Azərbaycan Xalça Muzeyində kəlağayı sənətinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan kəlağayı sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir çərçivəsində kəlağayı sənətinə həsr olunmuş sərginin açılışı olub. Tədbirlər BP və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə layihəsi olan “Kəlağayı” kitabının təqdimatı çərçivəsində həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirib ki, Azərbaycan Xalça Muzeyinin “Tikmə, geyim, parça” kolleksiyasında müxtəlif bölgələrdə istehsal olunmuş kəlagayılar saxlanılır. Bunlar XIX-XX əsrlərə aid olan Qarabağ, Şəki və Basqal kəlağayılarıdır. Ölkəmizdə milli dəyərlərimizin qorunmasına dövlət səviyyəsində göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan söz açan Şirin Məlikova kəlağayı sənətinin inkişafının diqqət mərkəzində olduğunu deyib. Kəlağayı sənəti, onun mahiyyəti, dünya miqyasında tanıdılması üçün dövlətimiz tərəfindən atılan addımlara diqqət çəkən muzeyin direktoru deyib ki, Heydər Əliyev Fondunun bu qədim ənənəvi sənətimizin dünyada daha da çox təbliğ və təqdim edilməsində rolu misilsizdir. “Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti nəticəsində kəlağayı sənətinin Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlər sistemində və adət-ənənələrimizdə ən mühüm mədəniyyət nümunələrindən biri olduğu beynəlxalq səviyyədə öz təsdiqini tapıb. Belə ki, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 2014-cü il noyabrın 26-da keçirilən iclasında Birinci Vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın səyi nəticəsində Azərbaycan kəlağayı sənəti “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib” – deyə Şirin Məlikova vurğulayıb.
Sərgidə Xalça Muzeyinin kolleksiyasından 14 müxtəlif kompozisiyaya malik incə və zərif kəlağayıların yeni təqdimat formasında nümayiş etdirildiyini bildirən Şirin Məlikova deyib ki, Azərbaycan qadınlarının gözəllik simvolu hesab olunan, yüz illərdən bəri qorunub saxlanan və ənənəvi baş örtüyü olan kəlağayı təkraredilməz zərifliyə malikdir. “Bununla yanaşı, kəlağayı Azərbaycan qadınları üçün təkcə baş örtüyü kimi deyil, dərin fəlsəfi mənaya malik unikal sənət nümunəsi olaraq qəbul olunur” – deyə o, qeyd edib.

В Азербайджанском музее ковра состоялось мероприятие, посвященное искусству келагаи
В Азербайджанском музее ковра состоялось мероприятие, посвященное включению азербайджанского искусства келагаи в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. В рамках мероприятия состоялось открытие выставки, посвященное искусству келагаи. Мероприятия было реализовано в рамках презентации книги «Келагаи», которая является совместным проектом Министерства культуры Азербайджанской Республики, BP и Expo Org.
Директор музея, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что в коллекции Азербайджанского музея ковра «Вышивка, одежда, ткань» хранятся келагаи, произведенные в различных регионах Азербайджана. Это карабахские, шекинские и баскальские келагаи, относящиеся к XIX–XX векам.
Говоря о высоком уровне внимания и заботы, проявляемом на государственном уровне к защите национальных ценностей в нашей стране, Ширин Меликова подчеркнула, что развитие искусства келагаи находится в центре внимания. Говоря о важности мер, предпринимаемых нашим государством по отношению к искусству келагаи, о его значимости и популяризации на международном уровне, она отметила незаменимую роль Фонда Гейдара Алиева в продвижении этого древнего традиционного вида искусства и его представлении на мировом уровне.
«Благодаря многогранной деятельности Фонда Гейдара Алиева искусство келагаи было подтверждено на международном уровне в качестве одного из важнейших культурных примеров в системе национально-традиционных ценностей азербайджанского народа. На заседании Межправительственного комитета по нематериальному и культурному наследию ЮНЕСКО, состоявшемся 26 ноября 2014 года, азербайджанское искусство келагаи по инициативе и благодаря усилиям Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО под названием «Символизм и традиционное искусство келагаи», - отметила Ширин Меликова.
Сообщив, что на выставке демонстрируются изысканные келагаи из коллекции музея ковра с 14 различными композициями, представленные в новой презентационной форме, директор музея подчеркнула, что келагаи – традиционный головной убор, известный на протяжении столетий – является символом красоты азербайджанских женщин и обладает неповторимой элегантностью.