Azərbaycan Xalça Muzeyində “Beynəlxalq Sülh Günü” qeyd olunub
Hər il respublikamızda “Beynəlxalq Sülh Günü” ərəfəsində ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən 21 avqust - 21 sentyabr tarixlərində “Sülh aylığı” elan edilir və kütləvi maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur. Bu məqsədlə Azərbaycan Xalça Muzeyinin və YAP Səbail rayon şöbəsinin birgə təşəbbüsü ilə konfrans keçirilib. Konfransın keçirilməsində məqsəd “21 sentyabr Beynəlxalq Sülh günü” barədə gənc nəslin maarifləndirilməsindən ibarət idi.
Tədbirdə YAP Səbail rayon şöbəsinin aparatının rəhbəri Zəfər Bayramov BMT tərəfindən “21 sentyabr Beynəlxalq Sülh günü”nün təsis edilməsi barədə məlumat verib və bu günün əhəmiyyətindən danışıb.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin Şuşa filialının (İşğal edilmiş ərazilər) müdiri Əlisəfa Nuriyev çıxış edərək, “21 sentyabr Beynəlxalq Sülh günü” çərçivəsində milli mədəniyyətimizin dünyada sülhə töhfəsindən söz açıb. Əlisəfa Nuriyev istər ölkəmiz, istərsə də dünya ölkələri və xalqları üçün sülhün olduqca əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Çıxış zamanı müxtəlif ölkələrin ictimai-siyasi xadimlərinin portretləri əks olunmuş xalçaların foto təsvirləri nümayiş etdirilib.
Konfransın sonunda tədbir iştirakçıları Azərbaycan Xalça Muzeyinin foyesində Uşaq Muzeyi şöbəsinin təşkil etdiyi “Dünyaya sülh” mövzusunda uşaqların əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Televiziya və Radiosu Əfsər Cavanşirov adına “Bənövşə” uşaq xorunun ifası təqdim olunub.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Xalça Muzeyinin qarşısında sülhün simvolu olan ağ göyərçinlər və rəngli şarlar uşaqlar tərəfindən səmaya uçurulub.

В Азербайджанском музее ковра был отмечен Международный день мира
По традиции, ежегодно в преддверии 21 сентября - «Международного дня мира», в период с 21 августа по 21 сентября, уполномоченный по правам человека (омбудсман) Азербайджанской Республики объявляет о начале крупного цикла массовых просветительских мероприятий. В связи с этим по совместной инициативе Азербайджанского музея ковра и отделения Сабаильского района YAP 14 сентября 2018 года в 11:00 в конференц-зале музея состоялась конференция, целью которой было просвещение молодого поколения по поводу значимости Международного дня мира, отмечаемого 21 сентября.
Зафар Байрамов, начальник управления отделения YAP Сабаильского района, рассказал собравшимся о решении ООН об учреждении Международного дня мира 21 сентября и о важном значении этого дня.
Глава Шушинского филиала («Оккупированные территории») Азербайджанского музея ковра Алисафа Нуриев, выступая на конференции «21 сентября - Международный день мира», рассказал о вкладе нашей национальной культуры в мир во всем мире. Алисифа Нуриев отметил, что мир очень важен как для нашей страны, так и для других стран и народов. Во время выступления были продемонстрированы изображения ковров с портретами общественно-политических деятелей разных стран.
В заключении конференции участники мероприятия ознакомились с выставкой детских работ на тему "Миру – мир!", организованной Отделом детского музея в фойе Азербайджанского музея ковра.
На мероприятии выступил Детский хор «Бановша» имени Афсара Джаванширова Азербайджанского государственного телевидения и радио.
Завершилось мероприятие перед Азербайджанским музеем ковра, где дети запустили в небо белых голубей и разноцветные воздушные шары, символизирующие мир.