Azərbaycan Xalça Muzeyində xalqımızın qədim milli bayramı olan Novruz bayramı münasibətilə fevralın 27-dən başlayaraq çərşənbələrə həsr olunan tədbirlər təşkil olunur. Belə ki, Novruz bayramına qədər dörd ünsürlə bağlı olan Su, Od, Hava, Torpaq çərşənbəsi günlərində muzeydə ziyarətçilər üçün xüsusi proqramlar təqdim olunacaq.
Tədbirlər proqramında öyrədici və əyləncəli tədbirlər, o cümlədən ustad dərsləri və müxtəlif maraqlı təlimlər olacaq. Eyni zamanda, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərini təmsil edən şagirdlər rəqs, mahnı, şeir və digər özfəaliyyət bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər. “Öyrən və əylən” rubrikasında uşaqlara Novruz bayramından öncə xalqımızın qeyd etdiyi dörd çərşənbənin hər birinin özəlliyi, ifadə etdiyi mənalarla bağlı maraqlı məlumatlar təqdim olunacaq. Bu, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi, maddi və mədəni dəyərlərini, zəngin adət-ənənələrini gənc nəslə tanıtmaq və təbliğ etmək məqsədi daşıyır.
Bununla yanaşı, muzeydə 8 mart Beynəlxalq Qadınlar günü ərəfəsində mart ayının 3 və 4-də muzeyin Uşaq muzeyi şöbəsi tərəfindən hazırlanan xüsusi proqram təşkil ediləcək. Qadınlara hədiyyə hazırlamaq üzrə ustad dərsləri keçiriləcək, iştirakçılara müxtəlif hədiyyə və suvenirlərin hazırlanması öyrədiləcək. Bu proqramlara qatılmaq istəyənlər daha ətraflı məlumat üçün muzeylə əlaqə saxlaya bilərlər.

Специальная программа в марте, организованная Азербайджанским музеем ковра
Начиная с 27 февраля Азербайджанский музей ковра будет проводить мероприятия, посвященные древнему национальному празднику нашего народа – Новруз. Каждый вторник будут представлены специальные программы для посетителей музея, посвященные четырем стихиям (вода, огонь, воздух и земля).
В программу мероприятий будут включены образовательные и развлекательные мероприятия, в том числе мастер-классы и различные интересные тренинги. Кроме того, учащиеся бакинских школ продемонстрируют танцы, песни, декламацию и другие умения.
В рубрике «Учись и развлекайся» детям будет представлена интересная информация о специфике и важности четырех праздничных вторников, отмечаемых нашим народом в преддверии Новруза. Таким образом среди молодого поколения пропагандируются нравственные и материально – культурные ценности и богатые традиции азербайджанского народа.
3 и 4 марта отделом Детского музея будет организована специальная программа, посвященная 8 марта - Международному женскому дню. Будут проведены мастер-классы по подготовке подарков для женщин, участники смогут изготовить различные подарки и сувениры.