İ.Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçirildi
Sentyabrın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində böyük mütəfəkkir İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçirildi. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən II Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində baş tutan sərginin açılışında Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev çıxış etdi.
Nazir Əbülfəs Qarayev bildirdi ki, 1973-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin YUNESCO səviyyəsində qeyd edilməsi Azərbaycan mədəniyyəti tarixində əhəmiyyətli hadisəyə çevrilmişdi: “Son illərdə də şairin şəxsiyyəti, yaradıcılığı həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq arenada layiq olduğu yüksək dəyəri alır, dünya ictimaiyyətinə tanıdılır. Belə ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın qayğısı ilə 2017-ci ilin may ayında Parisdə, YUNESCO-nun baş qərargahında Nəsiminin vəfatının 600 illiyi qeyd olunub. Ötən il Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə Nəsimi – poeziya, incəsənət və mənəviyyat festivalı keçirilib”.
Mədəniyyət naziri Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamının və II Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının böyük mütəfəkkirin irsinin dərindən tədqiqinə şərait yaratdığını diqqətə çatdırdı. Festivalda beynəlxalq miqyasda tanınmış nəsimişünasların, filosofların, rəssamların, şair və alimlərin, musiqi, rəqs, teatr qruplarının iştirakının Nəsiminin fikir və düşüncələrinin dünyaya tanıdılması ilə yanaşı, ölkəmizin təbliği baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini dedi: “Festival çərçivəsində keçirilən Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsi və Mədəniyyət Nazirliyinin “SÖZ” layihəsinin gənc şairlər arasında elan etdiyi ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsi də Nəsimi poeziyası, onun fəlsəfi ideyalarının ayrı-ayrı incəsənət növləri vasitəsilə tərənnümü baxımından əhəmiyyətlidir. Belə müsabiqələr Nəsiminin ədəbi-mədəni irsinin öyrənilməsi ilə yanaşı, gənc istedadların üzə çıxarılmasına, cəmiyyətə təqdim olunmasına xidmət edir”.
Sonra Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin, həmçinin Mədəniyyət Nazirliyinin “SÖZ” layihəsi çərçivəsində elan edilən ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsinin qaliblərinə diplomlar təqdim edildi.
Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən Fatimə Axundzadənin “Nəsim yeli” eskizi I yerə, Ruhəngiz Bağırovanın “Məndə sığar iki cahan, mən bu cahana sığmazam” adlı işi II yerə, Sürəyya Dadaşovanın “Göz yaşı” əsəri isə III yerə layiq görülüb. Ən yaxşı poetik əsər müsabiqəsinin qalibləri isə Orxan Behbid, Zaur Rəxşan, Sahib Məmmədov, Gülbala Dadaş, Tərlan Sadiq, Saleh Səbat, Adil Əkbər, Elsər Qədri, Nicat Nəsri, Səlim Nəsirli olub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova ölkəmizdə qədim tarixə malik xalçaçılıq sənətinin hazırda daha da inkişaf etdirildiyini, Heydər Əliyev Fondunun bu sahəyə böyük diqqət və dəstək göstərdiyini vurğuladı. Şirin xanım Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkil etdiyi müsabiqəyə Azərbaycan, Fransa, İtaliya, Hindistan, Rusiya, İran və Albaniyadan yaşı 20-dən yuxarı 35 nəfər yaradıcı şəxsin qatıldığını dedi. Təqdim edilən 51 xalça eskizindən 3-ünün qalib seçildiyini bildirdi: “Qeyd edim ki, I və II yerin sahibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşib. III yerə layiq görülən əsər isə muzeyin facebook səhifəsində açıq səsvermə nəticəsində, münsiflər heyətinin həmin yerə layiq gördüyü 7 eskiz arasından seçilib. Hər üç qalib Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələridir”.
Ş.Məlikova çıxışının sonunda təşkilatçılara, müsabiqə iştirakçılarına və sərgiyə gələnlərə minnətdarlıq etdi.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin münsiflər heyətində Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov, Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyət və incəsənət məsələləri üzrə müşaviri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, dosent Emin Məmmədov, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova, Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalının koordinatoru, YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması sahəsində milli eksperti, Əməkdar mədəniyyət işçisi Cahangir Səlimxanov, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, Əməkdar mədəniyyət işçisi Məmmədhüseyn Hüseynov təmsil olunub.
Sərgidə müsabiqədə qalib olan eskizlər əsasında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin işçilərinin toxuduğu xalçalar tədbir iştirakçılarının önündə kəsildi, adət-ənənəyə uyğun şəkildə təqdim edildi. Həmin xalçaların toxunma prosesini əks etdirən video-çarx nümayiş olundu. Tədbirdə, eyni zamanda, müsabiqəyə təqdim olunmuş eskizlər, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin 650 illik yubiley münasibətilə İmadəddin Nəsiminin yaşadığı dövrün tarixini, mədəniyyətini, ənənələrini və s. öyrənərək, etnoqrafik detalları nəzərə alaraq yaratdığı “Nəsimi” xalçası sərgiləndi.

On September 28, the Azerbaijan National Carpet Museum hosted the carpet sketch exhibition dedicated to the 650th anniversary of the great poet-philosopher Imadeddin Nasimi.
Abulfas Garayev, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan made a speech at the opening ceremony of the exhibition within the second Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality initiated by Leyla Aliyeva, Vise President of Heydar Aliyev Foundation. Minister Abulfas Garayev said that the celebration of the 600th anniversary of Imadeddin Nasimi held on the initiative of the national leader Heydar Aliyev in 1973 at UNESCO level has become an important event in the history of Azerbaijani culture. “In recent years, the poet’s personality and creativity have gained high importance both in our country and in the international arena. Thus, in May 2017, 600 years since the death of Nasimi was commemorated at the UNESCO headquarter in Paris within the support of Mehriban Aliyeva, First Vice President of Azerbaijan. Last year, the first Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality was held on the initiative of Leyla Aliyeva, Vice President of Heydar Aliyev Foundation,” Minister added. Abulfas Garayev also emphasized that the proclamation 2019 a Year of Nasimi in Azerbaijan by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality contributed to the study of the great philosopher’s legacy. “Participation of world-known scholars, philosophers, artists, poets, as well as music, dance and theater groups at the festival was important to promote Nasimi’s ideas and thoughts and our country in general. The international carpet sketch contest, as well as the best poetry competition among young poets announced by the Ministry of Culture’s Soz Project, are also important in terms of praising Nasimi’s poetry and his philosophical ideas within the various types of art. These contests, along with the study of Nasimi’s literary and cultural heritage, serve to reveal and present young talents to the audience,” he said.
Then, winners of the International Carpet Sketch Contest and the Nasimi Poetry Contest received their diplomas.
According to the contest’s results, Fatima Akhundzade’s “Nasim Yeli” sketch won the first place; Ruhangiz Baghirova’s “Both worlds can fit within me but in this world I cannot fit” work took the second place; and Surayya Dadashova’s “Tear” sketch got the third place. Meanwhile, Orkhan Behbid, Zaur Rakhshan, Sahib Mammadov, Gulbala Dadash, Tarlan Sadiq, Saleh Sabat, Adil Akbar, Elsar Gadri, Nijat Nasri, and Salim Nasirli won the best poetry competition.
During her speech, Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum highlighted the development of carpet weaving, which has a long history in our country, and the Heydar Aliyev Foundation’s great support in this field. She also mentioned that thirty-five creative people from Azerbaijan, France, Italy, India, Russia, Iran, and Albania participated at the contest organized by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Carpet Museum. “The winners were selected among fifty-one other sketches. The Jury determined the winners of the first and second places. And the Azerbaijan National Carpet Museum announced an open vote and encouraged Facebook users to choose the third-place winner among nominated seven artists. All three winners are the students of the Azerbaijan State Academy of Arts,” Shirin Melikova said.
Following, Dr. Melikova thanked the organizers, contest participants, and the exhibition guests.
It is to be noted that Farhad Khalilov, Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, People’s Artist; Dr. Emin Mammadov, Art Expert of the Heydar Aliyev Foundation, Associate Professor, Honored Art Worker; Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, President of ICOM Azerbaijan National Committee, Honored Art Worker; Jahangir Selimkhanov, Coordinator of the Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality, UNESCO National Expert on Intangible Cultural Heritage, Honored Art Worker; Eldar Mikailzada, Associate Professor of the Azerbaijan State Academy of Arts, People’s Artist; Mammadhuseyn Huseynov, Associate Professor of the Azerbaijan State Academy of Arts, Honored Art Worker are the contest’s jury members.
Three carpets woven on the basis of winners’ sketches by the staff of the Azerbaijan National Carpet Museum’s Traditional Technologies Department was solemnly cut from the loom at the opening ceremony. A short movie featuring the process of these carpets’ weaving, was also presented here. The exhibition showcases the carpet sketches and Nasimi carpet created by the People’s Artist Eldar Mikailzada specifically for the commemorate date. Notably, the artist thoroughly studied history, culture, traditions, and life of Imadeddin Nasimi, as well as investigated the ethnographic features during the work process.