Azərbaycan Xalça Muzeyi dünyaca məşhur mütəxəssisləri Bakıya toplayacaq
Azərbaycan Xalça Muzeyi 25-27 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində “Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumuna ev sahibliyi edəcək. Bu tədbirə Amerika, Avropa və Asiya ölkələrindən çoxsaylı iştirakçılar qatılacaqlar. Beləliklə, Xalça Muzeyi dünyaca məşhur mütəxəssisləri Bakıya toplayacaq,
Belə ki, keçəçilik sənəti üzrə dünyada tanınmış mütəxəssis, Şotlandiyanın San Andryus (St Andrews) Universitetinin nüfuzlu professoru Stefani Bunn Azərbaycana gələcək. O, "Keçə mədəniyyətinin Avrasiyadakı kəsişmə nöqtələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək.
Stefani Bunn San Andyus (St Andrews) Universitetində Orta Asiyanın keçə sənətini və Şotlandiyanın toxuculuq sənətini araşdıraraq, sosial antropologiya mövzusunda mühazirələr oxuyur. O, Qırğızıstanın keçəçilik sənətinə həsr edilmiş əsərləri toplayaraq Britaniya Muzeyində ilk sərgisini təşkil edib. Stefani Bunn həmçinin, “Nomadic Felt” jurnalının müəllifi və “Anthropology and Beauty” nəşrinin redaktorudur. Hal-hazırda o, “Woven Communities” layihəsinin rəhbəridir.
Qeyd edək ki, beynəlxalq simpoziumun məqsədi türk dünyasının ümumi irsi sayılan keçə sənətinə həsr edilən elmi-tədqiqat işlərinin ideya mübadiləsi, bu sənət növünün adət və ənənələrinin qorunması, öyrənilməsi, ona marağın dirçəldilməsi, eləcə də, müxtəlif sahələrdə tətbiq edilməsidir. Simpozium çərçivəsində “Keçəçilik ənənə kimi”, “Keçə müasir incəsənətdə”, “Keçə moda dünyasında bir trend kimi” mövzularında müzakirələr aparılacaq. Simpozium çərçivəsində iki tematik sərgi, ustad dərsləri, keçə məhsullarının yarmarkası və feşn şou (fashion show) təşkil olunacaq.

Азербайджанский музей ковра соберет в Баку всемирно известных специалистов
С 25 по 27 октября Азербайджанский музей ковра проведет в Баку III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» на тему «Войлочные перекрестки». В этом мероприятии примут участие многие всемирно известные специалисты в данной сфере практически со всех континентов – Европы, Азии и Америки.
Среди них – всемирно известный эксперт по войлочному ремеслу Стефани Банн, видный профессор университета Сент-Эндрюс (Шотландия). Она представит доклад на тему «Точки пересечения культуры войлока в Евразии». В своем университете она читает лекции по социальной антропологии и занимается исследованиями войлочного ремесла Центральной Азии и ткацкого ремесла Шотландии. В свое время она, разыскав необходимые экспонаты, устроила первую выставку войлочного ремесла Кыргызстана в Британском музее. Стефани Банн входит в число авторов журнала Nomadic Felt (Британская музейная пресса) и является редактором издания Anthropology and Beauty издательства Routledge, а также руководит проектом Woven Communities.
Целью международного симпозиума является обмен идеями по научным работам в области войлочного искусства, которое является общим наследием тюркских народов, защита и изучение его традиций, возрождение его популярности и применение его в различных областях.
В рамках симпозиума будут проведены дискуссии по следующим темам: «Войлочное искусство как традиция», «Войлок в современном искусстве», «Войлок как тренд в мире моды», а также организованы две тематические выставки, мастер-классы, ярмарка войлочных изделий и фэшн-шоу.