Azərbaycan Xalça Muzeyi Varşavada “Avropanın ən yaxşı muzeyi 2018” müsabiqəsində iştirak edib
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova 9-12 may tarixlərində Polşanın Varşava şəhərində Beynəlxalq Muzey Forumunun “Avropanın ən yaxşı muzeyi 2018” mükafatı üçün təşkil etdiyi müsabiqə çərçivəsində keçirilən “Muzey innovasiyaları” konfransında Azərbaycan Xalça Muzeyini təmsil edib.
Tədbir Avropa Muzey Forumu (EMF), Polşanın Mədəniyyət və Milli İrs Nazirliyi, İctimai Kolleksiyalar və Muzeylər üçün Milli İnstitut, Avropa Şurası və Polşa Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Varşavanın Polşa Yəhudilərinin Tarixi Muzeyində keçirilib.
“Avropanın ən yaxşı muzeyi 2018” mükafatına 40 namizəd muzey arasında Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə yanaşı, Böyük Britaniya, Türkiyə, İsveç, Hollandiya, Rusiya, Almaniya, Fransa, İtaliya, İspaniya, Portuqaliya, Polşa, Latviya, Estoniya, Andorra, Serbiya, Xorvatiya, Bosniya və Herseqovina, İrlandiya, Macarıstan, Yunanıstan və Finlandiya muzeyləri olub.
Tədbirə çox kiçik - cəmi iki işçisi və iri – il ərzində 3 milyona qədər ziyarətçisi (tamaşaçısı) olan 40-a yaxın muzey qatılıb. Xalça Muzeyinin təqdimatı ən yaxşı, parlaq və yaddaqalan təqdimatlardan biri kimi qəbul olunub. Azərbaycan Xalça Muzeyi “Muzey sahəsində ictimaiyyətlə işin qurulmasında innovasiyaların tətbiqinə görə” sertifikatı ilə təltif olunub. Bu barədə danışan muzeyin direktoru Şirin Məlikova bildirib ki, bu gün muzeylərin əsas fəaliyyəti cəmiyyətlə işləmək və əhalinin müxtəlif təbəqələrini muzeylərə yalnız ziyarətçi qismində deyil, həm də muzey həyatının iştirakçıları qismində cəlb etməkdir və yerli şərtlərə uyğun olaraq hər muzey bu məsələni öz bildiyi kimi həll edir. “Biz bu gözəl təcrübəni mənimsəməliyik və cəmiyyətin hər üzvü burada nəsə öyrənib təcrübə qazanmalı, özünü muzey həyatının, fəaliyyətinin bir hissəsi kimi hiss etməlidir” – deyə o, vurğulayıb.
"Avropanın ən yaxşı muzeyi " (EMYA) mükafatı Avropa Muzey Forumunun (EMF) əsas layihəsidir. Avropa Muzey Forumu muzeydə innovasiyanı təşviq etmək, Avropada qabaqcıl peşə təcrübəsi və fikir mübadiləsini asanlaşdırmaq üçün xeyriyyə fondu kimi Böyük Britaniyada qeydə alınmış müstəqil qeyri-kommersiya təşkilatıdır. EMF Avropa Şurasının himayəsi altında fəaliyyət göstərir və Avropa muzeylərinin sosial keyfiyyətinin inkişaf etdirilməsinə yönəlmiş aparıcı Avropa qurumlarından biridir

Азербайджанский музей ковра принял участие в конкурсе «Лучший музей Европы – 2018», проходившем в Варшаве
Директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова представляла Азербайджанский музей ковра на конференции «Музейные инновации», которая состоялась 9-12 мая в Варшаве (Польша) в рамках конкурса на премию «Лучший музей Европы - 2018», организованного Европейским музейный форумом.
Мероприятие было проведено Варшавским музеем истории польских евреев совместно с Европейским музейным форумом (ЭМП), Министерством культуры и национального наследия Польши, Национальным институтом музееведения и охраны коллекций и Советом Европы.
Среди 40 номинантов на эту премию «Лучший музей Европы - 2018», наряду с Азербайджанским музеем ковра, были музеи Великобритании, Турции, Швеции, Нидерландов, России, Германии, Франции, Италии, Испании, Португалии, Польши, Латвии, Эстонии, Андорры, Сербии, Хорватии, Боснии и Герцеговины, Ирландии, Венгрии, Греции и Финляндии.
На мероприятии приняли участие около 40 музеев - от очень маленьких, со штатом из двух сотрудников, до крупных, с потоком посетителей более 3 млн в год. Презентация Азербайджанского музея ковра была отмечена как одна из самых лучших, ярких и запоминающихся презентаций. Азербайджанский музей ковра был награжден сертификатом за инновации в работе с общественностью в музейной сфере. Рассказывая об этом, директор музея Ширин Меликова отметила, что основной деятельностью музеев сегодня является именно работа с общественностью, направленная на то, чтобы привлечь различные слои населения в музеи не только в качестве посетителей, но и в качестве участников музейной жизни. И каждый музей решает эту задачу сообразно местным условиям. «Мы должны освоить этот замечательный опыт. Каждый член общества должен чему-то научиться, почувствовать себя частью жизни и деятельности музея», - подчеркнула она.
Премия «Лучший музей Европы» (EMYA) – главный проект Европейского музейного форума (ЕМФ). Европейский музейный форум - это независимая некоммерческая организация, зарегистрированная в Великобритании как благотворительный фонд. Она занимается продвижением инноваций в музейной практике и способствует обмену передовым профессиональным опытом и идеями на всей территории Европы. ЕМФ действует под эгидой Совета Европы и является одной из ведущих европейских организаций, направленных на развитие социального качества европейских музеев.