25-27 oktyabr tarixlərində Bakıda "Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri" mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili ‒ naxışlar” Simpoziumu keçiriləcək.
Üç gün davam edəcək simpozium konfrans, tematik sərgilər, ustad dərsləri, moda nümayişi və satış yarmarkasından ibarət olacaq. Bu tədbirə 22 ölkədən 83 iştirakçı qatılacaq. Konfrans Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində keçiriləcək.
Təşkilatçılar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyidir. Bu tədbirin keçirilməsində maliyyə dəstəyini YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondu, və Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı filialı göstərir. Media dəstəyini AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxana, Day.az, trend.az, milli.az, Azernews xəbər portalları, “Felt Fashion” (Rusiya), “Carpet Collector” (Almaniya) və “FiltzFun” (Almaniya) jurnalları göstərir.
Simpozium çərçivəsində keçə sənəti nümunələrindən ibarət “Ənənəvi keçə sənəti” və “Keçə müasir incəsənətdə” sərgiləri təşkil olunacaq. Hər iki sərgidə Azərbaycanlı ustalarla yanaşı, türk, rus, qırğız, macar, isveç, amerikalı sənətkarların da əl işləri təqdim olunacaq.
Simpozium çərçivəsində keçə sənətində dünyaca məşhur türk və qırğız üstalarının ustad dərsləri təşkil olunacaq.
Bunlarla yanaşı, “Four Seasons Baku” otelində keçə sənətinin müasir modada tətbiq olunmasını əks etdirən moda nümayişi keçiriləcək. Burada Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Qırğızıstan və Qazaxıstandan gələn modelyerlər öz kolleksiyalarında keçə sənətindən bəhrələnərək bu texnikada hazırladıqları libasları təqdim edəcəklər.
Nəhayət, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində ‒ Bazar meydanında keçə sənət nümunələrindən ibarət üç günlük satış-yarmarkanın keçirilməsi nəzərdə tutulub.

25–27 октября в Баку состоится III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» под названием «Войлочные перекрестки».
Программа трехдневного симпозиума включает в себя конференцию, тематические выставки, мастер-классы, фэшн-шоу и ярмарки. Мероприятие соберет 83 участника из 22 стран. Конференция будет проходить на азербайджанском, английском, русском и турецком языках.
Симпозиум организован Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским музеем ковра при поддержке Национальной комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО, Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ (МФГС) и Бакинского Института Юнуса Эмре. Информационная поддержка – Центральная научная библиотека НАНА, Day.az, Trend.az, Milli.az, Azernews, журнал «Felt Fashion» (Россия), журнал «Carpet Collector» (Германия), журнал «FiltzFun» (Германия). В этих СМИ регулярно публикуются новости, связанные с симпозиумом.
В рамках симпозиума пройдут выставки «Традиционное искусство войлока» и «Войлок в современном искусстве». Наряду с работами азербайджанских мастеров, там будут представлены работы мастеров из Турции, России, Грузии, Кыргызстана, Швейцарии, Швеции, Венгрии и США.
В рамках симпозиума будут организованы мастер-классы всемирно известных турецких и кыргызских мастеров.
В отеле «Four Seasons Baku» состоится фэшн-шоу, отражающее использование войлочного искусства в современной моде. Здесь дизайнеры из Азербайджана, Турции, России, Кыргызстана и Казахстана представят коллекции одежды, на создание которых их вдохновило искусство войлока.
А на территории Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» пройдет трехдневная ярмарка войлочной продукции.