Azərbaycan Xalça Muzeyində kəlağayı sənətinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan kəlağayı sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir çərçivəsində kəlağayı sənətinə həsr olunmuş sərginin açılışı olub. Tədbirlər BP və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə layihəsi olan “Kəlağayı” kitabının təqdimatı çərçivəsində həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirib ki, Azərbaycan Xalça Muzeyinin “Tikmə, geyim, parça” kolleksiyasında müxtəlif bölgələrdə istehsal olunmuş kəlagayılar saxlanılır. Bunlar XIX-XX əsrlərə aid olan Qarabağ, Şəki və Basqal kəlağayılarıdır. Ölkəmizdə milli dəyərlərimizin qorunmasına dövlət səviyyəsində göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan söz açan Şirin Məlikova kəlağayı sənətinin inkişafının diqqət mərkəzində olduğunu deyib. Kəlağayı sənəti, onun mahiyyəti, dünya miqyasında tanıdılması üçün dövlətimiz tərəfindən atılan addımlara diqqət çəkən muzeyin direktoru deyib ki, Heydər Əliyev Fondunun bu qədim ənənəvi sənətimizin dünyada daha da çox təbliğ və təqdim edilməsində rolu misilsizdir. “Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti nəticəsində kəlağayı sənətinin Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlər sistemində və adət-ənənələrimizdə ən mühüm mədəniyyət nümunələrindən biri olduğu beynəlxalq səviyyədə öz təsdiqini tapıb. Belə ki, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 2014-cü il noyabrın 26-da keçirilən iclasında Birinci Vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın səyi nəticəsində Azərbaycan kəlağayı sənəti “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib” – deyə Şirin Məlikova vurğulayıb.
Sərgidə Xalça Muzeyinin kolleksiyasından 14 müxtəlif kompozisiyaya malik incə və zərif kəlağayıların yeni təqdimat formasında nümayiş etdirildiyini bildirən Şirin Məlikova deyib ki, Azərbaycan qadınlarının gözəllik simvolu hesab olunan, yüz illərdən bəri qorunub saxlanan və ənənəvi baş örtüyü olan kəlağayı təkraredilməz zərifliyə malikdir. “Bununla yanaşı, kəlağayı Azərbaycan qadınları üçün təkcə baş örtüyü kimi deyil, dərin fəlsəfi mənaya malik unikal sənət nümunəsi olaraq qəbul olunur” – deyə o, qeyd edib.

Kelaghayi Art at the Azerbaijan Carpet Museum
An event dedicated to the inclusion of Traditional Art and Symbolism of Kelaghayi within UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity was held at the Azerbaijan Carpet Museum. The event included the opening of an exhibition dedicated to the kelaghayi art. The event was implemented as part of the Kelaghayi book presentation, a joint project of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, BP and Expo Org.
Dr Shirin Melikova, Museum Director, noted that kelaghayi, produced in various regions of Azerbaijan, are stored in the collection 'Embroidery, Clothing, Fabric' of the Azerbaijan Carpet Museum. These are the Karabakh, Sheki and Baskal 19th-20th-centuries kelaghayi.
Speaking about the special care shown at the state level to the protection of national values in our country, Shirin Melikova stressed out that the development of kelaghayi art is the focus of attention. Emphasizing the importance of the measures taken by our state in relation to the kelaghayi art, its significance and popularization at the international level, she mentioned the indispensable role of the Heydar Aliyev Foundation in this ancient traditional art’s globally promotion and presentation.
“Thanks to the multifaceted activities of the Heydar Aliyev Foundation, the kelaghayi art has been affirmed at the international level as one of the most important cultural samples in the system of national-traditional values of the Azerbaijani people. At the meeting of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, held on November 26, 2014, on the initiative and thanks to the efforts of Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, was included within the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage entitled “Traditional Art and Symbolism of Kelaghayi,” said Shirin Melikova.
Museum director informed that the exhibition displays exquisite kelaghayi with 14 different compositions from the Azerbaijan Carpet Museum’s collection. She added that kelaghayi, a traditional headdress known for centuries, is a symbol of Azerbaijani women’s beauty and has a unique elegance.