“Dekorativ sənət və interyer” adlı konfrans
10-12 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Bakıda Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) iki beynəlxalq komitəsinin – Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD), Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələri (DEMHIST) “Dekorativ sənət və interyer” adlı konfransını keçiriləcək. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi və Azərbaycan Xalça Muzeyi, Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM), Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD), Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələri (DEMHIST) tərəfindən təşkil olunur. Konfrans Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, Bülbülün Memorial Muzeyi və “Az-Granata” şirkətinin dəstəyi ilə keçiriləcək.
Konfransın açılış mərasimi 10 oktyabr tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində baş tutacaq. Konfransda Azərbaycan, Avstriya, İtaliya, Portuqaliya, Almaniya, Livan, Niderland, Yaponiya, ABŞ, Hindistan, Misir, Çexiya, Gürcüstan, Türkiyə olmaqla, 14 ölkədən 42 nümayəndə iştirak edəcək. ICOM-un prezidenti Suay Aksoy və ICOM Avropa Alyansının prezidenti Luis Raposo konfransın mötəbər qonaqları sırasındadırlar. Bu ICOM-un prezidenti Suay Aksoyun Azərbaycana ilk səfəridir.
Ölkəmizi konfransda Azərbaycanın aparıcı muzey mütəxəssisləri təmsil edəcək. Tədbir zamanı YUNESKO-nun dəstəyi ilə Üzv dövlətlərin fəaliyyəti ilə bağlı 2016-2017-ci illər üzrə İştirak Proqramı çərçivəsində nəşr olunan Şirin Y. Məlikovanın müəllifi olduğu “Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından bədii tikmələr” adlı kitabın təqdimatı keçiriləcək.
Qonaqlara maraqlı mədəniyyət proqramı təklif ediləcək. Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə yanaşı, onlar “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu, Heydər Əliyev Mərkəzini, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyini, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini, Bülbül, Qara Qarayev, Nəriman Nərimanov və Nobel qardaşlarının ev-muzeylərini, CHELEBI şirkətini və Bakı Marionet Teatrını ziyarət edəcəklər.

«Декоративное искусство и интерьер»
10–12 октября 2018 года в Баку Международный Совет Музеев (ICOM) проведет конференцию двух международных комитетов – Международного комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD), Международного комитета домов-музеев и исторических зданий (DEMHIST) «Декоративное искусство и интерьер». Ее организаторами выступают Министерство культуры Азербайджана, ICOM Азербайджан и Азербайджанский музей ковра, Международный комитет музеев (ICOM), Международный комитет музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD), Международный комитет домов-музеев и исторических зданий (DEMHIST). Конференция состоится при поддержке Национального музея искусств Азербайджана, Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», Мемориального музея Бюль-Бюля и компании «Az-Granata».
Открытие конференции состоится 10 октября в Азербайджанском музее ковра. В конференции примут участие 42 участника из 14 стран – Азербайджана, Австрии, Италии, Португалии, Германии, Ливана, Нидерландов, Японии, США, Индии, Египта, Чехии, Грузии, Турции. В числе почетных гостей конференции будут президент ICOM Суай Аксой и президент Европейского союза ICOM Луис Рапосо. Это первый визит президента ICOM Суай Аксой в Азербайджан.
Нашу страну на конференции будут представлять музейные профессионалы Азербайджана. В рамках этого мероприятия состоится презентация книги Ширин Я.Меликовой «Художественная вышивка из коллекции Азербайджанского музея ковра», опубликованной при поддержке ЮНЕСКО в рамках Программы участия в мероприятиях государств-членов на период 2016–2017 гг.
Гостям будет предложена обширная культурная программа. Помимо Азербайджанского музея ковра, они побывают в Государственном историко-архитектурном заповеднике «Ичеришехер», Центре Гейдара Алиева, Национальном музее искусств Азербайджана, Национальном музее истории Азербайджана, посетят дома-музеи Бюль-Бюля, Кара Караева, Наримана Нариманова и братьев Нобель, шоурум CHELEBI, а также Бакинский театр марионеток.