“Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyi 2018-ci ilin 25-27 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində “Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumunu keçirəcək. III simpozium iştirakçılarının coğrafiyası Amerika, Avstraliya, Avropa və Asiya ölkələrini əhatə edir. Simpozium çərçivəsində iki tematik sərgi, ustad dərslər, keçə məhsullarının yarmarkası və feşn şou təşkil olunacaq.
Simpoziumun məqsədi – türk dünyasının ümumi irsi olan keçə sənətinə həsr edilən elmi-tədqiqat işlərinin ideya mübadiləsi, bu sənət növünün adət və ənənələrinin qorunması, öyrənilməsi, ona qarşı marağın dirçəldilməsi, eləcə də onun müxtəlif sahələrdə tətbiq edilməsidir.
Simpoziumun mövzusu ‒ keçə sənətinin islamdan əvvəlki dövrdən bu günə qədər geniş tarixi diapazonda öyrənilməsidir. Simpoziumun yekunlarına əsasən çıxışlar kitab şəklində çap olunacaq, kitabxanalara paylanacaq, həmçinin görüş iştirakçılarına təqdim olunacaqdır.
Simpoziumun mövzuları:
Keçəçilik ənənə kimi
Keçə müasir incəsənətdə
Keçə moda dünyasında bir trend kimi
Simpoziumun dili:
Çıxışlar Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində təqdim oluna bilər. Çıxışın reqlamenti 15 dəqiqədir.
Məqalələrə qoyulan tələblər:
Mətnin ölçüsü A4 formatında, Times New Roman şrifti 14, sətrarası məsafə 1,5 mm təşkil etməlidir. Çıxışın xülasəsi ingilis dilində təqdim olunmalıdır.
Simpoziumda çıxış edəcək məruzəçilərin çıxışları topluda nəşr olunacaq. Çıxışlar məruzəçinin çıxış etdiyi dildə 5 səhifə həcmində, xülasə isə 2 səhifə ölçüsündə ingilis dilində nəşr olunacaq.

III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» по теме «Войлочные перекрестки».
25-27 октября 2018 года Министерство культуры и туризма Азербайджанской Республики и Азербайджанский музей ковра проведут III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» по теме «Войлочные перекрестки». География участников Ш симпозиума охватывает Америку, Канаду, Австралию, страны Европы и Азии. Для показа достижений стран-участниц в этом ремесле в рамках симпозиума будут организованы две тематические выставки, мастер-классы, ярмарка войлочных изделий и фешн-шоу.
Целью симпозиума является обмен идеями научно-исследовательских работ, посвященных общему наследию тюркских народов – войлоку, а также исследование и сохранение традиций и обычаев этого вида ремесла, возрождение интереса к нему, и его применение в различных сферах.
Тема симпозиума – войлочное ремесло в широком историческом диапазоне, начиная с доисламской эпохи и по настоящее время. По итогам симпозиума, выступления будут опубликованы в виде книги, распределены по библиотекам, а также предложены участникам встречи.
Темы академических сессий симпозиума:
Войлок как традиция
Войлок в современном искусстве
Войлок как модный тренд
Язык симпозиума:
Выступления могут быть на азербайджанском, английском, русском и турецком языках. Регламент выступления 15 минут.
Правила написания:
Текст доклада должен быть в формате А4, шрифт «Times New Roman»; размер шрифта 14; межстрочный интервал 1,5 мм. Резюме доклада должно быть на английском языке.
Доклады участников, выступивших на симпозиуме, будут опубликованы в сборнике. Для публикации размер доклада должен быть в размере 5 страниц, а также резюме доклада на английском языке в объеме 2 страниц.