Beynəlxalq Muzeylər Şurasının prezidenti Suay Aksoy: “Nəinki Bakıda, bütün ölkənizdə mədəni səfərbərlik var və buna heyran oldum”
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) prezidenti Suay Aksoy Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya məktub ünvanlayıb. O, öz məktubunda oktyabrın 10-12-də Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirilmiş Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) iki beynəlxalq komitəsinin – Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD), Tarixi ev muzeyləri üzrə beynəlxalq komitələrinin (DEMHIST) “Dekorativ sənət və interyer” adlı konfransı haqqında xoş sözlərini ifadə edib.
Xalça Muzeyi tərəfindən ölkəmizə dəvətinə və buradakı qonaqpərvərliyə görə muzeyin direktoruna öz təşəkkürünü bildirən Suay Aksoy, həmçinin Azərbaycan muzeyləri və irsi haqqında dərin anlayışa sahib olmağına imkan yaratdığı üçün Şirin Məlikovaya təşəkkür edib.
“Mədəniyyət naziri, Heydər Əliyev Fondu, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq qoruğunun rəsmiləri və Bakını qlobal mədəniyyət mərkəzinə çevirməkdə əməyi olan insanlar ilə məhsuldar söhbətlərimin nəticəsində belə qənaətə gəldim ki, nəinki Bakıda, bütün ölkənizdə mövcud mədəni səfərbərlik var və buna heyran oldum” – deyə o, öz məktubunda vurğulayıb.
Ölkəmizdə müvafiq qurumların qabaqcıl texnologiyaları və təşkilati imkanları ilə təchiz olunmuş yeni konfrans zalları və incəsənət mərkəzlərinin yaddaşında olduqca müsbət bir iz qoyduğunu diqqətə çatdıran İCOM-un prezidenti bunu ICOM İcra Şurasına təqdim edəcəyi hesabatda da qeyd edəcəyini bildirib. “Bunlar Bakını əsas tədbirlər üçün potensial məkan kimi qiymətləndirməyə əsas verir. Muzeyinizdə və doğma Bakıda keçirilən "DEMHIST-ICDAD-2018" konfransının gözəl təşkili üçün təşəkkür edirəm” – deyə Suay Aksoy qeyd edib.

Президент Международного совета музеев Суай Аксой: «Я впечатлена культурной мобилизацией, которая наблюдается не только в Баку, но и по всей вашей стране»
Президент Международного совета музеев (ICOM) Суай Аксой направила письмо директору Азербайджанского музея ковра Ширин Меликовой. В своем письме она высоко оценила конференцию двух международных комитетов – Международного комитета музеев и коллекций декоративного искусства и дизайна (ICDAD) и Международного комитета домов-музеев и исторических зданий (DEMHIST) «Декоративное искусство и интерьер», которая состоялась 10–12 октября 2018 года в Азербайджанском музее ковра.
Выразив благодарность Азербайджанскому музею ковра за приглашение и гостеприимство, Суай Аксой также поблагодарила Ширин Меликову за предоставленную возможность приобрести всестороннее представление о музеях и культурном наследии Азербайджана.
«По итогам моих плодотворных бесед с министром культуры, руководством Фонда Гейдара Алиева, Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и людьми, которые способствовали превращению Баку в глобальный культурный центр, я впечатлена культурной мобилизацией, которая наблюдается не только в Баку, но и по всей вашей стране», - отметила она в своем письме.
Отметив, что в нашей стране имеются новейшие конференц-залы и арт-центры, оснащенные передовыми технологиями и обладающие широкими организационными возможностями, президент ICOM добавила, что обязательно упомянет это в своем отчете, который представит Исполнительному совету ICOM.
«Это дает основание рассматривать Баку как потенциальное пространство для важнейших мероприятий. Спасибо за отличную организацию конференции «DEMHIST-ICDAD-2018» в вашем музее и родном городе Баку», - сказала Суай Аксой.