“Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi
İyulun 2-də YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərgi təşkil olunub.
Dünya şöhrətli Luvr Muzeyinin kolleksiyasında saxlanılan üç nadir xalça ilk dəfə olaraq Bakıda nümayiş etdirilir.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev sərginin açılışında çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə Luvr Muzeyi arasındakı əlaqələr yüksək səviyyədə inkişaf edir. Luvr və dünyanın digər muzeylərindəki eksponatların sırasında Azərbaycanla bağlı kifayət qədər çoxlu əşyalar nümayiş etdirilir. “Biz, həmçinin ona görə sevinirik ki, Luvr kimi muzeydə Azərbaycan xalqına aid olan bu xalçaların saxlanılması faktı mövcuddur. Mərasimə gələn nüfuzlu qonaqlar bunu görməklə həm də zəngin mədəniyyətimizin şahidi olurlar”, - deyə Azərbaycan Mədəniyyət naziri əlavə edib.
Tədbirdə çıxış edən Fransanın Azərbaycandakı səfiri Orelia Buşez bildirib ki, bu sərgi hər iki dövlət arasında əməkdaşlığın inkişafının göstəricisidir. Luvr və Azərbaycan Xalça Muzeyi arasında olan əhəmiyyətlitədbir hamı üçün çox maraqlıdır və bu gün qeyri-adi xalçaları kəşf edirik. Bu tədbir Parislə Bakı arasında olan münasibətləri nümayiş etdirir.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq, YUNESKO və Azərbaycan Xalça Muzeyi arasında olan mövcud əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi əhəmiyyətli layihələrdən söz açmışdır. O, bugünkü tədbirin Luvr Muzeyi ilə ilk birgə layihə olduğu və sərgidə XVIII əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid nadir Azərbaycan xalçalarının nümayiş olunması haqqında məlumat verdi. Layihə “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycan Xalça Muzeyinin töhfəsidir.
Sərgi Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Luvr Muzeyi, Azərbaycanda Fransa İnstitutu və “SILK WAY WEST AIRLINES”-ın təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Tədbirdə dövlət və mədəniyyət xadimləri, ölkəmizdə akkreditə olan diplomatik korpusun və YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının nümayəndələri iştirak etdilər.

The Exhibition Azerbaijan Heritage in Louvre Museum
The 43rd Session of the World Heritage Committee in Baku is a significant event for the cultural life of our country. This distinguished event and establishing high-level cooperation between Azerbaijan and UNESCO has resulted due to the intense and multifaceted activities of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice President Mehriban Aliyeva. The development of Azerbaijan-France relations and the creation of the Islamic Art Department in the Louvre Museum in 2012 started a new chapter in the history of both countries cooperation.
Significant measures are being taken in our country to protect and promote cultural heritage samples inscribed within the UNESCO List. The inclusion of Traditional Azerbaijani Carpet Weaving Art and Kelaghai Art within the Representative List of Intangible Cultural Heritage, as well as the construction of the Azerbaijan Carpet Museum’s new building, is of special importance to us and are a prime example of cooperation between Azerbaijan and UNESCO.
The opening ceremony of the exhibition Azerbaijan Heritage in Louvre Museum within the framework of the 43rd Session cultural program created unforgettable impressions and took guests on a short journey into the spectacular world of Azerbaijani carpets. The Session participants, representatives of the Ministry of Culture, ambassadors, prominent representatives of science and culture, art and business, and the diplomatic corps were among our distinguished guest. Here, for the first time in our cultural history, late 18th – early 20th-centuries carpets from the Louvre Museum collection were presented to the audience.
Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Carpet Museum, Embassy of France in the Republic of Azerbaijan, Louvre Museum, French Institute in Azerbaijan, and Silk Way West Airlines are the exhibition organizers.
This exhibition in Baku marks the beginning of cooperation between the two museums, which will strengthen these ties and serve as an impetus for large-scale projects representing samples of national heritage preserved in both art centers. This project is the Azerbaijan Carpet Museum contribution to the implementation of the State Program for the Preservation and Development of Carpet Art in the Republic of Azerbaijan for 2018–2022.