Akademik Teymur Bünyadov Xalça Muzeyində “Azərbaycan xalça sənəti”ndən danışdı
Fevralın 3-də Azərbaycan Xalça Muzeyində muzeyin inkişafı və kolleksiyalarının tədqiqində əməyi olmuş tarixçi-etnoqraf alim, əməkdar elm xadimi, “Şərəf” ordenli akademik Teymur Bünyadovun “Azərbaycan xalça sənəti” adlı mühazirəsi təşkil olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirdi ki, muzey bu ildən etibarən muzeyin yaradılması, inkişafı və kolleksiyalarının tədqiqində əməyi olmuş alimlərə həsr olunmuş silsilə mühazirələr keçirir. O, belə şəxsiyyətlərdən birinin dəyərli ziyalı, akademik Teymur Bünyadov olduğunu deyərək, görkəmli alimin Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə bağlı fəaliyyətindən bəhs etdi. “Teymur Bünyadov uzun müddət muzeyin fond satınalma komissiyasının üzvü, eləcə də 1992-ci ildən muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin ekspert komissiyasının üzvü olmuşdur. Muzeyin kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi məqsədilə təşkil olunmuş elmi ekspedisiyalarda da fəal iştirak etmiş, kolleksiyalar haqqında tarixi-etnoqrafik, bədii sənətkarlıq məlumatların əldə edilməsində böyük əməyi olmuşdur” – deyə Şirin Məlikova qeyd etdi.O, bildirdi ki,Teymur Bünyadov “Azərbaycan xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanununun hazırlanmasının təşəbbüskarıdır. Ümumilikdə 30-dan artıq kitabın, 1000-ə yaxın məqalənin müəllifi olan akademik Azərbaycan etnoqrafiya elminin yaradıcılarından olmaqla barabər, həm də bu elmin daxilində “tarixi etnoqrafiya məktəbi”nin əsasını qoyub.
Teymur Bünyadovun çoxillik elmi, bədii və publisistik yaradıcılığından da söz açan Şirin Məlikova onun hər zaman Azərbaycanın müstəqilliyini, dövlətçiliyini uca tutan ictimai-siyasi xadim olduğunu bildirdi. Görkəmli alim elmi, pedaqoji və ictimai-siyasi xidmətlərinə görə, 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni, 2008-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb. Bu il yanvar ayının 18-də Prezident İlham Əliyev Teymur Bünyadovun 90 illik yubileyi ərəfəsində Azərbaycanda etnoqrafiya elminin inkişafında böyük xidmətlərinə görə onun “Şərəf” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Şirin Məlikova Xalça Muzeyinin adından dəyərli alimi bu münasibətlə bir daha təbrik etdi.
Akademik Teymur Bünyadov çıxış edərək mühazirənin təşkilinə görə muzeyin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi. Sonra o, “Azərbaycan xalça sənəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Azərbaycan xalça sənətinin tarixindən, inkişafından danışan görkəmli akademik Azərbaycan Xalça Muzeyinin bu qədim el sənətini, xalqımızın maddi-mənəvi, mədəni sərvətini özündə yaşadan xalça nümunələrini qoruyaraq yaşatdığını, Azərbaycan xalçalarını təbliğ etməklə, xalqımızın mədəniyyəti və incəsənətinə dəyər vermək hisslərini aşıladığını bildirdi.
Sonda akademik Teymur Bünyadova Azərbaycan Xalça Muzeyi adından təşəkkür diplomu və hədiyyə təqdim olundu.

Академик Теймур Буньядов в Азербайджанском музее ковра рассказал об «Азербайджанском ковровом искусства»
3 февраля в Азербайджанском музее ковра состоялась лекция под названием «Азербайджанское ковровое искусство» историка-этнографа, заслуженного деятеля науки, удостоенный ордена «Слава», академика Теймура Буньядова, внесший вклад в развитие музея и исследование его коллекций.
Открывая мероприятие с выступительной речью, директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что в музее проводится цикл лекций, посвященных ученым, которые внесли свой вклад в создание, развитие музея и исследование его коллекций. Она рассказала о деятельности выдающегося ученого в Азербайджанском музее ковра, заявив, что одним из таких личностей является выдающиеся представитель интеллигенции, академик Теймур Буньядов. «Теймур Буньядов долгое время, с момента основания музея, входил в состав его фондозакупочной комиссии, а также были членом функционирующей при музее с 1992 года экспертной комиссии Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики. Он активно участвовал в научных экспедициях, организованных с целью пополнения коллекций музея, внес значительный вклад в сбор историко-этнографических и художественных сведений об экспонатах коллекций музея.», - добавила Ширин Меликова. Она отметила, что Теймур Буньядов является инициатором разработки Закона Азербайджанской Республики «Об охране и развитии искусства азербайджанского ковра». Он является создателем более 30 книг, около 1000 статей и академик наряду с тем, что является одним из основоположников этнографической науки в Азербайджане, а также в рамках этой науки заложил основы «исторической этнографической школы».
Говоря о многовековой научной, художественной и публицистической деятельности Теймура Буньядова, Ширин Меликова сказала, что он является общественно-политическим деятелем, который всегда высоко ценит независимость и государственность Азербайджана.
За научные, педагогические и общественно-политические услуги выдающийся ученый был награжден орденом «Славы» в 2005 году, а в 2008 году был удостоен звания «Заслуженный деятель науки». 18 января накануне 90-летия Теймура Буньядова, президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о награждении орденом «Шараф» за его великие заслуги в развитии этнографической науки в Азербайджане. От имени Музея ковра Ширин Меликова в связи с этим еще раз поздравила выдающегося ученого.
Академик Теймур Буньядов поблагодарил руководство музея за организацию лекции. Затем он выступил с докладом на тему «Азербайджанское ковровое искусство». Говоря об истории и развитии азербайджанского ковроткачества, он отметил, что Азербайджанский музей ковра сохранил это древнее ремесло, сохранив образцы ковров, которые являются материальным, духовным и культурным наследием нашего народа, популяризуя азербайджанские ковры и ценя богатство культуры и искусства нашего народа.