вошел в число 40 номинантов премии «Лучший музей Европы» и имеет большой шанс выиграть эту награду в 2018 году.
Директор музея отметила, что в течение года за рубежом в известных журналах были представлены публикации об азербайджанских коврах. Продолжалась работа по пропаганде и популяризации на международном уровне азербайджанских ковров, которые являются материально-духовным наследием азербайджанской культуры и национальным богатством.
Следует отметить, что интересные сюжеты об Азербайджанском музее ковра были представлены на популярном европейском канале Euronews, популярном российском телеканале НТВ, в передаче «Поедем, поедим!» На канале National Geographic, который с большим интересом смотрят во всем мире, был показан фильм о Баку, в котором в центре внимания находится Азербайджанский музей ковра.
Директор музея Ширин Меликова опубликовала статью во всемирно известном журнале «Carpet Collector». Интервью с нею было опубликовано в журнале «Халы» - ведущем мировом издании, посвященном антикварным коврам, текстилю и исламскому искусству, а также в журнале «Баку». Материалы о музее были опубликованы на веб-сайте Международного совета музеев (ИКОМ), в прессе таких стран, как США, Италия, а также в отечественных СМИ – например, международный симпозиум по коврам, приуроченный к 50-летию музея, был широко освещен в журнале «Nargis».