Azərbaycan Xalça Muzeyində “Dekorativ sənət və interyer” adlı beynəlxalq konfrans keçirilir
Azərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) ikibeynəlxalqkomitəsinin – Dekorativsənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD) və Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələrinin (DEMHIST) “Dekorativ sənət və interyer” adlı konfransı öz işinə başlayıb. Oktyabrın 12-dək davam edəcək konfransda Azərbaycan, Avstriya, İtaliya, Portuqaliya, Almaniya, Livan, Niderland, Yaponiya, ABŞ, Hindistan, Misir, Çexiya, Gürcüstan, Türkiyə olmaqla, 14 ölkədən 42 nümayəndə iştirak edir.
Konfrans Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi və Azərbaycan Xalça Muzeyi, ICOM, ICDAD və DEMHIST-in təşkilatçılığı, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, Bülbülün Memorial Muzeyivə “Az-Granata” şirkətinin dəstəyi ilə keçirilir.
Tədbirdə mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva çıxış edərək konfransın işinə və Milli Komitənin gələcək fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb. Nazir müavini ölkəmizdə muzey işinin təşkili istiqamətində görülən işlərdən danışaraq bildiribki, dövlətimiz tərəfindən ölkəmizdə muzey işinə hərzaman böyük diqqət və qayğı göstərilir. Son illərərzində Prezident İlham Əliyev muzey işinin inkişafı ilə bağlı 15-dən çox sərəncam imzalayıb. O, bildiribki, ölkəmizdə 250-dən çox muzey fəaliyyət göstərir, yeni muzeylər açılır, mövcud muzeylərdə təmir, bədii tərtibat işləri aparılır, ekspozisiyalar yenilənir.
“Bu konfrans ev muzeylərimizin iş metodları, yeni yanaşmalarla tanış olmasına və xarici muzey işçiləri ilə sıx əlaqələr qurmasına imkan yaradacaq. Əminəm ki, konfransda genis müzakirələr, dolğun təhlillər aparılacaq, faydalı əməkdaşlığımızın bundan sonarkı illərdə də təmin olunması üçün yeni layihələr hazırlanacaq və səmərəli təkliflər irəli sürüləcək”, - deyə nazir müavini qeyd edib.
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova komitənin fəaliyyəti barədə məlumat verib. O qeyd edibki, statistic göstəricilərə görə, ICOM Azərbaycan üzvləri 138 nəfərdir; 40 muzey və 20 təşkilatı birləşdirir. Milli Komitə ictimai təşkilat olaraq Azərbaycan muzeylərini, elm, mədəniyyət, incəsənət xadimlərini, muzey işi ilə bilavasitə əlaqəsi olan və ICOM təşkilatının üzvü olan şəxsləri birləşdirir. “ICOM, ünsiyyət, məlumat və təcrübə mübadiləsi üçün ən yaxşı platformadır. ICOM platforması çərçivəsində bir çox beynəlxalq və yerli layihələr, əsasən təhsil layihələri həyata keçirdik. ICOM Azərbaycan nümayəndələri müntəzəm olaraq beynəlxalq icmaların illik konfranslarında məqalələrlə çıxış edirlər. Son üç ildə Azərbaycan Xalça Muzeyi, Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Milli Tarix Muzeyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun gənc muzey əməkdaşları ICOM tərəfindən Çində, Gürcüstanda və Azərbaycanda təşkil edilən təlimlərdə iştirak ediblər“, -deyə İCOM-in Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri vurğulayıb.
Muzeyin direktoru Milli Komitənin əsas vəzifələrinin muzey işi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək və xarici muzeylərin mütərəqqi təcrübələrinin öyrənilməsindən ibarət olduğunu nəzərə çatdırıb. Şirin Məlikova müasir dövrümüzdə muzeylərin cəmiyyətdə oynadığı Roldan danışıb. Xalça Muzeyinin fəaliyyətinə diqqət çəkən muzeyin direktoru bu mədəniyyət ocağının tarixindən, fəaliyyətindən, həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. O, qeyd edibki, rəhbərlik etdiyi muzey ötən il Tbilisidə keçirilən illik konfransda qeyri-maddi mədəni irs sahəsində Beynəlxalq Sənədləşmə Komitəsi (CIDOC) tərəfindən “Ən yaxşı təcrübə” mükafatına layiq görülüb. “Beləliklə, Azərbaycan Xalça Muzeyinin təcrübəsi dünya muzeylərinə nümunə kimi təqdim olunur”, - deyə Şirin Məlikova diqqətə çatdırıb.
ICOM-un prezidenti Suay Aksoy ölkəmizə ilk dəfə səfər etdiyini deyərək bildirib ki, Qafqaz region həm coğrafiyası, həm də mədəniyyəti və incəsənəti ilə çox zəngindir. O, deyibki, dünyada ətrafmühit, mədəni, iqtisadi və social dayanıqlıq baxımdan muzeylər mühüm rol oynayır.“ICOM-un işi güclü bir mənəvi məqsədə xidmət edir. Bu, müxtəlif insanlar və millətlərarasında bu əlaqələri yaratmaq və saxlamaqdan ibarətdir. Muzeylər qlobal dünya irsinin qorunmasında əvəzsiz yerdir. Muzeylər həmdə keçmişi başadüşməkdə bizə yardımçı olur”.
Tədbirdə ICDAD-ın prezidenti Helena Koenigsmarkova, DEMHIST-in prezidenti Elsa Rodrigues və digər çıxış edənlər konfransın əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu tədbirin qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılması baxımından mühüm rol oynayacağını qeyd ediblər.
Konfrans məruzələrin dinlənilməsi ilə davamedib.
Tədbirdə, həmçinin YUNESKO-nun dəstəyi ilə üzv dövlətlərin fəaliyyəti ilə bağlı 2016-2017-ci illər üzrə iştirak proqramı çərçivəsində nəşr edilən, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikovanın müəllifi olduğu “Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından bədii tikmələr” adlı kitabın təqdimatı da keçirilib.

В Азербайджанском музее ковра проходит международная конференция «Декоративное искусство и интерьер»
В Азербайджанском музее ковра стартовала конференция «Декоративное искусство и интерьер» двух международных комитетов Международного Совета Музеев (ICOM): комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD) и комитета домов музеев и исторических зданий (DEMHIST). В работе конференции принимают участие представители из Азербайджана, Австрии, Италии, Португалии, Германии, Ливана, Нидерландов, Японии, США, Индии, Египта, Чехии, Грузии, а также Турции.
Конференция организована Министерством культуры Азербайджанской Республики, Национальным комитетом ICOM Азербайджан и Азербайджанским музеем ковра при поддержке Международного совета музеев ICOM, комитетов ICDAD и DEMHIST, Национального музея искусств Азербайджана и компании Az-Granata.
Заместитель министра культуры Севда Мамедалиева, выступившая на открытии конференции, пожелала успехов участникам конференции и будущей деятельности Национального комитета. Рассказав о работе музеев Азербайджана, замминистра отметила большое внимание и заботу, оказываемые государством данной сфере. За последние годы президент Ильхам Алиев подписал целый ряд распоряжений о развитии музейного дела. Кроме того, Севда Мамедалиева рассказала о новых музеях, недавно начавших свою деятельность, ремонтных работах, художественном оформлении, обновленных экспозициях. Замминистра отметила: «Данная конференция позволит ознакомиться с методами работы домов музеев нашей страны, новыми подходами в данной сфере и даст возможность укрепить связи с работниками зарубежных музеев. Я уверена, что на конференции будут иметь место полезные обсуждения и аналитика. Более того, будут разработаны новые проекты и выдвинуты эффективные предложения для дальнейшего сотрудничества»
Председатель Азербайджанского национального комитета (ICOM), доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова рассказала о деятельности комитета. Она отметила, что количество членов ICOM Азербайджан составляет 138 человек. Комитет объединяет 40 музеев и 20 организаций. Будучи общественной организацией, Национальный комитет объединяет музеи Азербайджана, деятелей искусства, а также лиц, непосредственно связанных с работой музеев. Председатель национального комитета отметила: «ICOM является лучшей платформой для общения, информации и обмена опытом. В рамках платформы ICOM были осуществлены международные и местные, в частности, образовательные проекты. Представители ICOM Азербайджан регулярно выступают с докладами на ежегодных конференциях международных обществ. За последние три года молодые представители Азербайджанского музея ковра, Национального музея искусств Азербайджана, Национального музея истории Азербайджана, Центра Гейдара Алиева, Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» принимали участие в тренингах, организованных ICOM в Китае, Грузии и Азербайджане».
Ширин Меликова рассказала и об основной цели Национального комитета, которая заключается в развитии музейного дела и укреплении культурных связей, а также обмене опытом между музеями разных стран. Кроме того, председатель национального комитета отметила роль музеев в жизни современного общества. Коснувшись деятельности Азербайджанского музея ковра, Ширин Меликова рассказала об истории его создания, о проектах, осуществленных в музее. Она отметила, что в минувшем году на ежегодной конференции в Тбилиси Азербайджанский музей ковра был удостоен премии «Лучший опыт» в области базы данных нематериального культурного наследия Международного комитета документации (CIDOC). Таким образом, опыт Азербайджанского музея ковра был представлен музеям мира в качестве образца.
Президент Международного совета музеев ICOM Суай Аксой, впервые посетившая нашу страну отметила, что Кавказский регион богат как географией, так и культурой и искусством. Более того, музеи играют важную роль в культурной, экономической и социальной жизни. «Деятельность ICOM имеет мощную духовную цель, которая заключается в налаживании и сохранении связей между народами. Музеи же являются незаменимым местом хранения глобального мирового наследия и помогают в понимании прошлого».
Президенты ICDAD и DEMHIST Хелена Кенигсмаркова и Эльса Родригес, а также другие участники особо отметили важность конференции и ее роль в обмене мнениями. Далее были заслушаны выступления участников.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги «Художественная вышивка из коллекции Азербайджанского музея ковра», изданная в рамках программы участия ЮНЕСКО 2016-2017 гг. Автором книги является директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова.