Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın milli mədəni irsi və YUNESKO”, “Lətif Kərimov – sənətə həsr olunmuş həyat” adlı tədbir keçirilib
Noyabrın 16-da Azərbaycan Xalça Muzeyində "Azərbaycan xalça" sənətinin YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına salındığı tarixə və Xalq rəssamı, professor Lətif Kərimovun ad gününə həsr olunmuş “Azərbaycanın milli mədəni irsi və YUNESKO”, “Lətif Kərimov – Sənətə həsr olunmuş həyat” adlı tədbir keçirilib. Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşları 16 noyabr Xalq rəssamı, professor L.Kərimovun doğum günü münasibətilə Fəxri Xiyabanda onun məzarüstü abidəsini və Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarüstü kompleksini ziyarət ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin Şuşa filialının müdiri Əlisəfa Nuriyev bildirib ki, bəşəri sənətlər içərisində özünəməxsusluğu ilə seçilən və xalqımızı dünyada şərəflə tərənnüm edən sənətlərdən biri də xalça sənətidir. Azərbaycan xalçası və xalça sənəti 2010-cu il 15-19 noyabr tarixlərində Keniya Respublikasının Nayrobi şəhərində keçirilən UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin V sessiyasında Azərbaycan Respublikasının birinci Vitse Prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və səyi ilə YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilib. “Xalqımızın yaratdığı sənət incilərinin UNESCO-nun xəttilə təbliğ edilməsi milli dəyərlərimizdən qaynaqlanan və pozitiv xüsusiyyətlərimizi əks etdirən müsbət imicimizi formalaşdırır, beynəlxalq miqyasda bizə dəyər qazandırır. Bütün bunlar dövlətimizin mədəniyyətimizə verdiyi dəyəri ifadə etməklə yanaşı, həm də dünya miqyasında milli mədəni maraqlarımızı əks etdirən bəşəri məqsədlərə xidmət edir və milli-mənəvi dəyərlərimizin dünyaya inteqrasiyasına geniş yol açır” – deyə Ə. Nuriyev vurğulayıb.
Muzeyinin Şuşa filialının müdiri bildirib ki, bu gün doğum günü qeyd edilən, çoxşaxəli fəaliyyəti və fenomenal xüsusiyyətləri ilə müasirlərindən seçilən Lətif Kərimov milli xalçaçılıq sənətinə və ümumilikdə bütün bəşəriyyətə töhfə etdiyi əsrarəngiz xalça əsərləri və çox dəyərli elmi araşdırmaları ilə məşhurdur. O, yorulmaz fəaliyyəti və zəngin yaradıcılığı ilə Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənəti sahəsində yeni cığırlar açmış, xalça sənətinin incəliklərini öyrənərək və təməlini qoyduğu elmi əsaslarla təsdiqləyərək, özündən sonrakı nəsillərə miras saxlamışdır. Lətif Kərimov bir müddət Azərbaycan radiosunun Fars bölməsində diktor kimi çalışsa da, daim yaradıcılıqla məşğul olmuşdur. O, uzun illər “Azərxalçaittifaq” müəssisəsində Bədii Yaradıcılıq qrupuna rəhbərlik etmiş və müəssisədə milli naxışlara mənsub xalçalarla yanaşı, həm də çoxsaylı yeni süjetli və portret xalçaların yaradılmasının təşəbbüskarı və əsas müəllifi olmuşdur. İlmələrin sehrində yetişmiş sənətkar bu illərdə bir-birinin ardınca xalça naxışlarından istifadə edərək, yüksək professionallıqla yaradıcılığındakı hiss və duyğularını rəng çalarları və sirli-sehirli ilmələr vasitəsilə canlandırmışdır. 1967-ci ildən etibarən fəaliyyətdə olan və dünyada analoqu olmayan Azərbaycan Xalça Muzeyi də məhz bu sənət fatehinin təşəbbüsü ilə yaradılmışdır.
Tədbirdə sənətkarın ailə üzvü A. Səfərov, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət Xadimi, Sənətşunaslıq üzrə Elmlər Doktoru, Professor K. Əliyeva, dahi sənətkarın tələbələri, Xalq rəssamları - A. Hüseynov və E. Mikayılzadə Lətif Kərimovla bağlı xatirələrini söyləyiblər və bu tədbirin xalqımızın yaratdığı sənət incilərinin UNESCO-nun xəttilə təbliğ edilməsi və görkəmli xalq rəssamının tətbiqi sənət sahəsindəki yorulmaz fəaliyyəti və zəngin
çeşidli yaradıcılığı barədə məlumatların geniş kütləyə, xüsusilə də gənc nəslə hədəfləndiyini qeyd ediblər.
Tədbirdə Lətif Kərimov haqqında lentə alınmış qısa telefilm nümayiş edilib, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, əməkdar artist A. Şuşalı, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının Xor Kopellasının artisti M. Cabbarovanın ifasında və Xəzər Universitetinin professoru Z. Sadıqovanın müşayiəti ilə musiqi çələngi təqdim olunub. Tədbirin sonunda muzeyin ekspozisiyasında Lətif Kərimova həsr olunmuş guşə tədbir iştirakçıları tərəfindən ziyarət edilib.

В Азербайджанском музее ковра прошло мероприятие под названием «Национальное наследие Азербайджана и ЮНЕСКО», «Лятиф Керимов. Жизнь, посвященная искусству»
16 ноября в Азербайджанском музее ковра состоялось мероприятие под названием «Национальное наследие Азербайджана и ЮНЕСКО», «Лятиф Керимов. Жизнь, посвященная искусству», приуроченное к дате включения искусства ковроткачества Азербайджана в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО и дню рождению народного художника, профессора Лятифа Керимова. Сотрудники Азербайджанского музея ковра посетили в Аллее почетного захоронения могилу народного художника, профессора Л.Керимова и могилу общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступая на мероприятии, глава Шушинского филиала музея Алисафа Нуриев отметил, что искусство ковроткачества, отличающееся своей оригинальностью, прославляет наш народ во всем мире. 15–19 ноября 2010 года на 5-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по культурному наследию, состоявшейся в Найроби (Кения), по инициативе и благодаря усилиям Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой Азербайджанский ковер и ковровое искусство были включены в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. «Поощрение шедевров искусства нашего народа со стороны ЮНЕСКО создает позитивный образ наших национальных ценностей и отражает наши положительные качества, придавая нам ценность на международном уровне. Все это наряду со значимостью, придаваемой нашим государством отечественной культуре, служит общечеловеческим целям, отражающим наши национальные культурные интересы во всем мире, и ведет к интеграции наших национальных и духовных ценностей в мировую культуру», - подчеркнул А.Нуриев.
Как отметил глава Шушинского филиала Азербайджанского музея ковра, Лятиф Керимов, выделявшийся среди современников своим многогранным талантом и феноменальными способностями, приобрел известность как автор необычных ковровых композиций и ценных научных исследований, ставших вкладом не только в национальное ковровое искусство, но и в мировую культуру. Своей неустанной деятельностью и разносторонним творчеством он открыл новые направления в азербайджанском декоративно-прикладном искусстве, а также, детально исследовав нюансы отечественного коврового искусства, заложил научную основу его изучения, которую и оставил в наследство будущим поколениям.
Лятиф Керимов все свое время посвящал творчеству, даже еще когда работал диктором фарсидского отдела азербайджанского радио. Затем он на протяжении долгих лет возглавлял художественно-творческую группу предприятия «Азерхалчаиттифаг», где по его инициативе, наряду с коврами с национальным орнаментом, разрабатывались многочисленные новые композиции, сюжетные и портретные, автором большинства которых был он сам. Там этот мастер, с детства познавший волшебство ковровых узелков, с высоким профессионализмом использовал ковровые орнаменты и оттенки нитей для воплощения в жизнь своих творческих чувств и эмоций. А в 1967 году по инициативе
этого первопроходца в сфере коврового искусства был основан Азербайджанский музей ковра, не имевший на момент создания аналогов в мире.
Воспоминаниями о Лятифе Керимове поделились член семьи художника А.Сафаров, заслуженный деятель искусств Азербайджанской Республики, доктор искусствоведения, профессор К.Алиева, бывшие студенты великого мастера – народные художники А.Гусейнов и Э.Микаилзаде. Они отметили, что данное мероприятие, рассказывающее о продвижении жемчужин отечественного искусства по линии ЮНЕСКО, а также о неутомимой и многогранной деятельности известного художника в области декоративно-прикладного искусства, нацелено на широкую аудиторию, в особенности на молодое поколение.
На мероприятии был показан видеоролик о Лятифе Керимове и представлена музыкальная программа с участием доцента Азербайджанской национальной консерватории, заслуженного артиста А.Шушалы и исполнительницы хоровой капеллы Азербайджанской государственной академической филармонии М.Джаббаровой в сопровождении профессора университета «Хазар» З.Садыговой. В завершение мероприятия его участники посетили уголок музейной экспозиции, посвященный Лятифу Керимову.