ICOM Azərbaycan Milli Komitəsindən möhtəşəm Novruz layihəsi
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin təşəbbüsü, Azərbaycan Xalça Muzeyi və Qala Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun təşkilatçılığı, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin dəstəyi ilə açıq səma altında Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Muzey Kompleksində Azərbaycan xalqının milli bayramı – Novruz bayramına həsr olunmuş maraqlı bir layihə həyata keçiriləcək.
Layihə çərçivəsində Xalça Muzeyinin və Qala Qoruğunun xanım əməkdaşları tərəfindən Novruz bayramının atributlarından biri – şəkərburanın bişirilməsi üzrə ustad dərs keçiriləcək.
Layihə haqqında danışan ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin prezidenti Şirin Məlikovanın sözlərinə görə, burada əsas məqsəd xalqımızın milli adət-ənənələrini yaşatmaq, qədim bayramımız olan Novruz bayramının keçirilməsi zamanı qədimdən qalan, unudulmaqda olan bir sıra qayda-qanunları, mərasimləri yada salmaq, milli dəyərlərimizi gənc nəslə çatdırmaqdır. Həmçinin, bu gözəl bayramın paylaşmaq, yardımlaşmaq, kütləvilik, birlik kimi əlamətlərini özündə əks etdirən adətlərinə diqqət çəkməkdir.
“Hər bir azərbaycanlı üçün Novruz bayramı bahar fəslinin gəlişi, təbiətin oyanması ilə yanaşı, həm də xalqımızın birlik və paylaşmaq bayramı kimi xarakterizə olunur. Çünki məhz bu bayramda qadınlar, qohumlar, qonşular bir araya gələrək şirniyyatlar, müxtəlif təamlar hazırlayar, daha sonra bir-birlərinə bişirdiklərindən pay-sovqat aparar, hamının süfrəsində mütləq bu şirniyyatlardan olardı. Milli-mədəni, maddi dəyərlərimizin qorunması və yeni nəslə çatdırılması muzey işçilərinin, bütövlükdə hər bir vətənpərvər vətəndaşın ən ümdə vəzifəsidir. Qeyd etmək istəyirəm ki, 2009-cu ildə Novruz bayramı dünyanın qeyri-maddi irsi kimi YUNESKO-nun siyahısına daxil edilib. Bu uğur Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasətin və xalqımızın mədəniyyətinə göstərdiyi yüksək qayğısının nəticəsidir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsinin, milli adət-ənənələrimizin dünyada tanıdılması və təbliği istiqamətində gördüyü işlər bu uğurların qazanılmasında mühüm rol oynamışdır. Hazırda bu siyahıda bizim bir çox qeyri-maddi mədəni irs nümunələrimizlə birgə Novruz bayramı da yer alır” – deyə Şirin Məlikova bildirib.
Tədbir zamanı hər iki təşkilatın qadın əməkdaşları Azərbaycan milli geyimlərində şəkərburanın hazırlanması prosesini əvvəldən sonadək həyata keçirəcəklər. Milli dəyərlərə hörmət və ehtiramın aşılanması, milli adətlərimizin yaşadılması, ənənələrin qorunması, xalqımızın milli bayramı olan Novruz bayramının qeyd olunması, o cümlədən Novruzla bağlı əsrlərdən günümüzə qədər gələn bir sıra ənənələrin və bayram mərasimlərinin təşkil olunması nəzərdə tutulur. Belə ki, tədbir çərçivəsində Qala Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunda tonqal qalamaq, “papaq atdı”, “qapı pusdu”, “fala baxma” kimi Novruz adətlərini nümayiş etdirən kiçik səhnəciklər təşkil olunacaq. Bununla yanaşı muğam-trio tədbirə xüsusi ab-hava qatacaq.

Грандиозный проект ICOM Азербайджан, приуроченный к празднику Новруз
По инициативе Национального комитета ICOM Азербайджан, при организационной поддержке Азербайджанского музея ковра и Государственного историко-этнографического заповедника «Гала», а также при содействии Международного центра мугама в Государственном историко-этнографическом заповеднике «Гала» будет осуществлен интересный проект, посвященный празднику Новруз.
В рамках проекта сотрудницами Азербайджанского музея ковра и заповедника «Гала» будут проведены мастер-классы по изготовлению шекербуры.
По словам председателя Национального комитета ICOM Азербайджан Ширин Меликовой, главной целью данного мероприятия является сохранение существующих традиций и обычаев, возрождение забытых и передача их новому поколению.
«Для каждого азербайджанца праздник Новруз ассоциируется с приходом весны, пробуждением природы, является праздником единения и взаимопомощи. Именно в эти дни соседи, родственники собираются вместе для того, чтобы испечь сладости, приготовить разнообразные блюда. Затем делятся друг с другом приготовленным. Основная задача музейных работников и всех патриотичных граждан в целом – сохранение и передача национальных ценностей будущим поколениям. Хочу отметить, что в 2009 году праздник Новруз был включен в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, что является результатом целенаправленной политики и высокой заботы президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по отношению к культуре нашего народа. Работа Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиевой, направленная на популяризацию и пропаганду нематериального культурного наследия Азербайджана и национальных традиций, сыграла важную роль в достижении этих успехов» - рассказала Ширин Меликова.
Во время мероприятия сотрудницы двух организаций, одетые в национальные костюмы, наглядно покажут процесс приготовления шекербуры. Планируется проведение обрядов, связанных с праздником, сохранением традиций, прививанием любви и почтения к национальным ценностям. Так, в рамках мероприятия будут представлены театрализованные сценки, показывающие такие обычаи, как «папаг атды» (подбрасывание шапок для получения гостинцев), «гапы пусду» (гадание - подслушивание у дверей), «фала бахма» (другие типы гадания). Особой атмосферы мероприятию добавит мугамное трио.