Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyi dünya şöhrətli keçə ustalarının master-klasslarını təşkil edəcək.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyi 25-27 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək “Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri” mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili – naxışlar” simpoziumu çərçivəsində konfransda iştirak edəcək dünya şöhrətli keçə ustalarının master-klasslarını təşkil edəcək.
Keçədən dəbli və gözəl aksessuarların öz əllərinizlə hazırlanma qaydasını öyrənmək istəyirsiniz?
Sizi parça üzərində müxtəlif üsullardan istifadə edərək keçə məmulatlarının hazırlanması üzrə master-klasslarda iştirak etməyə dəvət edirik.
Yerlərin sayı ˗ hər bir ustad dərs üçün 8 nəfər.
Qeydiyyat üçün facebook mizə və ya əlaqə nömrəyə müraciyyət edin: (012) 497-20-57
“Osmanlı” türk keçə texnikası üzrə ustad dərs
Rəhbərlər - Mehmet və Teresa Girgiç
25-26 oktyabr (iki gün, saat 9:30-da)
“Osmanlı” texnikası parça (bir qayda olaraq ipək parça) üzərinə keçə ornamentinin tətbiqindən ibarətdir. Bu üzəri mürəkkəb, fakturalı səthli məmulatlar yaratmağa imkan yaradır. Bu halda məmulatın rəngi bəzək elemeti olaraq vurğulanmır, yalnız "bərabər şərtlərlə" fakturasını tamamlayır. Mehmet və Teresa Girgiç tərəfindən hazırlanan əsərlərin əsasında çox zaman Böyük İpək Yolunun ənənəvi tikmələrinə rast gəlinir. Ustad dərsində məhz onların yaradıcılığına xas olan bu növ işlər(əsərlər) hazırlanacaq.
“Kiyiz” keçə qırğız texnikası üzrə ustad dərs
Rəhbərlər - Ayday Asanqulova və Nurcamal Asanqulova
27 oktyabr (10:00-da)
Qonaqlara “BUKON” dizayn studiyasının keçə emalının üsulu nümayiş olunacaq. Rəssam-dizayner Ayday Asanqulovanın başçılıq etdiyi bu studiya gənc rəssam və tələbələri birləşdirir. Studiyanın vəzifələrindən biri, keçəçilərin beynəlxalq səviyyədə peşəkar və yaradıcı inkişafını təşviq etməkdir. Studiya ənənəvi qırğız texnikası olan “kiyiz”-ın ipək, yun və pambıq kimi materiallarla işləyərək, yeni səviyyəyə yüksəlməsinə nail olub. Master-klass zamanı ipək üzərində keçədən şərf hazırlanacaq.
Nano-keçə üzrə ustad dərs
Rəhbər - Selçuk Gürışık
Selçuk Gürışık Böyük Britaniyanın, ABŞ və Türkiyədənin müxtəlif universitetlərində mühazirələr oxuyur, həmçinin, əsərlərində ənənəvi Anadolu keçəsinin tətqiqi nəzəriyyəsi və təcrübəsini birləşdirərək, dəbli aksessuarların tərtibatçısı və istehsalçısı kimi tanınır. Selçuk & Ali brendi altında o, və onun iş ortağı Ali Alev təbii xammaldan - yun, ipək və kəşmirdən istifadə edirək nano-keçə (parça üzərində keçə) istehsal edirlər. Master-klass zamanı Selçuk Gürışık keçə emal üsullarını paylaşacaq.

Министерство культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанский музей ковра организует мастер-классы от всемирно известных мастеров по войлоку
Министерство культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанский музей ковра в рамках III Международного симпозиума «Общий язык тюркского мира – орнаменты» на тему «Войлочные перекрестки», который пройдет с 25 по 27 октября в Баку, организует мастер-классы от всемирно известных мастеров по войлоку, которые примут участие в конференции.
Хотите научиться делать своими руками модные и красивые аксессуары из фетра и войлока? Приглашаем вас к участию в мастер-классах по изготовлению войлочных изделий на ткани разными методами.
Количество мест – 8 человек на каждый мастер-класс.
Пишите нам в Facebook или звоните по номеру: (012) 497-20-57
Мастер-класс по турецкой технике войлока «Османлы»
Руководители – Мехмет Гиргич и Тереза Май-О’Брайан
25–26 октября (двухдневный, в 9.30 каждый день)
Техника «Османлы» сочетает в себе наложение войлочного орнамента на тканевую поверхность (как правило, на шелк). Это позволяет создавать изделия со сложной, фактурной поверхностью. Цвет как элемент отделки изделия в данном случае не выдвигается на первый план, а дополняет фактуру «на равных». В основу орнамента произведений Мехмета и Терезы Гиргич часто ложатся традиционные вышивки Великого Шелкового пути, творчески переработанные. Именно такое, характерное для их творчества произведение, будет создано во время мастер-класса.
Мастер-класс по киргизской технике войлока «Кийиз»
Руководители – Айдай Асангулова и Нурджамал Асангулова
27 октября (в 10.00)
Собравшимся будет продемонстрирован фирменный метод обработки войлока студии дизайна «BUKON». Эта студия, руководителем которой является художник-дизайнер Айдай Асангулова, объединила молодых художников и студентов. Одной из задач студии является продвижение профессионального и творческого роста фелтмейкеров на международном уровне. Студия подняла на новый уровень традиционную киргизскую технику изготовления войлока «кийиз», работая с такими материалами, как шелк, шерсть, хлопок. Во время мастер-класса будет изготовлен шарф способом валяния войлока на шелке.
Мастер-класс по нано-войлоку
Руководитель – Сельджук Гюришык
Сельджук Гюришык читает лекции в Великобритании, США и Турции в различных университетах, а также выступает в качестве дизайнера и производителя модных аксессуаров, соединяя в своей работе теорию и практику исследования традиционного анатолийского войлока. Под брэндом Selçuki & Ali он и его бизнес-партнер Али Алев производят изделия из нано-войлока (войлока на ткани), используя натуральное сырье – шерсть, шелк и кашемир ручной работы. Во время мастер-класса Сельджук Гюришык поделится фирменными способами обработки войлока.