Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru beynəlxalq konfransda Qarabağ xalçalarından danışıb
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova iyun ayının 7-10 tarixlərində ABŞ-da keçirilən Şərq Xalçaları üzrə XIV Beynəlxalq Konfransda (İCOC) Azərbaycanı yüksək səviyyədə təmsil edib. ICOC konfransının sessiyalarında məşhur xalça tədqiqatçılarının tərcümeyi-halları, Kopt tekstil kolleksiyasına, bəzi ornamentlərin mənşəyinə, Alberto Boralevinin təqdim etdiyi qiymətli xalçanın tarixinə həsr olunmuş məqalələr, həmçinin Şirin Məlikovanın məruzəsi konfrans iştirakçılarında böyük maraq doğurub.
Muzeyin direktoru beynəlxalq konfransda "Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasının zənginləşmə mənbələri" adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzəsində o, Azərbaycan Xalça Muzeyinin yeni nadir xalçaları, o cümlədən tikmələr haqqında məlumat verib, muzeydə reallaşan bir sıra maraqlı layihələr barədə danışıb.
Şirin Məlikova Azərbaycanda ölkə rəhbərliyi tərəfindən xalçaçılıq infrastrukturunun bərpa edilməsi istiqamətində ciddi addımların atıldığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, bu istiqamətdə görülən işlərdən söz açıb. “Xalça bu gün təkcə ənənələrin dirçəlişi deyil. Xalça mövzusu, onun texniki imkanları və hədsiz məna kateqoriyaları gənc konseptualist rəssamları cəlb edir. Xalçanı bu gün əminliklə ölkəmizin əsas simvolu saymaq olar”- deyə o, sözlərinə əlavə edib.
Əsrlər boyu ölkədən ixrac olunmuş nadir Azərbaycan xalçalarından danışan Şirin Məlikova erməni işğalından qurtulan Qarabağın “Bağçada güllər” xalçasının taleyindən də söz açıb. Bildirib ki, onu San-Fransiskoda “qədimi erməni xalçası” adı altında satırdılar. Şirin Məlikova qeyd edib ki, Qarabağın ürəyi olan Şuşa artıq 26 ildir ki, ermənilər separatçıları tərəfindən işğal olunub. “İşğal olunmuş ərazidə çoxlu sayda muzeylər, talan edilmiş və erməniləşdirilmiş artefaktlar qalıb. Bu xalça dünya “səyahətindən” sonra Vətənə qayıtmış ilk nümunədir” – deyərək o, bir daha konfrans iştirakçılarının diqqətini Azərbaycan torpaqlarının ermənilər tərəfindən işğalına yönəldib.
Muzeyin kolleksiysının zənginləşmə mənbələri haqqında danışan muzeyin direktoru Vyanadan XVII əsrin sonlarına aid “Şamaxı” xalçasının muzeyin 50 illiyi ərəfəsində əldə edildiyini, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Sotbis auksionunda əldə olunan, XVIII əsrə aid tikmənin hədiyyə edildiyini deyib. Uzun müddət xarici ölkələrdə şəxsi kolleksiyada olmuş Qarabağa aid “Əjdahalı” xalçasının da muzeyə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hədiyyə edilməsini vurğulayıb. Bildirib ki, “Xətai” kompozisiyalı “Əjdahalı” xalçalar Azərbaycan xalça sənətinin çox maraqlı bir qoludur.
Bu yaxınlarda muzeyin yeni aldığı, XIX əsrə aid iki ədəd xalçanın – Bakı qrupuna aid “Xilə buta” və Quba qrupuna aid “Sırt-çiçi” xalçalarının təqdimatı haqqında söz açan muzeyin direktoru xalçanın keçmiş sahibi, kolleksiyaçı, xalça üzrə ekspert, məxsusi olaraq xalçanı təqdimetmə mərasiminə və muzeyə bir neçə kitab hədiyyə etmək üçün Bakıya gəlmiş Stefano İoneskunun da bu işdə yardımını qeyd edib.
Şirin Məlikova bir neçə yüzillik boyu Azərbaycan xalçalarının müxtəlif səbəblərdən ölkədən çıxarıldığını diqqətə çatdıraraq bildirib ki, “Biz xalqımızın estetik təsəvvürlərinin toplandığı xalçalarımızın bütün dünyada bu cür yüksək qiymətləndirilməsinə qarşı deyilik. Bu ölkəmiz və mədəniyyətimiz üçün ən yaxşı təbliğat, reklamdır. Biz bunu anlayırıq. Ancaq kifayət qədər uzun müddət digər ölkələrdə qonaq olmuş unikal və nadir Azərbaycan xalçalarının əldə edilməsi zəruridir. Onların bu gün doğma evinə qayıtmaq vaxtıdır”.
Şirin Məlikova müxtəlif muzey toplularına amerikalı kolleksiyaçılar tərəfindən hədiyyə edilmiş Azərbaycan xalçalarının siyahısını da təqdim edib. Onların içərisində kolleksiyaların ən qiymətli eksponatları sayılan unikal nümunələr var.
Konfrans çərçivəsində sərgi də açılıb. Sərgidə nümayiş olunan eksponatlar içərisində dünyanın fərqli bölgələrinin qədim xalçaları, gözəl tikmələri, o cümlədən Azərbaycan xalçaları, müxtəlif texnikalarda işlənmiş gözəl dərviş papaqları və nadir tikmələr nümayiş olunub.

Директор Азербайджанского музея ковра рассказала о карабахских коврах на международной конференции
Директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, заслуженный работник культуры Ширин Меликова представила Азербайджан на XIV Международной конференции по восточным коврам (ICOC), состоявшейся 7-10 июня в США. Большой интерес у участниковконференции вызвали доклады о биографиях известных исследователей ковра, о коллекции коптского текстиля, о происхождении некоторых орнаментов, об истории ценных ковров, представленных Альберто Боралеви, а также доклад Ширин Меликовой
В своем докладе «Источники обогащения коллекции Азербайджанского музея ковра»Ширин Меликоварассказала о новых уникальных коврах, поступивших в музей, а также о ряде интересных проектов, реализуемых в музее.
Ширин Меликова проинформировала участников конференции о важных мерах, принятых руководством Азербайджана для восстановления инфраструктуры ковроткачества, и рассказала о работе,проделанной в этом направлении. «Сегодня ковер является не просто возрождением традиций. Тема ковра, его технические возможности и безграничные смысловые категории привлекают молодых художников-концептуалистов. Сегодня ковер можно с уверенностью считать главным символом нашей страны», - добавила она.
Говоря об уникальных азербайджанских коврах, вывозимых из страны на протяжении веков, Ширин Меликова рассказала и о судьбе карабахского ковра «Бахчадагюлляр», спасенного из рук армянских оккупантов - его продавали в Сан-Франциско как древний армянский ковер.Ширин Меликова отметила, что Шуша, сердце Карабаха, уже 26 лет как оккупирована армянскими сепаратистами.«На оккупированной территории остались много разграбленных музеев и артефактов, присвоенных армянами. Этот ковер - первый, который вернулся на Родину после «кругосветного путешествия», - говоря об этом, она вновь привлекла внимание участников конференции к оккупации азербайджанских земель армянами.
Говоря об источниках пополнения коллекции музея, директор отметила, что к 50-летиюАзербайджанского музея ковра Фонд Гейдара Алиева преподнес ему в дар ковер «Шамахы» конца XVII века, приобретенный в Вене, и вышивку XVIII века,купленную на аукционе «Sotbis».Она отметила, что Фондом Гейдара Алиева для музея был также куплен ковер «Аждахалы» («Драконовый»), хранившийся долгое время в частной коллекции взарубежных странах. Она сказала, что ковры «Драконовые» ковры композиции «Хатаи»- очень интересная ветвь азербайджанского ковроткачества.
Говоря о презентации недавно приобретенных музеем двух ковров XIX века - ковраГубинской группы «Сырт-чичи» и ковра Бакинской группы «Хиля-бута», директор музея особо подчеркнула помощь их бывшего владельца, коллекционера и эксперта по ковру СтефаноИонеску, который приехал в Баку в связи с презентацией ковра и подарил музею несколько книг.
Отмечая, что азербайджанские ковры на протяжении столетий по различным причинам вывозились из страны, Ширин Меликовасказала: «Мы не против такой высокой оценки наших ковров во всем мире, ведь они – средоточие эстетических воззрений нашего народа. Это лучшая пропаганда и реклама для нашей страны и нашей культуры. Мы это понимаем. Однако мы должныприобретать уникальные, редчайшие азербайджанские ковры, которые долгое время находились в других странах. Им пора вернуться домой».
Ширин Меликова представила список азербайджанских ковров, подаренныхмузею ковра американскими коллекционерами.Среди них - уникальные образцы, являющиеся наиболее ценными экспонатами коллекций.
В рамках конференции состоялась выставка, где были продемонстрированы старинные ковры и художественные вышивки различных регионов мира, а также азербайджанские ковры, шапки дервишей, выполненные в различных техниках, и редкие вышивки.