25-27 oktyabr tarixlərində Bakıda "Keçə sənətində kəsişmə nöqtələri" mövzusunda III Beynəlxalq “Türk dünyasının ortaq dili ‒ naxışlar” simpoziumu keçirildi.
Simpoziumun proqramı konfrans, tematik sərgilər, ustad dərsləri, moda nümayişi və satış yarmarkasından ibarət idi. Tədbirə 22 ölkədən 83 iştirakçı qatıldı.
Simpoziumun təşkilatçıları – YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, MDB-nin iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu (МФГС) və Yunus Əmrə İnstitutu Bakı Türk Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyidir. Media dəstəyini AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxana, Day.az, trend.az, milli.az, Azernews xəbər portalları, “Felt Fashion” (Rusiya), “Carpet Collector” (Almaniya) və “FiltzFun” (Almaniya) jurnalları göstərir. Onlar müntəzəm olaraq simpoziumla bağlı xəbərlər yayımlayır.
Simpoziumda Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində elmi konfrans təşkil olundu. "Keçə tarixindən", "Ənənələr və müasirlik" "Keçə geyim və interyerdə", “Muzey kolleksiyalarında keçə”, “Keçənin bədii və texniki xüsusiyyətləri”, “Keçə müasir incəsənətdə” və “Keçə moda dünyasında bir trend kimi” mövzular üzrə sessiyalar kecirildi. Oktyabrın 25-də Azərbaycan Xalça Muzeyində “Ənənəvi keçə sənəti” və “Keçə müasir incəsənətdə” sərgilərinin açılış mərasimi baş tutdu. Azərbaycanlı ustalarla yanaşı, türk, rus, qırğız, macar, isveç, amerikalı keçəçi-rəssamların da əl işləri təqdim olundu.
Simpozium çərçivəsində keçə sənətində dünyaca məşhur türk üstalarının ustad dərsləri təşkil edildi. Mehmet Girgiç və Teresa May-O'Brien tərəfindən "Osmanlı" texnikası üzrə ustad dərsləri iki gun ərzində davam etdi. Bununla yanaşı, oktyabrın 27-də Selçuk Gurişikın nuno-keçə üzrə ustad dərsləri də təşkil olundu.
Simpozium günləri ərzində Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan və digər ölkə ustalarının yaratdığı keçə sənət nümunələrindən ibarət üç günlük satış-yarmarkası keçirildi.
Yadda qalan tədbirlərdən biri “Four Seasons Baku” otelində keçə sənətinin müasir modada tətbiq olunmasını əks etdirən moda nümayişi oldu. Burada Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Qırğızıstan və Qazaxıstandan gələn 7 modelyer keçə sənətindən bəhrələnərək bu texnikada hazırladıqları libasları təqdim etdi. Moda nümayişi zamanı iştirakçı və qonaqlar üçün hədiyyələrlə dolu uduşlu loloteya keçirildi. Tədbirdə “Qaya” qrupu çıxış etdi.

С 25 по 27 октября в Баку проходит III Международный симпозиум «Общий язык тюркского мира – орнаменты» под названием «Войлочные перекрестки».
Его программа включает в себя конференцию, тематические выставки, мастер-классы, фэшн-шоу и ярмарки. Мероприятие собрало 83 участника из 22 стран.
Симпозиум организован Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским музеем ковра при поддержке Национальной комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО, Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ (МФГС) и Бакинского центра турецкой культуры Института (Фонда) Юнуса Эмре.
Информационная поддержка – Центральная научная библиотека НАНА, Day.az, Trend.az, Milli.az, Azernews, журнал «Felt Fashion» (Россия), журнал «Carpet Collector» (Германия), журнал «FiltzFun» (Германия). В этих СМИ регулярно публикуются новости, связанные с симпозиумом.
В рамках симпозиума была организована научная конференция, проходившая на четырех языках - азербайджанском, английском, русском и турецком. Участники конференции выступали в таких секциях, как «Из истории войлока», «Традиции и современность», «Войлок в одежде и интерьере», «Войлок в музейных коллекциях», «Художественные и технические особенности войлока», «Войлок в современном искусстве», «Войлок как модный тренд».
25 октября в Азербайджанском музее ковра были открыты выставки «Традиционное искусство войлока» и «Войлок в современном искусстве». Наряду с работами азербайджанских мастеров, там представлены работы мастеров из Турции, России, Грузии, Кыргызстана, Швейцарии, Швеции, Венгрии и США.
В рамках симпозиума были проведены мастер-классы всемирно известных турецких мастеров: двухдневный мастер-класс Мехмета Гиргича и Терезы Май-О’Брайан по турецкой технике войлока «Османлы» и состоявшийся 27 октября мастер-класс Сельджука Гюришыка по нуно-войлоку.
В дни симпозиума в Азербайджанском музее ковра прошла также трехдневная ярмарка, на которой были представлены работы мастеров по войлоку из Азербайджана и других стран.
Одним из наиболее ярких мероприятий в рамках симпозиума стало состоявшееся в отеле «Four Seasons Baku» фэшн-шоу, отражающее использование войлочного искусства в современной моде. 7 дизайнеров из Азербайджана, Турции, России, Кыргызстана и Казахстана представили коллекции одежды, на создание которых их вдохновило искусство войлока. Во время фэшн-шоу была проведена лотерея – розыгрыш призов для участников и гостей. На мероприятии выступила группа «Гая».