Azərbaycan Xalça Muzeyində “Xocalı – Azərbaycanın qara tarixinin qanlı səhifəsi, Xocalı incəsənət əsərlərində” adlı tədbir keçirildi
Fevralın 23-də Azərbaycan Xalça Muzeyində Xocalı soyqırımının 26-cı anım gününə həsr olunmuş “Xocalı – Azərbaycanın qara tarixinin qanlı səhifəsi, Xocalı incəsənət əsərlərində” adlı tədbir keçirildi. Tədbirdən öncə muzeyin rəhbərliyi və kollektivi Xocalı prospektində yerləşən Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət etdilər, faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirdi ki, ermənilər tərəfindən törədilən Xocalı soyqırımı XX əsrin Xatın, Xirosima və Naqasaki dəhşətli faciələri ilə bir sırada dayanır. Misli görünməmiş vəhşiliklə törədilən bu soyqırım aktı yüzlərlə xocalılı dinc əhalinin kütləvi məhvinə səbəb olub. Erməni işğalçıları nəinki bizim torpağlarımızı işğal altında saxlayır, bizim milli-mədəni nümunələrimizi də mənimsəyib öz adlarına çıxaraq beynəlxalq arenada onları özlərininki kimi təqdim edirlər. Lakin ermənilərin bu məkrli siyasətinin qarşısı alınır. “Bu sahədə cənab Prezident İlham Əliyevin və Birinci xanım, Azərbaycanın Birinci vitse prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti, dövlətimizin davamlı siyasəti nəticəsində böyük işlər görülür, ölkəmizin zəngin mədəniyyəti geniş təbliğ olunur” - deyə, muzeyin direktoru vurğuladı. Şirin Məlikova bu işdə Xalça Muzeyinin fəaliyyətindən də söz açaraq, muzeyin kolleksiyasında Qarabağda ermənilər tərəfindən talanıb xaricə aparılan, “erməni xalçası” adı ilə xarici hərraca çıxarılan, uzun müddətdən sonra Vətənə qaytarılan “Baxçada güllər” Qarabağ xalçasının da sərgiləndiyini diqqətə çatdırdı. Muzeyin direktoru Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və dünyaya səs salan “Xocalıya ədalət”in nəhayət ki, baş tutacağını, azərbaycanlıların, o cümlədən Xocalı əhalisinin öz doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarına əminliyini ifadə etdi. Şirin Məlikova əmin olduğunu bildirdi ki, biz öz milli-mədəni irsimizə, maddi sərvətlərimizə yenidən sahiblənəcəyik.
Muzeyin Şuşa Filialının müdiri Əlisəfa Nuriyev bildirdi ki, Azərbaycan Xalça Muzeyinin “Şuşa filialın”nın hazırladığı anım tədbirini keçirməkdə məqsəd xalqımızın başına gətirilən bu faciəni gələcək nəsillərin yaddaşına həkk etmək və onlara mübarizlik əzmini aşılamaqdır.
Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcması İctimai Birliyinin sədri Bayram Səfərov, Xocalı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vahid Əliyev, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Kübra Əliyeva öz çıxışlarında bir daha nəzərə çatdırdılar ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-a keçən gecə Ermənistanın silahlı qüvvələri keçmiş SSRİ-nin Xankəndində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və texnikasının iştirakı ilə Xocalıda Azərbaycan xalqına qarşı tarixdə misli görünməmiş soyqırımı törətdilər. Xocalının işğalı zamanı bir gecədə 613 nəfər xüsusi amansızlıqla, işgəncələrlə öldürülmüş və yüzlərlə günahsız insan kütləvi şəkildə məhv edilmiş, minlərlə əhalisi olan bütöv bir rayon yerlə yeksan edilmişdir.
Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının dosenti Samir Sadıqov “Məhv edilmiş mədəni irs”, Rəssamlar İttifaqının şöbə müdiri Aydın Rəcəbov “Xocalı soyqırımı incəsənət əsərlərində” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər.
Muzeyin mətbuat katibi Zeynab Kazımova müəllifi olduğu “Onun adı... Xocalıymış..” şerini oxudu.
Sonra Aydın Rəcəbovun müəllifi olduğu və Xocalı Rayon İcra Hakimiyyətinin sifarişi ilə “Azərxalça” Elmi Yaradıcılıq İstehsalat Birliyinin Bərdə şəhərində yerləşən Ağdam Xalça İstehsalat Vahidliyində Xocalıdan olan toxucular tərəfindən toxunulmuş Xocalı faciəsinə aid “Ana fəryadı” xovlu xalçası nümayiş olundu.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının Dövlət Simli Kvartetinin müşaiyəti ilə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, əməkdar artist Anar Şuşalı, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Taleh Yəhyayev vətənpərvərlik mövzusunda mahnılar ifa etdilər.

В Азербайджанском музее ковра состоялось мероприятие «Ходжалы - кровавая страница черной истории Азербайджана. Ходжалы в произведениях искусства»
23 февраля в Азербайджанском музее ковра, Шушинским филиалом музея было организовано мероприятие, посвященное 26-й годовщине Ходжалинскогогеноцида под названием «Ходжалы - кровавая страница черной истории Азербайджана. Ходжалы в произведениях искусства». Перед началом мероприятия руководство и сотрудники музея посетили памятник жертвам Ходжалинского геноцида, расположенный на проспекте Ходжалы, и увековечили память жертв трагедии.
Директор музея, председатель Национального комитета ИКОМ Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова в своем выступлении отметила, что Ходжалинский геноцид, совершенный армянами, равносилен страшным трагедиям Хатыни, Хиросимы и Нагасаки двадцатого века. Этот геноцид, совершенный с беспрецедентной жестокостью, привел к массовому уничтожению сотен мирных жителей Ходжалы. Армянские оккупанты не только держат наши земли под оккупацией, но и, присваивая образцы нашего национально-культурного наследия, представляют их на международной арене как свои собственные. Но эта хитроумная политика армян предотвращается.«В результате деятельности Президента Ильхам Алиева и первой леди, первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой, устойчивой политики нашего государства, широко пропагандируется богатая культура нашей страны, ведется колоссальная работа в этой области», - добавила директор музея.
Ширин Меликова также рассказала о деятельности Азербайджанского музея ковра и отметила, что в музее демонстрируется ковер «Бахчадагюлляр» из коллекции музея, который был отобран армянами в Карабахе, вывезен за границу, был представлен на аукционе как «армянский ковер» и спустя долгое время возвратился на родину. Директор музея добавила, что кампания «Справедливость к Ходжалы», инициированная и продвигаемая вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой, начинает реализоваться, и что азербайджанцы, в том числе и жители Ходжалы, вернутся на родину. Ширин Меликова выразила уверенность о том, что мы и далее будем оберегать наше национально-культурное наследие и материальные богатства.
ГлаваШушинского филиала музея Алисафа Нуриев отметил, что целью организации Дня памяти Шушинским филиалом Музея ковра является запечатление в памяти последующих поколений этой трагедии в истории азербайджанского народа и прививание молодежи боевого духа.
Руководитель Азербайджанской общины Нагорного Карабаха, глава исполнительной власти Шушинского района Азербайджана Байрам Сафаров, заместитель главы исполнительной власти Ходжалинского района Вахид Алиев, доктор искусствоведения Кюбра Алиева, в своих выступлениях вновь отмечали факт того, что армянские вооруженные силы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года учинили невиданный доселе геноцид в отношении азербайджанского народа с участием личного состава и техники 366-го мотострелкового полка бывшей Советской армии, расквартированного в Ханкенди. Во время оккупации Ходжалы за одну ночь были убиты с пытками и особой жестокостью 613 человек. В массовом порядке уничтожены сотни ни в чем ни повинных людей, был полностью уничтожен целый район населением в несколько тысяч человек.
Доцент Государственной академии художеств Самир Садыгов выступил с докладом «Уничтоженное культурное наследие», а завсекцией Союза художников Айдын Раджабов – с докладом «Ходжалинский геноцид в произведениях искусства».
Затем был представлен авторский ковер Айдына Раджабова «Стон матери», сотканный карабахскими ковроткачами в Агдамском объединении коврового производства научно-творческого производственного объединения «Азерхалча» (расположенном в Барде), по заказу исполнительной власти Ходжалы.
В конце мероприятия доцент Азербайджанской национальной консерватории, заслуженный артист Азербайджана АнарШушалы и солист Академического театра оперы и балета Талех Яхьяев исполнили патриотические песни в сопровождении Государственного струнного квартета Азербайджанской государственной филармонии.