İ.Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçirildi
Sentyabrın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində böyük mütəfəkkir İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçirildi. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən II Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində baş tutan sərginin açılışında Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev çıxış etdi.
Nazir Əbülfəs Qarayev bildirdi ki, 1973-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin YUNESCO səviyyəsində qeyd edilməsi Azərbaycan mədəniyyəti tarixində əhəmiyyətli hadisəyə çevrilmişdi: “Son illərdə də şairin şəxsiyyəti, yaradıcılığı həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq arenada layiq olduğu yüksək dəyəri alır, dünya ictimaiyyətinə tanıdılır. Belə ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın qayğısı ilə 2017-ci ilin may ayında Parisdə, YUNESCO-nun baş qərargahında Nəsiminin vəfatının 600 illiyi qeyd olunub. Ötən il Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə Nəsimi – poeziya, incəsənət və mənəviyyat festivalı keçirilib”.
Mədəniyyət naziri Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamının və II Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının böyük mütəfəkkirin irsinin dərindən tədqiqinə şərait yaratdığını diqqətə çatdırdı. Festivalda beynəlxalq miqyasda tanınmış nəsimişünasların, filosofların, rəssamların, şair və alimlərin, musiqi, rəqs, teatr qruplarının iştirakının Nəsiminin fikir və düşüncələrinin dünyaya tanıdılması ilə yanaşı, ölkəmizin təbliği baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini dedi: “Festival çərçivəsində keçirilən Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsi və Mədəniyyət Nazirliyinin “SÖZ” layihəsinin gənc şairlər arasında elan etdiyi ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsi də Nəsimi poeziyası, onun fəlsəfi ideyalarının ayrı-ayrı incəsənət növləri vasitəsilə tərənnümü baxımından əhəmiyyətlidir. Belə müsabiqələr Nəsiminin ədəbi-mədəni irsinin öyrənilməsi ilə yanaşı, gənc istedadların üzə çıxarılmasına, cəmiyyətə təqdim olunmasına xidmət edir”.
Sonra Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin, həmçinin Mədəniyyət Nazirliyinin “SÖZ” layihəsi çərçivəsində elan edilən ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsinin qaliblərinə diplomlar təqdim edildi.
Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən Fatimə Axundzadənin “Nəsim yeli” eskizi I yerə, Ruhəngiz Bağırovanın “Məndə sığar iki cahan, mən bu cahana sığmazam” adlı işi II yerə, Sürəyya Dadaşovanın “Göz yaşı” əsəri isə III yerə layiq görülüb. Ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsinin qalibləri isə Orxan Behbid, Zaur Rəxşan, Sahib Məmmədov, Gülbala Dadaş, Tərlan Sadiq, Saleh Səbat, Adil Əkbər, Elsər Qədri, Nicat Nəsri, Səlim Nəsirli olub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova ölkəmizdə qədim tarixə malik xalçaçılıq sənətinin hazırda daha da inkişaf etdirildiyini, Heydər Əliyev Fondunun bu sahəyə böyük diqqət və dəstək göstərdiyini vurğuladı. Şirin xanım Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkil etdiyi müsabiqəyə Azərbaycan, Fransa, İtaliya, Hindistan, Rusiya, İran və Albaniyadan yaşı 20-dən yuxarı 35 nəfər yaradıcı şəxsin qatıldığını dedi. Təqdim edilən 51 xalça eskizindən 3-ünün qalib seçildiyini bildirdi: “Qeyd edim ki, I və II yerin sahibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşib. III yerə layiq görülən əsər isə muzeyin facebook səhifəsində açıq səsvermə nəticəsində, münsiflər heyətinin həmin yerə layiq gördüyü 7 eskiz arasından seçilib. Hər üç qalib Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələridir”.
Ş.Məlikova çıxışının sonunda təşkilatçılara, müsabiqə iştirakçılarına və sərgiyə gələnlərə minnətdarlıq etdi.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin münsiflər heyətində Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov, Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyət və incəsənət məsələləri üzrə müşaviri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, dosent Emin Məmmədov, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova, Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının koordinatoru, YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması sahəsində milli eksperti, Əməkdar mədəniyyət işçisi Cahangir Səlimxanov, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, Əməkdar mədəniyyət işçisi Məmmədhüseyn Hüseynov təmsil olunub.
Sərgidə müsabiqədə qalib olan eskizlər əsasında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin işçilərinin toxuduğu xalçalar tədbir iştirakçılarının önündə kəsildi, adət-ənənəyə uyğun şəkildə təqdim edildi. Həmin xalçaların toxunma prosesini əks etdirən video-çarx nümayiş olundu. Tədbirdə, eyni zamanda, müsabiqəyə təqdim olunmuş eskizlər, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin 650 illik yubiley münasibətilə İmadəddin Nəsiminin yaşadığı dövrün tarixini, mədəniyyətini, ənənələrini və s. öyrənərək, etnoqrafik detalları nəzərə alaraq yaratdığı “Nəsimi” xalçası sərgiləndi.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие итоговой выставки конкурса ковровых эскизов, посвященной 650-летию великого мыслителя Имадеддина Насими
28 сентября в 15:00 в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие итоговой выставки конкурса ковровых эскизов, посвященной 650-летию великого мыслителя Имадеддина Насими. На выставке, открывшейся в рамках II «Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими», проводимого по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, выступил министр культуры Азербайджана Абульфас Караев.
Он сообщил, что 600-летний юбилей Имадеддина Насими, отмеченный по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева на уровне ЮНЕСКО в 1973 году, стал значимым событием в истории азербайджанской культуры: «В наши дни личность и творчество этого поэта высоко оценивается как в нашей стране, так и на международной арене, вызывая интерес мировой общественности. Так, в мае 2017 года по инициативе Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже было отмечено 600-летие со дня смерти поэта. А в прошлом году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой был впервые проведен «Фестиваль поэзии, искусства и духовности – Насими».
Министр культуры отметил, что распоряжение Президента Ильхама Алиева об объявлении 2019 года в Азербайджанской Республике Годом Насими и проведение II «Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими» создают условия для глубокого исследования наследия этого мыслителя. Участие в данном фестивале всемирно известных насимиведов, философов, художников, поэтов, ученых, музыкальных, танцевальных и театральных групп не только позволяет ознакомить мир с идеями и мыслями Насими, но и имеет важное с этой точки зрения значение для нашей страны: «Проведение в рамках фестиваля международного конкурса ковровых эскизов, а также конкурса на лучшее поэтическое произведение среди молодых поэтов – участников проекта SÖZ под эгидой Министерства культуры, имеет важное значение с точки зрения отражения поэзии и философских идей Насими средствами разных видов искусства. Такие конкурсы дают возможность не только познавать литературное и культурное наследие Насими, но и выявлять молодые таланты, представлять их общественности».
Затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и министр культуры Абульфас Караев вручили дипломы победителям международного конкурса ковровых эскизов и конкурса на лучшее поэтическое произведение (как являющееся прямым подражанием, так и проникнутое духом поэзии Насими) молодых поэтов – участников проекта SÖZ под эгидой Министерства культуры.
По итогам международного конкурса ковровых эскизов I места был удостоен эскиз «Насим йели» Фатимы Ахундзаде, II места – эскиз «В меня вместятся оба мира, но в этот мир я не вмещусь» Рухангиз Багировой, III места – эскиз «Слеза» Сураи Дадашевой. Победителями конкурса поэтических произведений стали Орхан Бехбид, Заур Рахшан, Сахиб Мамедов, Гюльбала Дадаш, Тарлан Садиг, Салех Себат, Адиль Акбер, Эльсяр Гадри, Ниджат Несри, Салим Насирли.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, выступая на церемонии открытия выставки, отметила успешное развитие древнего искусства ковроткачества в нашей стране и подчеркнула, что Фонд Гейдара Алиева проявляет большой интерес к нему и всячески поддерживает эту сферу. Она добавила, что в конкурсе, организованном Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем ковра, приняли участие 35 творческих лиц старше 20 лет из Азербайджана, Франции, Италии, Индии, России, Ирана и Албании. Ширин Меликова объявила, что из присланных 51 эскизов 3 эскиза были избраны победителями: «Отмечу, что что жюри определило двух победителей – занявших первое и второе места. Победитель, занявший третье место, был определен открытым голосованием зрителей на Facebook-странице Азербайджанского национального музея ковра, выбравших его работу из семи эскизов, номинированных жюри на третье место. Все три победителя являются студентами Азербайджанской Государственной Академии Художеств». В заключение Ширин Меликова поблагодарила организаторов мероприятия, участников конкурсов и гостей выставки.
Отметим, что в жюри вошли: народный художник Фархад Халилов, председатель Союза художников Азербайджана; заслуженный деятель искусств, доктор философии в области искусствоведения, доцент Эмин Мамедов, советник по вопросам культуры и искусства Фонда Гейдара Алиева; заслуженный деятель искусств, доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова, директор Азербайджанского национального музея ковра, председатель Национального комитета ИКОМ Азербайджана, доцент Азербайджанской государственной академии художеств; заслуженный деятель искусств Джахангир Селимханов, координатор «Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими», национальный эксперт Азербайджана по нематериальному культурному наследию ЮНЕСКО; заслуженный деятель искусств народный художник Эльдар Микаилзаде, доцент Азербайджанской государственной академии художеств; заслуженный деятель искусств Мамедгусейн Гусейнов, доцент Азербайджанской государственной академии художеств.
Ковры, сотканные сотрудниками Отдела традиционных технологий Азербайджанского национального музея ковра на основе эскизов победителей, были торжественно срезаны со станка прямо на открытии выставки с соблюдением всех традиций. Церемония сопровождалась показом ролика об их создании.
На выставке также представлены ковровые эскизы, присланные на конкурс, и ковер «Насими», созданный народным художником Эльдаром Микаилзаде к 650-летнему юбилею поэта с учетом ряда этнографических деталей, отражающих культуру и традиции эпохи Имадеддина Насими.