Bakıda “Türkmənistan əl işi xalçaları, milli zərgərlik məmulatları və tekstil məhsulları” adlı sərgi açılacaq
Türkmənistan və Azərbaycan arasında mədəni-humanitar sahədə əməkdaşlığın, iki qardaş xalq arasında qarşılıqlı mədəni mübadilənin genişləndirilməsi və fəallaşdırılması çərçivəsində, habelə yüksək səviyyədə əldə edilmiş razılaşmaların yerinə yetirilməsi məqsədi ilə fevralın 15-dən 18-dək Azərbaycan Xalça Muzeyində əl işi olan türkmən xalçalarının, Türkmənistan milli zərgərlik məmulatları və toxuculuq sənayesi məhsullarının sərgisi keçiriləcək. Sərgi Türkmənistan Toxuculuq Sənayesi Nazirliyinin və Azərbaycan Xalça Muzeyinin dəstəyi, Türkmənistanın Bakıdakı səfirliyinin və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək.
Sərgidə xalis yundan toxunmuş əl işi olan müxtəlif rəngli və müxtəlif naxışlı xovlu xalçalar təqdim ediləcək. Türkmən xalçalarının bənzərsiz gözəlliyi və uzunömürlülüyü onların əsas fərqləndirici xüsusiyyətidir. Türkmənlərin çoxəsrlik tarixə malik olan xalçaçılıq sənəti mükəmməl səviyyəyə çatıb. Türkmən xalçalarındakı naxışlar türkmən xalqının yaranma tarixini, onun fəlsəfəsini və dünyagörüşünü əks etdirir.
Sərgidə Türkmənistanda istehsal edilən geniş çeşidli toxuculuq məhsulları da nümayiş etdiriləcək. Sərgiyə gələnlər Türkmənistanın yüksək keyfiyyətli toxuculuq məhsulları – müxtəlif parça növlərindən yataq dəstləri, trikotaj məmulatları, cins parçadan hazırlanmış nümunələr, milli keteni, gülməxmər və ştapel parça növləri ilə tanış ola biləcəklər. Burada nümayiş etdiriləcək bütün toxuculuq məhsulları Türkmənistanda istehsal edilən pambıq və ipəkdən hazırlanıb. Qeyd etmək lazımdır ki, türkmən xalçalarına və toxuculuq məhsullarına dünya bazarında böyük tələbat var.
Sərginin kiçik bir hissəsi əl işi olan milli zərgərlik məmulatlarına ayrılmışdır. Zərgərlik məmulatları türkmənlərin milli mədəniyyətinin mühüm tərkib hissəsidir. Xalq sənətkarları tərəfindən hazırlanan nadir bəzək əşyalarının yüzə yaxın növü bütün dünyada məşhurdur. Bu məmulatların səciyyəvi cəhəti ondan ibarətdir ki, simmetrik formalar və səlis ornament xətləri son dərəcə uğurlu şəkildə bir-birini tamamlayır. Qədim zamanlardan bəri insanlara xoşbəxtlik, sağlamlıq və firavanlıq gətirən daş hesab edilən əqiq qaşlar bu məmulatlara xüsusi kolorit bəxş edir.
Bəzək əşyaları kolleksiyasının tərkibinə istehsal üsulu tarixin dərinliyinə gedib çıxan sancaq, bilərzik, sırğa və üzüklər daxildir.
İçərisində sərgi eksponatlarının da nümayiş olunacağı “Ak oy” adlı xüsusi olaraq quraşdırılmış türkmən alaçığı sərgiyə milli kolorit bəxş edəcək.
Türkmənistanın Toxuculuq Sənayesi Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyi Bakının bütün sakinləri və qonaqlarını türkmən xalqının zəngin mədəni irsi ilə əyani surətdə tanış olmaq üçün əllə toxunan türkmən xalçaları, milli zərgərlik əşyaları və Türkmənistanın tekstil sənayəsi məhsullarından ibarət sərgiyə dəvət edir.

В Баку откроется выставка «Ковры ручной работы, национальные ювелирные украшения и продукция текстильной промышленности Туркменистана»
В рамках расширения и активизации сотрудничества между Туркменистаном и Азербайджанской Республикой в культурно-гуманитарной сфере и культурного взаимообмена между двумя братскими народами, а также в целях выполнения достигнутых договоренностей на высшем уровне, с 15 по 18 февраля 2019 года в Баку, в Азербайджанском музее ковра, состоится выставка туркменских ковров ручной работы, национальных ювелирных украшений и продукции текстильной промышленности Туркменистана. Выставка организована Министерством текстильной промышленности Туркменистана совместно с Азербайджанским музеем ковра при организационной поддержке Посольства Туркменистана в Баку и Министерства культуры Азербайджанской Республики.
На выставке будут представлены туркменские чистошерстяные ворсовые ковры ручной работы различных узоров и расцветок. Отличительной особенностью туркменских ковров является изумительная красота и долговечность, которые заложены в традициях ковроткачества. За многовековую историю своего существования ковровое искусство туркменов достигло высокого совершенства художественной выразительности узоров. В узорах туркменских ковров заложена история происхождения туркменского народа, его философия и мировоззрение.
Широкий ассортимент производимой в Туркменистане текстильной продукции также будет представлен на выставке. Посетители выставки смогут ознакомиться с такой высококачественной текстильной продукцией Туркменистана, как постельное белье из различных видов ткани, трикотажные и махровые изделия, джинсовая продукция, национальная ткань «кетени», панбархат и штапельные ткани. Вся представленная на выставке текстильная продукция изготовлена из стопроцентно натурального хлопка и стопроцентно натурального шелка, произведенных в Туркменистане. Следует отметить, что туркменские ковры и текстильные изделия пользуются широкой популярностью и большим спросом на мировом рынке.
В одном из разделов экспозиции представлены национальные ювелирные украшений ручной работы. Туркменские ювелирные изделия – важная составная часть национальной культуры. Выполненные народными мастерами уникальные женские украшения имеют почти сотню разновидностей и широко известны во всем мире. Следует отметить, что для этих изделий характерны основательность, сочетание четкой симметричности форм с плавными линиями орнамента. Особый колорит им придают вставки из сердолика, издревле считающегося камнем,
приносящим счастье, здоровье, благополучие. В состав коллекции украшений входят такие изделия, как тумар (брошь), билезик (браслет), серьги, кольца, способ изготовления которых также уходит глубоко в историю.
Национальный колорит выставке придаст туркменская юрта под названием «Ак ой» внутри которой также будут представлены экспонаты выставки.
Министерство текстильной промышленности Туркменистана и Азербайджанский музей ковра приглашает всех жителей и гостей города Баку посетить выставку туркменских ковров ручной работы, национальных ювелирных украшений и продукции текстильной промышленности Туркменистана и воочию ознакомиться с богатым культурным наследием туркменского народа