Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirilən beynəlxalq konfrans uğurla yekunlaşıb
Oktyabrın 10-12-də Azərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) iki beynəlxalq komitəsinin – Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD) və Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələrinin (DEMHIST) “Dekorativ sənət və interyer” adlı konfransı keçirilib.
Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM), o cümlədən ICDAD və DEMHIST-in, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsi, Azərbaycan Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, Bülbülün Memorial Muzeyi və “Az-Granata” şirkətinin dəstəyi ilə baş tutan konfransda Azərbaycan, Avstriya, İtaliya, Portuqaliya, Almaniya, Livan, Niderland, Yaponiya, ABŞ, Hindistan, Misir, Çexiya, Gürcüstan, Türkiyə olmaqla, 14 ölkədən 42 nümayəndə iştirak edib.
Konfransa qatılan bir sıra xarici ölkələrin nümayəndələri konfransın işini yüksək səviyyədə qiymətləndiriblər. Beynəlxalq Muzeylər Şurasının Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları beynəlxalq komitəsinin prezidenti Helena Koenigsmarkova konfransın çox yaxşı təşkil olunduğunu bildirərək deyib ki, xalça və tekstil mövzusu Bakıda bizim üçün bir ilk idi. “Konfrans çox maraqlı müzakirələrlə, çıxışlarla yadda qaldı”.
Ölkəmizə ilk dəfə səfər etdiyini deyən qonaq Azərbaycan haqqında yüksək təəssüratlarını dilə gətirib: “Hər şeydən əvvəl Bakıdakı müasir memarlığı bəyəndim. Faktiki olaraq, ilk günümüz muzeylərdə və İçəri Şəhərdə keçdi. Ölkəniz haqqında müsbət təəsüratlarlara sahibəm”, - deyə o, bildirib.
Heydər Əliyev Mərkəzinin və Azərbaycan Xalça Muzeyinin xüsusi memarlığı ilə seçilən binasına heyranlığını dilə gətirən qonaq vurğulayıb ki, əminliklə öz təcrübəmə əsasən deyə bilərəm ki, Xalça Muzeyi dünyanın ən müasir muzeylərinə aiddir. “Həmçinin, kolleksiyanın, ekspozisiyanın, elmi-tədqiqatın keyfiyyəti - bunların hamısı ideal muzeyin əsas göstəriciləridir. Xalça Muzeyi bununla kifayətlənmir, daim inkişaf edir, bu da, cox vacibdir. Xalça Muzeyi arzularımın muzeyidir. Mən bütün muzeylərə bu inkişaf yolunu keçməyi arzu edirəm” – deyə o, sözlərinə əlavə edib.
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının Tarixi ev muzeyləri beynəlxalq komitəsinin idarə heyətinin üzvü Yoshihiro Nakatani bildirib ki, o konfransa DEMHİSTin üzvü olaraq qatılıb. Qonaq deyib: “İnteryer haqqında bu qədər məruzəyə qulaq asmaq mənim üçün çox maraqlı idi. Biz ev-muzeylərin interyer həlli, interyer texnikaları və istifadəsi haqqında bir çox məqalələr eşitdik”.
Qonaq Azərbaycan Xalça Muzeyi, ümumiyyətlə, ölkəmiz haqqında təəssüratlarının yüksək olduğunu bildirib: “Xalça Muzeyində ekspozisiyaya, xalçaların nümayiş qaydasına heyran qaldım. Bizdə xalça olmasa da, tekstil nümunələrimiz var və bəzən tekstil sənətini gözəl nümayiş etdirmək çətindir. Amma sizin ekspozisiyanız sadə və gözəldir. Bakı və Azərbaycan haqqında təəssüratlarım çox müsbətdir. Bakıda Avropa şəhərlərinin ruhu var, yəni Milan, Paris və ya Venesiya kimi. Mən Yapon kimi, burada mənə tanış olan, bənzər bir Asiya ruhunu da hiss edirəm. Şəhəriniz iki ruhu da birləşdirir və bu, məndə müxtəlif hisslər yaradır” – deyə o, hisslərini ifadə edib.

В Азербайджанском музее ковра с успехом прошла международная конференция
10-12 октября в Азербайджанском музее ковра состоялась конференция «Декоративное искусство и интерьер» двух международных комитетов Международного Совета Музеев (ICOM): комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD) и комитета домов музеев и исторических зданий (DEMHIST). В работе конференции, которая была организована Министерством культуры Азербайджанской Республики, Национальным комитетом ICOM Азербайджан и Азербайджанским музеем ковра при поддержке Международного совета музеев ICOM, комитетов ICDAD и DEMHIST, Национального музея искусств Азербайджана и компании Az-Granata приняли участие 42 специалиста из 14 стран – Азербайджана, Австрии, Италии, Португалии, Германии, Ливана, Нидерландов, Японии, США, Индии, Египта, Чехии, Грузии, а также Турции.
Представители ряда зарубежных стран, участвовавших в конференции, высоко оценили работу конференции. Президент комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна Хелена Кенигсмаркова, отметив, что конференция прошла очень хорошо, добавила: «В Баку первоочередной для нас была тема ковров и текстиля. Конференция запомнилась очень интересными дискуссиями и выступлениями».
Подчеркнув, что впервые находится в нашей стране, гостья выразила свои впечатления об Азербайджане следующими словами: «Прежде всего мне понравилась современная архитектура в Баку. Фактически, первый день конференции мы целиком провели в музеях и в Ичеришехер. Все впечатления о вашей стране – исключительно положительные», - сказала она.
Выразив восхищение Центром Гейдара Алиева и особой архитектурой Музея ковра, гость отметила: она с уверенностью может сказать, исходя из собственного опыта, что Музей ковра относится к одним из самых современных музеев в мире. «Имеет значение также качество коллекции, экспозиции, научных исследований – это все важные показатели идеального музея. Музей ковра на этом не останавливается, а движется вперед, развивается - и это, в свою очередь, также очень важно. Музей ковра – музей моей мечты. Я всем музеям желаю пройти этот путь развития» - добавила она.
Член правления комитета домов музеев и исторических зданий Ёшихиро Накатани, отметив, что принимал участие в конференции в качестве члена комитета DEMHIST, заявил: «Мне было интересно послушать многочисленные доклады об интерьерных решениях домов-музеев, о техниках и использовании интерьерных приемов» - сказал он.
Гость, отозвавшись об Азербайджанском музее ковра и в целом о нашей стране очень высоко, выразил свое мнение следующими словами: «Меня чрезвычайно впечатлил способ демонстрации ковров в Азербайджанском музее ковра. Мы тоже располагаем образцами текстиля (правда, не коврами), и случается, что у нас возникают сложности с красивой демонстрацией текстильного искусства. Ваша же экспозиция проста и красива. Впечатления о Баку и Азербайджане у меня очень положительные. В Баку ощущается европейский дух – как, скажем, в Милане, Париже или Венеции. В то же время я, будучи японцем, улавливаю здесь и дыхание Азии. Ваш город совмещает оба эти направления, вызывая во мне множество ощущений».