Azərbaycan Xalça Muzeyində “Pazırık xalısı. Rəmzlər dünyası” adlı kitabın təqdimatı keçirildi
Azərbaycan Xalça Muzeyində xalçaçı-rəssam, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti Məmmədhüseyn Hüseynovun müəllifi olduğu “Pazırık xalısı. Rəmzlər dünyası” adlı kitabın təqdimatı keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev, o cümlədən nazirliyin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirdi ki, bu kitab nəinki təkcə Azərbaycan xalçaçılıq elmi üçün böyük töhfədir, eyni zamanda, bütövlükdə türk dünyasının simvolu, mənəvi və maddi mədəniyyətimizin abidəsi olan xalça sənətinin öyrənilməsi üçün qiymətli və dərin mənbədir. “Dünyada Pazırık xalça kimi tanınan bu xalça bütün türk dünyası üçün sakraldır. Onun səthində yerləşən ornamentlərin çox əhatəli mənaları, xalçanın mükəmməl və dəqiq kompozisiya quruluşu, əsrlər boyü rənglərin şux qalması bu sənətin qədim dövrlərdə yüksək inkişaf səviyyəsini bildirir ” – deyə Şirin Məlikova bildirdi.
Müəllifin bu kitab üzərində illər ərzində çalışdığını bildirən Şirin Məlikova onun çoxlu faktlar, maraqlı ideyalar irəli sürdüyünü qeyd etdi. “Təsəvvür etmək çətin olur ki, bu xalının yaşı 2500 ilə bərabərdir və 1949-cu ildən aşkar olunmasından sonra tətqiq olunur. Müəllif bu tədqiqatda müxtəlif yanaşmaları nəzərə alaraq, bu xalının məhz türk xalqlarına məxsusluğunu sübut edir” – deyə Şirin Məlikova vurğuladı. O, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə bu kitabın gözəl dizaynı və çapını öz üzərinə götürdüyünə görə minnətdarlığını bildirdi. Bu kitabın daha geniş auditoriyaya çatdırılması, beynəlxalq səviyyədə təqdim olunması üçün ingilis dilində olmasının vacibliyini bildirdi. O, qeyd etdi ki, bu, milli-mədəni dəyərlərimizə, maddi irsimizə sahiblənmək istəyən məkrli qonşumuza həm coğrafi-mədəni, həm də mənəvi hüdudları aşan yaxşı cavabdır.
Şirin Məlikova sözügedən kitabda muzeyin bir neçə eksponatının da təqdim olunduğunu qeyd etdi.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev kitabın əhəmiyyətindən söz açaraq, belə elmi əsərlərin beynəlxalq aləmdə təbliğ olunmasının vacibliyini qeyd etdi. O, bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən dövlətimizin apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində xalçaçılıq sənəti inkişaf etdirilir. “Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində 2010-cu ildə Azərbaycanın xalça sənəti YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi, 2014-cü ildə Azərbaycan Xalça Muzeyinin yeni binasının açılması, bu günlərdə “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı bu sahəyə dövlətimizin xüsusi diqqət ayırdığını nümayiş etdirir” – deyə nazir vurğuladı.
Tarix elmləri doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü Teymur Bünyadov, Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı, AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Ömər Eldarov, Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın həqiqi üzvü Nizami Cəfərov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, xalq rəssamı Ağəli İbrahimov çıxış edərək, kitabın Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin tarixi üçün layiqli bir elmi əsər olduğunu nəzərə çatdırdılar. Pazırık xalçasının tədqiqatına həsr olunmuş uğurlu elmi əsər kimi bu kitabın ərsəyə gəlməsi münasibətilə müəllifi təbrik etdilər.
Xalçaçı-rəssam, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, “Pazırık xalısı. Rəmzlər dünyası” adlı kitabın müəllifi Məmmədhüseyn Hüseynov Xalça Muzeyinin rəhbərliyinə tədbirin təşkilatçılığına görə təşəkkür edərək, tədbir iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirdi.

В Азербайджанском музее ковра состоялась презентация книги «Пазырыкский ковер. Мир знаков»
В Азербайджанском музее ковра состоялась презентация книги «Пазырыкский ковер. Мир знаков», автором которой является художник- ковроткач, доцент Азербайджанской государственной академии художеств Мамедгусейн Гусейнов. В мероприятии принял участие министр культуры и туризма Азербайджанской Республики Абульфас Гараев, а также представители Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики, Национальной академии наук Азербайджана, Азербайджанской государственной академии художеств и Союза художников Азербайджана.
Выступая на мероприятии директор музея, председатель Национального комитета ИКОМ Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что эта книга является не только большим вкладом в науку азербайджанского ковроткачества, но и ценным и глубоким источником для изучения коврового искусства которое является символом всего тюркского мира, памятником нашей духовной и материальной культуры. «Этот ковер, известный во всем мире как Пазырыкский, является сакральным для всего тюркского мира. Многогранные значения орнаментов на его поверхности, превосходное и точное построение композиции и тот факт, что цвета сохранились яркими на протяжении веков, указывают на высокий уровень развития этого искусства в древние времена», - добавила Ширин Меликова.
Она отметила, что автор работал над этой книгой на протяжении многих лет, что он выдвинул много фактов и интересных идей. «Трудно представить, что возраст ковра составляет 2500 лет и что он исследуется начиная с 1949 года, с момента его обнаружения. Принимая во внимание различные подходы в этом исследовании, автор доказывает, что этот ковер принадлежит именно тюркским народам», - отметила Ширин Меликова.
Она поблагодарила Министерство культуры и туризма Азербайджанской Республики за то, что они взяли на себя потрясающий дизайн и печать этой книги. Она также подчеркнула важность издания этой книги на английском языке для того, чтобы донести эту книгу до более широкой аудитории, представить на международном уровне. Она отметила, что это является подобающим ответом нашим соседям по региону, посягающим на наши географически-культурные и духовные границы, стремящимся присвоить наше национально-культурное достояние, материальное наследие.
Ширин Меликова отметила, что в данной книге также были представлены несколько экспонатов музея.
Министр культуры и туризма Азербайджанской Республики АбульфасГараев, говоря о важности книги, отметил важность пропаганды таких произведений на международной арене. Он отметил, что в результате целенаправленной политики, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, в стране развивается искусство ковроткачества. «Результатом усилий Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой стало включение азербайджанского коврового искусства в репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО в 2010 году и открытие нового здания Азербайджанского музея ковра в 2014 году. Распоряжение Президента Азербайджанской Республики oб утверждении «Государственной программы по сохранению и развитию коврового искусства в Азербайджанской Республике на 2018-2022 годы» доказывает, что наше государство уделяет особое внимание этой области», - отметил министр.
Доктор исторических наук, профессор, действительный член НАНА ТеймурБуниятов, народный художник Азербайджанской Республики, действительный член НАНА, ректору Азербайджанской государственной академии художеств Омар Эльдаров, депутат Милли Меджлиса, действительный член НАНА Низами Джафаров, секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Агали Ибрагимов, выступая на мероприятии, отметили, что эта книга является достойной научной работой по истории ковроткачества Азербайджана. Они поздравили автора по случаю выхода в свет этой книги как успешной научной работы, посвященной исследованию Пазырыкского ковра.
Художник-ковроткач, доцент Азербайджанской государственной академии художеств, автор книги «Пазырыкский ковер. Мир знаков» Мамедгусейн Гусейнов поблагодарил руководство Азербайджанского музея ковра за организацию мероприятия, как и всех его участников.