Bakıda ICOM-un konfransı keçirilir
10-12 oktyabr 2018-ci il tarixlərində Bakıda Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) iki bölümü – Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD), Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələrinin (DEMHIST) “Dekorativ sənət və interyer” adlı konfransı keçirilir.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi və Azərbaycan Xalça Muzeyi, Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM), Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD), Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələri (DEMHIST) tərəfindən təşkil olunur. Konfrans Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, Bülbülün Memorial Muzeyi və “Az-Granata” şirkətinin dəstəyi ilə keçirilir.
Konfransda Azərbaycan, Avstriya, İtaliya, Portuqaliya, Almaniya, Livan, Niderland, Yaponiya, ABŞ, Hindistan, Misir, Çexiya, Gürcüstan, Türkiyə olmaqla, 14 ölkədən 42 nümayəndə iştirak edir. ICOM-un prezidenti Suay Aksoy konfransın fəxri qonaqları sırasındadır. Bu ICOM-un prezidenti Suay Aksoyun Azərbaycana ilk səfəridir.
Konfransın təmtəraqlı açılış mərasimi 10 oktyabr tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində baş tutdu. Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Y. Məlikova, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, ICOM-un prezidenti Suay Aksoy, ICDAD-ın prezidenti Helen Kenigsmarkova və DEMHIST-in prezidenti Elza Rodrigez qonaqları öz çıxışlarında toplaşanlar qarşısında təbrik nitqi ilə çıxış etdilər.
Konfrans çərçivəsində bir sıra görkəmli yerli və xarici alimlərin də iştirak etdiyi akademik sessiyalar keçirildi. Azərbaycan evlərinin klassik interyer bəzəyi, interyerdə tekstilin rolu, müasir dünyada dekorativ sənət muzeylərinin əhəmiyyətindən bəhs edildiyi məruzələr təqdim olundu.
Həmin gün YUNESKO-nun dəstəyi ilə üzv dövlətlərin fəaliyyəti ilə bağlı 2016-2017-ci illər üzrə İştirak Proqramı çərçivəsində nəşr olunan Şirin Y. Məlikovanın “Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından bədii tikmələr” adlı kitabının təqdimatı keçirildi.
Sessiyalardan sonra qonaqlar Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyası ilə tanış olmuş, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu ziyarət etmiş və Bakı Marionet Teatrında “Arşın mal alan” tamaşasına baxmışlar.

В Баку проходит конференция ICOM
10–12 октября 2018 года в Баку проходит конференция «Декоративное искусство и интерьер» двух подразделений Международного Совета Музеев (ICOM) – Международного комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD) и Международного комитета домов-музеев и исторических зданий (DEMHIST).
Ее организаторами выступают Министерство культуры Азербайджана, ICOM Азербайджан и Азербайджанский музей ковра, Международный комитет музеев (ICOM), Международный комитет музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD), Международный комитет домов-музеев и исторических зданий (DEMHIST). Конференция проходит при поддержке Национального музея искусств Азербайджана, Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», Мемориального музея Бюль-Бюля и компании «Az-Granata».
В мероприятии участвуют 42 специалиста из 14 стран – Азербайджана, Австрии, Италии, Португалии, Германии, Ливана, Нидерландов, Японии, США, Индии, Египта, Чехии, Грузии, Турции. В числе почетных гостей конференции – президент ICOM Суай Аксой, впервые посетившая Азербайджан.
10 октября в Азербайджанском музее ковра состоялось торжественное открытие конференции. Перед собравшимися с приветственными речами выступили директор Азербайджанского музея ковра Ширин Я. Меликова, замминистра культуры Азербайджана Севда Мамедалиева, президент ICOM Суай Аксой, президент ICDAD Хелена Кенигсмаркова и президент DEMHIST Эльса Родригес.
В рамках конференции состоялись академические сессии с участием ряда видных отечественных и зарубежных ученых. Были представлены доклады, касающиеся классического дизайна интерьера азербайджанских домов, роли текстиля в интерьере, значении музеев декоративного искусства в современном мире.
В этот же день состоялась презентация книги директора Азербайджанского музея ковра Ширин Я. Меликовой «Художественная вышивка из коллекции Азербайджанского музея ковра», опубликованной при поддержке ЮНЕСКО в рамках Программы участия в мероприятиях государств-членов на период 2016–2017 гг.
После завершения сессий гости ознакомились с коллекцией Азербайджанского музея ковра, побывали в Государственном историко-архитектурном заповеднике «Ичеришехер» и посетили Бакинский театр марионеток, где посмотрели спектакль «Аршин мал алан».