Bakı şəhərində “Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu keçiriləcək
Cari ilin oktyabr ayında Bakı şəhərində “Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu keçiriləcək. Simpoziumun təşkilatçıları – YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, MDB-nin iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu (МФГС) və Bakı Yunus Emre İnstitutunun dəstəyi ilə, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyidir. Bakıda 22 ölkədən sənətşünaslar, rəssamlar, moda sənayesi xadimləri toplanacaqlar.
Simpozium çərçivəsində "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun dəstəyi ilə keçə məhsullarından ibarət əl işləri yarmarkası təşkil olunacaq.Burada müxtəlif ölkələrdən bu sənət üzrə 12 məşhur sənətkar iştirak edəcəkdir.Onların sırasında Acap Bayriyeva (Türkmənistan), Aycan Bekkulova və Elmira Akpanova (Qazaxıstan), İrina Arsenyeva və Yuliya Orlova (Rusiya), Xarm Xarms (Hollandiya) var. Yarmarkada Azərbaycanı Zarina Əsədova, Günel Hüseynova, Yuliya Nalçabasmaz, Olqa Abbasova və İrina Denisova, həmçinin "Özelim" brendinin sahibi Məhbubə Məmmədova təmsil edəcək.
Yarmarkada keçədən hazırlanmış dəbli libasları, müxtəlif baş geyimləri və eyni materialdan zərif ayaqqabıları,eləcə də keçədən hazırlanmış çoxsaylı aksessuarlar - çantalar və mobil telefon qabları, şallar və şarflar, sancaqlar, muncuqlar və boyunbağıları görə və əldə edə bilərsiniz.Bununla yanaşı, sözsüz ki, keçədən yumşaq oyuncaqlar və müəllif kuklaları da olacaq.
Yarmarka 25-27 oktyabr tarixlərində saat 10.00-dan 17.00-dək İçərişəhərdə – Kiçik Qala küçəsindəki Dördbucaqlı qala meydanında (Sabir bağının arxası) üç gün davam edəcəkdir.Hər kəsi yarmarkada iştiraka, və keçə və fetrdən unikal müəllif məmulatlarını əldə etməyə dəvət edirik.

25-27 октября нынешнего года в Баку состоится III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» под названием «Войлочные перекрестки».
25-27 октября нынешнего года в Баку состоится III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» под названием «Войлочные перекрестки». Организаторы мероприятия – Министерство культуры Азербайджана и Азербайджанский музей ковра при поддержке Национальной комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО, Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС) и Бакинского Института Юнуса Эмре. В Баку съедутся искусствоведы, художники и деятели фэшн-индустрии из 22 стран мира.
В рамках симпозиума пройдет ярмарка, организованная при поддержке Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», на которой будут представлены изделия ручной работы из фетра и войлока. В ней примут участие 12 известных мастеров этого искусства из разных стран. Это Аджап Байриева (Туркменистан), Айжан Беккулова и Эльмира Акпанова (Казахстан), Ирина Арсеньева и Юлия Орлова (Россия), Харм Хармс (Нидерланды). Азербайджан на ярмарке будут представлять Зарина Асадова, Гюнель Гусейнова, Юлия Налчабасмаз, Ольга Аббасова и Ирина Денисова, а также Махбуба Мамедова, владелица бренда Ozelim.
На ярмарке можно будет увидеть и приобрести модную войлочную одежду, разнообразные головные уборы и нарядную обувь из того же материала, а также многочисленные аксессуары из фетра и войлока – дамские сумочки и чехлы для мобильных телефонов, шали и палантины, броши, бусы и колье. А также, конечно, мягкие игрушки и авторские куклы из фетра.
Ярмарка будет проходить в течение трех дней, 25–27 октября, с 10.00 до 17.00, на площади Дордбуджаглы гала (Dörd Bucaqlı Qala) по улице Кичик Гала в Ичеришехер, за сквером имени Сабира. Приглашаем всех желающих посетить ярмарку и приобрести уникальные авторские изделия ручной работы из войлока и фетра.