Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşı Rəma Zeynalova Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Muzey İdarəçiliyi üzrə Beynəlxalq Komitəsinin (INTERCOM) illik konfransında iştirak etdi
2018-ci il 23-25 fevral tarixlərində Hindistanın Kəlküt şəhərində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Muzey İdarəçiliyi üzrə Beynəlxalq Komitəsinin (INTERCOM) illik konfransı keçirildi.
Konfransda 20 ölkədən (Azərbaycan, Danimarka, Böyük Britaniya, Yaponiya, Nepal, Banqladeş, Rumıniya, İtaliya, Hindistan, ABŞ və s.) 80 nümayəndə iştirak etdi.
Konfransda muzeyin əməkdaşı Rəma Zeynalova “Azərbaycan Xalça Muzeyi Azərbaycanda mədəni turizmi təşviq edən faktorlardan biri kimi” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, burada son illərdə ölkəmizdə turizmin axının artması, Azərbaycan Xalça Muzeyinin turistlər tərəfindən ən çox ziyarət edilən muzey olması və muzeyin fəaliyyəti haqqında məlumat verdi.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılar Kəlküt şəhərində yerləşən Hind Muzeyini ziyarət etmiş,“Muzeylərin gələcəyi” mövzusunda təşkil edilmiş dəyirmi masada müzakirələr aparmış və muzeydə aparılan bərpa-konservasiya işləri ilə tanış olmuşdular.

A representation of the Azerbaijan Carpet Museum at ICOM INTERCOM’s annual conference
On 23-25 February 2018, the annual conference of ICOM International Committee for Museum Management (INTERCOM) was held at the Emami Art, Kolkata center for creativity, India.
80 representatives from 20 countries (Azerbaijan, Denmark, UK, Japan, Nepal, Bangladesh, Romania, Italy, India, USA, etc.) participated in the conference.
At the conference Rema Zeynalova, representative of the Azerbaijan Carpet Museum, gave a presentation about "Azerbaijan Carpet Museum as one of the promotion factors of cultural tourism in Azerbaijan". In her presentation she talked about the rise of tourists flow in Azerbaijan in recent years, and also about the Azerbaijan Carpet Museum as the most visited museum by tourists and the museum's activity.
Within the framework of the Conference, the participants visited the Indian Museum in Kolkata, held discussions at the round-table on the future of museums and get familiarized with the restoration and conservation works carried out in the museum.