İngilis və dünya ədəbiyyatının dahi nümayəndəsi Şekspirin 450-ci ildönümünə həsr olunmuş “Şekspir xalçası” müsabiqəsinin üç qalibinin eskizi əsasında toxunmuş xalçalar Azərbaycan Xalça Muzeyində sərgilənməkdədir.
İngilis və dünya ədəbiyyatının dahi nümayəndəsi Şekspirin 450-ci ildönümünə həsr olunmuş “Şekspir xalçası” müsabiqəsinin üç qalibinin eskizi əsasında toxunmuş xalçalar Azərbaycan Xalça Muzeyində sərgilənməkdədir. Müsabiqə 2016-cı ildə British Council Azərbaycanın təşkilatçılığı, Azərbaycan Xalça Muzeyi və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dəstəyi ilə təşkil olunmuşdur.
Müsabiqənin qalibləri – Telman Şıxıyev (qran-pri), Aydan Sadıxbəyli (münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı) və Sürayyə Muğanlı (müsabiqənin ümumi kateqoriya üzrə qalibi). Xalçalar qaliblərin eskizləri əsasında Fatimat Ağamirzəyevanın Qubadakı xalça emalatxanasında toxunublar.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Azərbaycanın ölkə üzrə direktoru Samr Şax, Böyük Britaniyanın Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson xalçaların təqdimat mərasimində çıxış etdilər. Daha sonra qonaqlar fevral ayının əvvəlindən Xalça Muzeyinin ekspozisiyasında təqdim olunan “Tarixə və ənənəyə toxunuş” sərgisi ilə tanış oldular.
“Şekspir xalçası” müsabiqəsi qaliblərinin eskizi əsasında toxunmuş xalçaların təqdimatı 20 fevral keçirilib. Xalçalar bir ay ərzində muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunacaqlar.

В Азербайджанском музее ковра экспонируются три ковра, сотканные по эскизам – победителям конкурса «Шекспир в коврах», посвященного 450-летию со дня рождения этого светила английской и мировой литературы.
В Азербайджанском музее ковра экспонируются три ковра, сотканные по эскизам – победителям конкурса «Шекспир в коврах», посвященного 450-летию со дня рождения этого светила английской и мировой литературы. Конкурс был объявлен в 2016 году представительством British Council в Азербайджане при поддержке Азербайджанского музея ковра и Азербайджанской государственной академии художеств.
Финалистами конкурса стали Тельман Шихиев (абсолютный победитель), Айдан Садыхбейли (спецприз от жюри) и Сурая Муганлы (победитель в общей категории). Шерстяные ковры по эскизам трех победителей были сотканы в Губе, в мастерской Фатимат Агамирзоевой.
На презентации выступили министр культуры Азербайджана Абульфас Гараев, директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова, директор представительства British Council в Азербайджане Самр Шах, торговый посланник премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронесса Эмма Николсон и другие. Гости осмотрели также особую экспозицию для слабовидящих, открытую в начале текущего месяца в Азербайджанском музее ковра.
Презентация работ по эскизам победителей конкурса «Шекспир в коврах» состоялась 20 февраля. Затем эти произведения будут демонстрироваться в постоянной экспозиции музея в течение месяца.